Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani:Kıbrıs’ta çözüm Türk askerinin çekilmesiyle olur Reviewed by Momizat on . Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Kıbrıs’ta askersiz çözüm telkininde bulundu. Fileleftheros gazetesi, Tajani’nin, Avrupa Konseyi çalışmalarının ilk b Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Kıbrıs’ta askersiz çözüm telkininde bulundu. Fileleftheros gazetesi, Tajani’nin, Avrupa Konseyi çalışmalarının ilk b Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani:Kıbrıs’ta çözüm Türk askerinin çekilmesiyle olur

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani:Kıbrıs’ta çözüm Türk askerinin çekilmesiyle olur

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Kıbrıs’ta askersiz çözüm telkininde bulundu.

Fileleftheros gazetesi, Tajani’nin, Avrupa Konseyi çalışmalarının ilk bölümüyle ilgili toplantının tamamlanmasının ardından gazetecilere açıklama yaptığını ve açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununun çözümü için gösterdiği çabalara destek verdiğini söylediğini yazdı.

Habere göre Tajani, Kıbrıs’ta bir çözüm istediklerini ve çözüm olmasının şart olduğunu vurgulayarak, bu çözümün, Kıbrıs’ın kuzeyindeki askerin çekilmesiyle mümkün olacağını savundu.

Tajani, “Kıbrıs’taki Türk askeri probleminin”, Kıbrıs’ta iki taraf arasındaki anlaşmanın içeriğini de ilgilendirdiğini belirtti.

———–

Başkan Tajani adada Türk askeri varlığı olmadan Kıbrıs sorununa çözüm görüşmeleri için yine çağrıda bulundu

Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Konseyi toplantısının ilk bölümünün tamamlanmasının ardından bir basın toplantısında konuşan Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades’in Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarına destek ifade etti.

İlgili bir soruyu yanıtlayan Antonio Tajani adanın kuzeyine dikkat çekerek Cumhurbaşkanı Anastasiades’in çabalarını desteklediğini, Kıbrıs sorununa Türk askerinin varlığının olmadığı bir çözüm istediğini dile getirdi.

“Kıbrıs’a ziyaretim sırasında: iki taraf arasında bir anlaşma istediğimizi ama Kuzey Kıbrıs’ta Türk askerinin varlığını istemediğimizi söyledim. Cumhurbaşkanı Anastasiades’in çabalarını ve bir anlaşmaya varılmasını destekliyorum. Biraz önce de söylediğimi gibi Kıbrıs’ta Türk askeri istemiyoruz. Bu sorun da Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs arasındaki anlaşmanın içeriğinde de yer almaktadır”.

Tak-Kha

Scroll to top