femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Avrupa Komisyonu, Kıbrıs’ın uyum programı rayında ancak zorluklar sürmekte Reviewed by Momizat on . 17 Mayıs`ta, Kıbrıs`ın uyum programının dördüncü değerlendirilmesinin sonuçlanmasının ardından, Avrupa Komisyonu üst düzey kaynakları tarafından yapılan açıklam 17 Mayıs`ta, Kıbrıs`ın uyum programının dördüncü değerlendirilmesinin sonuçlanmasının ardından, Avrupa Komisyonu üst düzey kaynakları tarafından yapılan açıklam Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupa Komisyonu, Kıbrıs’ın uyum programı rayında ancak zorluklar sürmekte

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs’ın uyum programı rayında ancak zorluklar sürmekte

17 Mayıs`ta, Kıbrıs`ın uyum programının dördüncü değerlendirilmesinin sonuçlanmasının ardından, Avrupa Komisyonu üst düzey kaynakları tarafından yapılan açıklamada, programın rayında olduğunu, ancak Kıbrıs makamları için zorlukların da sürmekte olduğu belirtildi.

Aynı kaynaklar ayrıca, “mali istikrar, mali sürdürülebilirlik ve yapısal reformların yeniden yapılanması olan programın amaçlarının doğrultusunda istikrarlı ilerleme yer aldı” diye belirttiler.

Kaynaklara göre, Troyka, 2014 yılına yönelik tahminlerini gözden geçirerek, Kıbrıs ekonomisinin %4,8 yerine % 4,2 daralacağını tahmin ediyor.

Aynı kaynak ayrıca, “Ekonomi, programın başında düşündüğümüzden daha esnek olmaya devam ediyor” ifadesine yer verdi.

Kıbrıs`ın kreditörleri ayrıca, 2014 yılı için artık daha düşük bir bütçe açığı tahmin ediyorlar.

Bu yıl için cari açığın, Troyka’nın son ziyareti sırasında öngörülen %1,8 ile karşılaştırıldığında %1,7’ye ulaşması bekleniyor, bunun yanı sıra, 2014 için temel açığın öngörülen %5,8’in yerine %5,3 oranına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Avrupa Komisyonu yetkilisinin açıkladığına göre, “bunun açıklaması, faiz ödemelerine yönelik tahminlerin çok kötümser olmasıdır”.

Yalnız Kıbrıs`ın kreditörleri, takipteki krediler, belirlenen mali hedefler ve yapı reformları ile ilgili olan zorlukların devam edeceğine inanıyor.

Aynı kaynaklara göre, mali sektörün yeniden yapılandırılmasının da ilerlemesine rağmen, kredi defterinin % 50 oranına yaklaştığı ve likidite ile bağlantılı olduğu için takipteki kredilerin sorununun çok acilen ele alınması gerekiyor.

Aynı yetkili, Kıbrıs makamlarının bütçe sorunlarının ele alınmasında iyi bir ilerleme kaydettikleri, ancak yine de, kararlaştırılan mali hedeflere ve gerekli olan bütçe fazlasına ulaşmak için daha çok çaba ve zaman gerektiğine dikkat çekti.

Bununla birlikte, Garantili Asgari Gelirin uygulanması, vergi idaresinin reformu, özelleştirmeler, sağlık sektörünün reformu, taşınmaz emlak vergisi ve yönetimin daha fazla reformuna işaret ederek, mevcut reformun sürdürülmesini sağlamak gerektiğini vurguladı.

Aynı Avrupa Komisyonu yetkilisi, Kıbrıs`ın daha fazla mali yardıma ihtiyacı olmayacağını tahmin etti ve ülkenin beklenenden daha önce piyasalara dönme olasılığını dışlamadı.

Scroll to top