femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Avrupa Komisyonu Sözcüsü Schinas, Türkiye Katılım Öncesi Fonları ve mahsurlar konusunu yorumladı Reviewed by Momizat on . Avrupa Komisyonu Sözcüsü, Türkiye Katılım Öncesi Fonları ve mahsurlar konusunu yorumladı Son Avrupa Konseyi Zirvesinde AB liderlerinin hangi konuları tartıştıkl Avrupa Komisyonu Sözcüsü, Türkiye Katılım Öncesi Fonları ve mahsurlar konusunu yorumladı Son Avrupa Konseyi Zirvesinde AB liderlerinin hangi konuları tartıştıkl Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupa Komisyonu Sözcüsü Schinas, Türkiye Katılım Öncesi Fonları ve mahsurlar konusunu yorumladı

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Schinas, Türkiye Katılım Öncesi Fonları ve mahsurlar konusunu yorumladı

Avrupa Komisyonu Sözcüsü, Türkiye Katılım Öncesi Fonları ve mahsurlar konusunu yorumladı
Son Avrupa Konseyi Zirvesinde AB liderlerinin hangi konuları tartıştıklarına değinilmesi istenen sözcü Margaritis Schinas Brüksel’de yaptığı açıklamada, Komisyon Heyetinin Türkiye’ye verilecek ön uyarlama ve katılım yardımlarının nasıl uygulanacağını tartışacaklarını duyurdu.

Sözcü: “Bildiğiniz gibi konu liderler yemeğinde ele alındı. Bundan dolayı yemekte liderler arasındaki tartışmaya girmeyeceğim. Ama söyleyebileceğim tek şey, Avrupa Komisyonunun ikinci günü sonunda Başkan Juncker’in meslektaşlarınıza söylediklerini tekrarlamaktır”.

Juncker’in açıklamalarını tekrarlayan Schinas devamla, “Başvuru sonrası, Komisyonun ön uyarlamanın yeniden gözden geçirilerek, katılım yardımının azaltılması konusunda anlaşmaya vardık. Komisyonun huzurunda üç seçenek var ve bu üç seçenek üzerinde çalışıyoruz”.

“Bunu burada, basın merkezinde tartışmadan önce, Komisyon Heyetine bu seçenekleri tartışma fırsatı vermeliyiz ama bu tartışmanın katılım fonları alanıyla ilgili olacağı çok net olarak görülmektedir”.
“Matematiksel verilere gelince, sanırım, bir aday ülke olan Türkiye, AB’ye katılım çabalarının desteklenmesi amacıyla katılım yardımı olarak yılda yaklaşık 640 milyon avro almaktadır. Ve bu miktar, yargı reformu, sivil toplum, toplu iletişim araçları, iç konular, göçmenler konusu, kişisel ve diğer temaslar gibi temel sektörlere bölüştürülmektedir”.

KKTC’deki Kıbrıslı Rumlar ve Maronitler konusunda Komisyonun düşüncelerine de değinen Margaritis Schinas, “Bu konuda belirli bir pozisyon sergilemeyeceğim ancak bildiğiniz gibi, Kıbrıs Cumhuriyetinin Avrupa Birliğine katılımından sonra, anlaşma, kuzeyde Cumhuriyetin etkili kontrolü altında olmayan kısmı da dâhil olmak üzere, adanın tamamı için geçerlidir. Buna göre anlaşma kuzeyde olsa bile yine geçerli olmaya devam ediyor”.

“Bunun önemli olduğuna inanıyorum ve Komisyonun, bir sonraki çözümü kolaylaştırmak amacıyla, Kıbrıs Türk toplumunun da müktesebata uyum seviyesine ulaşabilmesi için, Kıbrıs sorunun çözümü müzakerelerinde ne kadar zaman ve çaba harcadığını biliyorsunuz”.

Scroll to top