Avrupa Parlamentosu, 2030 yılına kadar gıda israfını %50 azaltmak için önlemler önerdi Reviewed by Momizat on . Kıbrıs, Belen çok gıda israfı yapan ülkeler arasında yer almakta. AB verilerine göre, Kıbrıs'ta toplam gıda israfı kişi başına 327 kilo gelmektedir. Strasburg'd Kıbrıs, Belen çok gıda israfı yapan ülkeler arasında yer almakta. AB verilerine göre, Kıbrıs'ta toplam gıda israfı kişi başına 327 kilo gelmektedir. Strasburg'd Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupa Parlamentosu, 2030 yılına kadar gıda israfını %50 azaltmak için önlemler önerdi

Avrupa Parlamentosu, 2030 yılına kadar gıda israfını %50 azaltmak için önlemler önerdi

Kıbrıs, Belen çok gıda israfı yapan ülkeler arasında yer almakta. AB verilerine göre, Kıbrıs’ta toplam gıda israfı kişi başına 327 kilo gelmektedir.

Strasburg’da toplanan Avrupa Parlamentosu, salı günü, Avrupa’da çöplere atılan gıdaların 2030’a kadar %50 azaltılması yönünde önlemler alınması önerisinde bulunma kararı aldı. Avrupa Konseyine çağrıda bulunarak, gıda bağışı önündeki mevcut kısıtlamaları kaldırması ve tüketiciler arasında kafa karışıklığına neden olan “tercihen …. tarihine kadar tüketilmeli” yazısına yer veren, tüketim tarihlerinin kaldırılmasına yardım etmesini istedi.
Gıda israfını azaltmak için kaynakların verimli kullanım ihtiyacı ve gıda güvenliğinin iyileştirilmesi raporunu hazırlayan Avrupa Sosyal Demokrat Milletvekili Biljana Borzan, Avrupa Parlamentosu huzurunda, gelişmiş ülkelerde, yiyecek atıklarının çoğunlukla, zincirin sonunda, dağıtım ve tüketimde oluştuğunu açıkladı.
“Hepimiz de bu sorunun göğüslenmesinden sorumluyuz ve raporum aracılığıyla, etiketleme, sorumluluk ve eğitim konusunda eşgüdümlü bir politik strateji uygulanması çağrısında bulunuyorum, çünkü tüketicilerin çoğu, “tercihen …. tarihinden önce tüketilmeli” ya da “…. tarihine kadar tüketilmeli” yazılarının tam anlamını anlamıyorlar”.

Borzan, bunun yanı sıra, gıda bağışını engelleyen mevcut Avrupa yasalarındaki eksikleri herkesin göğüslemesi gerektiğini vurguladı.
Oylama 623 lehte, 33 aleyhte ve 20 çekimser oyla onaylandı.

Avrupa Parlamentosu, üye devletlere, gıda israfının, 2025’e kadar %30, 2030’a kadar %50 azaltılması yönünde birliğin amacını gerçekleştirmesi için, gerekli önlemleri alma çağrısında bulundu.
Ulusal yetkililer ve ilgili kurumların, tüketicilerin, yukarıda sözü geçen tarihlerle ilgili yazıları anlayabilmelerine yardım etmesi gerekmektedir.
Komisyonun şimdi, sağlık ve çevre için tehlike teşkil etmeyen ürünler üzerindeki tarihlerin kaldırılması olanağını incelemesi gerekiyor.

Avrupa Parlamentosu aynı zamanda, Avrupa Konseyini, gıda bağışında vergi indirimleriyle ilgili olarak KDV’de değişiklikler yapılması yönünde çağrıda bulundu. Yoksullar için Avrupa Yardım Fonunun, gıda bağışının kolaylaştırılması ve ücretsiz nakliyesi ve depolanması yönünde kullanılması gerektiği kaydedilmektedir.

Scroll to top