femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Avrupa Merkez Bankası düşük enflasyonla mücadeleye hazır görünüyor Reviewed by Momizat on . Fiyatlardaki zayıflığın Euro Bölgesi'ndeki toparlanmaya zarar verdiğine dair kanıtlar her geçen gün artarken Avrupa Merkez Bankası (AMB) aylarca ertelemesinin a Fiyatlardaki zayıflığın Euro Bölgesi'ndeki toparlanmaya zarar verdiğine dair kanıtlar her geçen gün artarken Avrupa Merkez Bankası (AMB) aylarca ertelemesinin a Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupa Merkez Bankası düşük enflasyonla mücadeleye hazır görünüyor

Avrupa Merkez Bankası düşük enflasyonla mücadeleye hazır görünüyor

Fiyatlardaki zayıflığın Euro Bölgesi’ndeki toparlanmaya zarar verdiğine dair kanıtlar her geçen gün artarken Avrupa Merkez Bankası (AMB) aylarca ertelemesinin ardından düşük enflasyona karşı harekete geçmeye artık hazır.

 

18 üyeli Euro Bölgesi’nde enflasyonun yüzde 0,5 ile son dört yılın en düşük seviyesine gerilemesi EAMB’nin Perşembe günü yapılacak toplantıya hazırlanırken karşı karşıya olduğu zorlukların altını bir kez daha çizdi. ABD de dahil olmak üzere diğer önde gelen ekonomilerde fiyat artışları normal seviyelere doğru harekete geçse de Euro Bölgesi’nde enflasyon Merkez Bankası’nın yüzde 2’nin hemen altı olan hedefinden hala çok uzak.

 

Avrupa’daki ekonomik toparlanmanın düşük viteste sıkışıp kalmasının siyasi hoşnutsuzluğa katkı sağladığı, kısa süre önce yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonuçlarında da görüldü.

 

Hükümetler yüksek borç altında. Bu nedenle Euro Bölgesi’ni ayağa kaldıracak bir adım atabilecek kurumlardan biri Merkez Bankası. Ancak banka doğru cevabı bulmakta zorlandı.

 

Euro Bölgesi enflasyonu Nisan ayında yüzde 0,7 gelmişti. J.P. Morgan JPM +0.14% analistleri enflasyonun bu ay daha da zayıflayarak yüzde 0,4’e gerilemesini ve yaz boyunca bu seviyede kalmasını bekliyor. Tüketiciler ile şirketler fiyatların daha da gerileyeceği beklentisine girerse satın alma işlemlerini erteleyebilir ki bu da büyümeyi daha da zayıflatacaktır.

 

RBC Sermaye Piyasaları’ndan ekonomist James Ashley enflasyondaki düşüş hakkında, “AMB’nin agresif şekilde harekete geçmesine gerçekten ihtiyaç olduğuna dair bir uyarı ikazı,” diye konuştu. Ashley, Merkez Bankası’nın faiz indirimi gibi küçük tedbirler alması durumunda ise piyasalardan ‘Gerçekten mi? Yapacaklarınızın tümü bu kadar mı?” minvalinde bir tepki gelebileceğini düşünüyor.

 

Gıda ve enerji fiyatlarındaki düşüklük de 18 üyeli bölgede enflasyonu zayıflatıyor. Ancak gıda ve enerji fiyatları hariç şekilde hesaplanan çekirdek enflasyon da ısrarla zayıf seyrini sürdürüyor.

 

Enflasyonsuzluk krizden en kötü etkilenen ülkelerin hükümet ve hane halkı borçlarını düşürmelerini ve Almanya ile daha iyi rekabet edebilmek için istihdam maliyetlerini düşürmelerini zorlaştırıyor.

 

Londra merkezli tarafsız düşünce kuruluşu Centre for European Reform Başkan Yardımcısı Simon Tilford konuya ilişkin olarak, “Enflasyon düştükçe İspanya’nın ya da İtalya’nın borç yükünün altından kalkması zorlaşıyor,” diye konuştu.

 

5 Haziran toplantısı 2,5 yıldır görevde olan Mario Draghi’nin en önemli toplantısı olarak şekillendi. İtalyan bankacı daha önce de erken faiz indirimi ve bankalara borç verme programları gibi cesur adımlar atmıştı. Temmuz 2012’de sarf ettiği “euroyu kurtarmak için ne gerekiyorsa yapacağız” sözleri tahvil piyasalarının istikrar kazanmasında önemli bir rol oynamıştı. Ancak Merkez Bankası’nın öncelikli amacı fiyat istikrarı olmasına rağmen enflasyon konusunda önemli bir adım atılmadı.

 

Draghi son dönemde ise Paskalya tatilinin bu yıl görece geç olması gibi geçici faktörleri suçlamıştı.

 

Merkez Bankası’nın 24 üyeli Yönetim Konseyi son aylarda enflasyonu yükseltmek için aralarında geniş çaplı varlık alımlarının da bulunduğu bir dizi tedbiri tartıştı ancak borç verme faiz oranının yüzde 0,25’e düşürülmesinin haricinde pek bir şey yapmadı.

 

AMB’nin Perşembe günü yapılacak toplantıda faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Mevduat faizi hali hazırda sıfır olduğundan negatif faiz bölgesine geçilebilir.

 

Şimdiye kadar Danimarka ve İsveç merkez bankaları negatif faiz uygulamasını denemiş ve karmaşık sonuçlar elde etmişti. AMB, negatif faiz uygulamasını tecrübe edecek en büyük banka olacak.

 

Negatif faizlerin, önce bankalar arasında daha sonra ise özel sektörde borç vermeyi artırması amaçlanıyor. Ayrıca euro varlıklarının yatırımcılar için cazibesini de düşürerek kuru zayıflatabilir ve ithalat fiyatları yoluyla enflasyonu yükseltebilir.

 

AMB’nin 2016’ya kadar bankalara limitsiz kredi verme konusunda da görüşlerini açıklaması bekleniyor. Bankalara ilave ultra ucuz krediler verilmesi de olası görülüyor.

 

Bazı ekonomistlere göre bu adımlar dahi faiz oranlarındaki değişikliğin ekonomiyi etkilemesi aylar süreceğinden çok küçük ve çok geç kalmış olabilir. Euro Bölgesi’nde milli gelir geçtiğimiz yıl yalnızca yüzde 1 arttı.

 

İşsizlik oranındaki azalma da oldukça yavaş –Bir yıl önce yüzde 12 olan işsizlik Nisan ayında yüzde 11,7’ye geriledi. Almanya ve Avusturya dışındaki Avrupa ülkeleri de kayda değer bir büyüme elde edemiyor.

 

ABD ve Japonya merkez bankaları düşük enflasyona parasal genişleme ile cevap verdi. ECB’nin de bu yoldan gitmesinin en basit yolu 18 euro üyesinin tamamından hükümet tahvili alması olacaktır. Ancak parasal genişleme Almanya’da bir tabu. Öte yandan hükümet tahvili getiri oranlarının zaten düşük olması nedeniyle parasal genişlemenin ne kadar faydalı olacağı da net değil.

 

AMB’nin Perşembe günü yapılacak toplantıda varlık alımları açıklaması çok olası değil ancak kapıyı açık bırakabilir.

 

http://www.wsj.com.tr/article/SB10001424052702304349604579603540306564788.html

Scroll to top