Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Bahar Dönemi Tahmini: İşsizlik daha da düştü, güçlü büyüme sürüyor ama riskleri de büyüyor Reviewed by Momizat on . Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıs'ın Bahar Dönemi Tahmini: İşsizlik daha da düştü, güçlü büyüme sürüyor ama riskleri de büyüyor Avrupa Komisyonu'nun perşembe günü Brü Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıs'ın Bahar Dönemi Tahmini: İşsizlik daha da düştü, güçlü büyüme sürüyor ama riskleri de büyüyor Avrupa Komisyonu'nun perşembe günü Brü Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Bahar Dönemi Tahmini: İşsizlik daha da düştü, güçlü büyüme sürüyor ama riskleri de büyüyor

Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Bahar Dönemi Tahmini: İşsizlik daha da düştü, güçlü büyüme sürüyor ama riskleri de büyüyor

Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs’ın Bahar Dönemi Tahmini: İşsizlik daha da düştü, güçlü büyüme sürüyor ama riskleri de büyüyor

Avrupa Komisyonu’nun perşembe günü Brüksel’de yayımladığı Kıbrıs’ın Bahar Dönemi Tahmini’ne göre,

Kıbrıs’ın işsizlik oranları 2018’de daha da düşerek %9,0; 2019’da da %7,1 olacak. Aynı tahmine göre, (bir politika değişiklik senaryosu olmaması halinde) kamu borçlanmaları 2018’de %105,7’ye yükselecek, 2019’da sadece %100’ün biraz altına (%99,5) düşecek. Kıbrıs’ın bütçesi, 2018 ve 2019 için %2,0 ve %2,2’lik genel fazlalığın olumlu tarafında kalacak. Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2017’de %3,9 iken büyümeye devam ederek 2018’de %3,6; 2019’da %3,3 olacak.

Avrupa Komisyonu, gelecek yıllarda güçlü büyüme hızının süreceğini ancak olumlu ve olumsuz risklerin de büyüyeceğini öngördü.

Bahar tahminine göre, mali sektördeki son gelişmeler görünüm için riskleri artırdı, turizm olumlu ve olumsuz riskler taşıyor, gaz araştırma projeleri kısa ve orta dönem görünümü daha da destekleyecek.

Daha da belirgin biçimde Komsyon, son zamanlarda artan hava ulaşım ve konaklama kapasitesinin sektörün beklentilerini canlandırdığını, bu sezon komşu piyasaların yeniden açılmasının rekabeti artırdığını aynı zamanda şimdi öngörülenden daha güçlü yatırımın ve gaz araştırma projelerinin artmasının kısa ve orta dönemde görünümü daha da destekleyeceğini kaydetti.

Ekonomik büyümenin daha güçlü olmasının, dış fon yatırımı ve sağlam özel tüketimle ateşlenmesinin, işsizliğin %10’un altına düşmesi ve düşmeye devam etmesinin beklendiği kaydedilen tahminde, enflasyonun çok düşük kalmayı sürdürdüğü, bütçe fazlalığının daha da artacağının öngörüldüğü kaydedildi.

Komisyon, 2017’deki %3,9’luk güçlü büyüme sonrası erken somut veri ve araştırma göstergelerinin 2018’in ilk çeyreğinde hızlı büyümeyi işaret ettiğine, hızlı büyümenin 2018’de %3,6;2019’da %3,3 olacağına dikkat çekti.

Avrupa Komisyonu’nun raporunda, yatırımların 2017’de büyümenin motoru olduğu, yatırımın daha da yükseldiği, inşaatla güçlü biçimde desteklendiği, turizm patlaması ve diğer altyapının konaklamada ek talep yarattığını, yeni ev inşaatının arttığı ifade edildi.

Raporda, hem toplam gelir hem de toplam harcamanın (her biri %4) arttığının öngörüldüğünü ancak GSYH’nın oranı bakımından marjinal olarak (sırasıyla %39,6 ve %37,6) düştüğü vurgulandı.

Kha

Scroll to top