Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı: EBRD, Kıbrıs doğal gaz rezervlerinin gelişimini finanse etmek için hazırdır Reviewed by Momizat on . Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, Bankanın, Kıbrıs'ın doğal gaz rezervlerinin geliştirilmesini finanse etmeye ve iki lider arası Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, Bankanın, Kıbrıs'ın doğal gaz rezervlerinin geliştirilmesini finanse etmeye ve iki lider arası Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı: EBRD, Kıbrıs doğal gaz rezervlerinin gelişimini finanse etmek için hazırdır

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı: EBRD, Kıbrıs doğal gaz rezervlerinin gelişimini finanse etmek için hazırdır

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, Bankanın, Kıbrıs’ın doğal gaz rezervlerinin geliştirilmesini finanse etmeye ve iki lider arasındaki müzakerelerin çözüme götürmesi ve adanın yeniden birleşmesinden sonra, yatırımlar yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

26.EBRD Yıllık Toplantısı çerçevesinde perşembe günü Lefkoşa’da, Filoksenia Konferans Merkezinde yer alan, Kıbrıs’a yatırım fırsatlarıyla ilgili özel bir forum sırasında konuşan Chakrabarti, EBRD’nin Kıbrıs’taki faaliyetlerine de değinerek, Kıbrıs hükümetin ekonomik hedeflerinin başarabilmesi yönünde, Bankanın, adada yapabileceği çok şey olduğunu söyledi.

Özellikle EBRD’nin, büyük devlet örgütlerinin özelleştirilmesini desteklemeye hazır olduğunu ve bu alanda uzman ve deneyimlere sahip olduğunu duyurdu.

EBRD’nin yardımlarının, enerji alanından da değerlendirilebileceğini dile getiren Chakrabarti, Bankanın, “Elektrik Kurumunda reformları desteklemeye hazır olduğunu, yenilenebilir enerji kaynaklarına daha çok yatırım yapmaya ve Kıbrıs’ın doğal rüzgârlarını finanse ederek enerji güvenliğini artırmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu” vurguladı.

Chakrabarti devamla, Bankanın, adanın yeniden birleşmesi yönünde yapılan müzakereleri yakından izlediğini dile getirerek, “müzakerelerde olumlu bir sonuca varılması durumunda, yeniden birleşmenin ekonomik açıdan başarılı olması için, önemli yatırımlar gerçekleştirmeye hazır olacağız” diye konuştu.

EBRD Başkanı, adanın yeniden birleşmesi durumunda, yatırımları teşvik etmek amacıyla, perşembe günü, diğer örgütlerin yetkilileriyle de görüşmeler gerçekleştireceğini kaydetti.

Maliye Bakanlığı: Kıbrıs’ta gerçekleştirilen yatırımlar çok önemli

Rum Maliye Bakanı Harris Georgiades, Kıbrıs’ta, marina, oteller, yenilenebilir enerji kaynakları, sağlık tesisleri, ilaç ürünleri ve gazino gibi, çok önemli yatırımlar başladığını vurguladı.

Bakan, kamu sektörünün, elde edilen ekonomik çerçeve içinde, özellikle, yüksek öğretim ve ekonominin genişlemesi ve çeşitlendirilmesi yönünde bir çaba içinde, çok önemli araştırma ve yatırımlar gerçekleştirdiğini açıkladı ve “değerlendirmelere göre, gerçekleştirilmekte olan alt yapılar gibi, kamu ve özel sektörde yapılan yatırımlar, GSYİH’nın %12’sini aşmaktadır” dedi.

Kıbrıs’ta istikrar ve güvenin tekrardan sağlanmasının, yeni iş alanlarının ve yatırım fırsatlarının önünü açtığını belirten Bakan, hükümetin, EBRD’nin son yıllarda verdiği güçlü destekten dolayı minnettar olduğunu ifade etti.

“Hükümetimiz, iş alanları için daha dostane bir hava yaratılması hedefine bağlı kalmaya devam ediyor. Buna rağmen rehavete kapılmadan , daha yapılması gereken çok şey olduğunu anlıyor” diyen Georgiades, krizin neden olduğu sorunların tam olarak çözülmediğini, bunların arasında takipteki kredilerin de bulunduğunun altını çizdi.

Reformlardaki dinamizmin korunmasının gerekli olduğunu ve Hükümetin, çok önemli olarak kabul ettiği yargı gücü konusunda, önemli reform çabaları gerçekleştirildiğini duyuran Bakan, Kıbrıs’ın bölgesel istikrar ve işbirliği için çalışmaya hazır olduğunu ve Doğu Akdeniz’in, özellikle enerji alanında, fırsatlar ve beklentilerle dolu bir bölge olduğunu kaydetti.

——-

CEO RCB: Kıbrıs’ın ekonomik başarıları çok önemli

RCB Bank Ltd Baş Yöneticisi, CEO’su Kirill Zimarin, Kıbrıs’ın ekonomik başarılarını ve kalkınmaya geri dönüşünü selamlayarak, EBRD’nin adada gerçekleştirilen Yıllık Toplantısının ve İş Formunun, başarılı ve verimli bir ekonomi yönünde önemli adım oluşturduğunu söyledi.

Konuk merkezin başlıca finansmanı olan RCB Bank CEO’su, bu tür etkinliklerin, krizden sonra ekonominin yeniden canlanması yönünde, gerek Kıbrıs, gerekse EBRD tarafından yapılan çalışmaları, herkesin bilmesi fırsatı doğurduğunu söyledi.

Zimarin, 2013 ekonomi krizinden sonra elde edilen dersin, doğru yönetimin ve çok defa popüler olmayan hükümet kararlarının, bir başarı için temel oluşturduğunu vurguladı.

Çok zor anların artık geçmişte kaldığını, dile getiren RCB Baş Yöneticisi, Zimarin, ekonominin kalkınması ve düzeltilmesi için gerekli yatırım fırsatlarına da değindi.

“Kıbrıs ekonomisi kalkınmaktadır. Bu gelişme sadece orantı olarak değil, kalite olarak da önemli. Bunlar EBRD tarafından, modern ekonomiye ilişkin belirlenen altı karaktere sahiptir: rekabet, doğru yönetim, yeşil, kısıtlamalar olmayan, dayanıklı ve kapsamlı. Kıbrıs, yenilikleri, yeşil enerji ve iş havasının iyileştirilmesini desteklemede ilerleme kaydetti” dedi.

Scroll to top