Avrupa Komisyonu, patlayıcı maddeler konusunda Kıbrıs’a bir uyarı mektubu gönderdi Reviewed by Momizat on . Avrupa Komisyonu Kıbrıs'a gönderdiği uyarı mektubuyla, patlayıcı maddeler ticaretinin ve patlayıcı maddeler üretiminde kullanılabilecek bir dizi maddenin dolaşı Avrupa Komisyonu Kıbrıs'a gönderdiği uyarı mektubuyla, patlayıcı maddeler ticaretinin ve patlayıcı maddeler üretiminde kullanılabilecek bir dizi maddenin dolaşı Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Avrupa Komisyonu, patlayıcı maddeler konusunda Kıbrıs’a bir uyarı mektubu gönderdi

Avrupa Komisyonu, patlayıcı maddeler konusunda Kıbrıs’a bir uyarı mektubu gönderdi

Avrupa Komisyonu Kıbrıs’a gönderdiği uyarı mektubuyla, patlayıcı maddeler ticaretinin ve patlayıcı maddeler üretiminde kullanılabilecek bir dizi maddenin dolaşımının tamamen yasaklanmasını istedi.

Bunun özellikle, 2014 Eylül’ünde AB Konseyi tarafından kabul edilen “patlayıcı maddeler öncülüğü” 98/2013 numaralı, ulusal hukuka aktarılmasıyla ilgili olduğu belirtildi.

Yasa, bazı kimyasal maddelerin patlayıcı maddeler üretilmesi yönündeki kötü kullanımının önlenmesi konusunda ortak bir çerçeve oluşturur. Pek çok üye ülkenin bu yasaları uygulamış olmasına rağmen, bazı ülkelerde tüm hükümler henüz tam olarak uygulanmamaktadır.

Bu nedenle perşembe günü, Komisyon Kıbrıs, Fransa, Lüksemburg ve İspanya’ya uyarı mektupları göndermeye başladı.

Yasalar ayrıca, üye ülkelerden, şüpheli işlemlerin ve kaybolan ya da çalışan bu tür maddelerin rapor edilmesi amacıyla ulusal temas noktaları oluşturulmasını öngörmektedir.

Üye ülkelerden ayrıca kurallar ve yaptırımlar uygulamaları beklenmektedir. Eğer üye ülkeler bu maddelerin tam olarak yasaklanmasını seçmezlerse bunu Lisans veya tescil Programı kapsamında muafiyetler komisyonuna bildirmeleri gerekmektedir.

Kıbrıs ve diğer üye ülkelerin kendi kararlarını bildirmek için şimdi önlerinde iki ay bulunmaktadır.

 

Scroll to top