- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Avrupa Birliği (Kıbrıs) Kayıp Kişiler Komitesi’ni desteklemeye devam ediyor

Avrupa Parlamentosu`nun Kıbrıs Ofisi Kıbrıs`ta kayıp Kişiler Komitesi`nin (CMP) çalışmaları ve Avrupa Parlamentosunun bu konudaki rolü hakkında bir etkinlik düzenledi.

Avrupa Birliği, CMP`nin en büyük bağışçısı ve şu ana kadar verilen para yardımı 14.7 milyon avroya ulaştı.

Avrupa Parlamentosu`nun Kıbrıs Ofisi Müdürü Andreas Kettis, etkinlik sırasında, 2001 kayıp olan Kıbrıslıların onurunu anımsaması gerektiğini söyledi.

Yetkili, Avrupa Parlamentosu`nun CMP`nin çalışmalarını tebrik ettiğini ve CMP`nin çalışmalarını önemli olarak nitelediğini anımsattı.

Kettis, CMP`nin üyeleri ve uzman ekibinin hassas ve kompleks bir misyonu ele aldıklarını belirtti ve çalışmaları için tebrik etti.

Avrupa Birliği`nin CMP`nin en büyük bağışçısı olduğunu ve şu ana kadar yaklaşık 16 milyon avro mali yardımı olarak CMP`ye verildiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu`nun Alman üyesi Reimer Boger, kaydedilen mesajında, Kıbrıs`taki Avrupa Parlamentosu Ofisi tarafından organize edilen kayıp kişilerle ilgili etkinliktenn memnuniyetini ifade ederek kendisinin bir Kıbrıslı Maronit ile evli olduğunu ve bunun için düzenli olarak Kıbrıs`ı ziyaret ettiğini söyledi.

Alman Parlamenter, Kıbrıs`a yaptığı ziyaretler sırasında karmaşık siyasi durumu yakından yaşadığını belirtti.

Boger, kayıp Kişiler Komitesi`nin Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin beraber yaşamalarına hizmet ettiğini ve Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasını etkilediğini belirtti.

Kayıp Kişiler Komitesi`nin çalışmalarının devam etmesini Kıbrıs ve Kıbrıs halkı için önemli olarak niteleyen yetkili, Avrupa Birliği`nin Kıbrıs`taki iki toplumlu projeleri daha da desteklemesi gerektiğini vurguladı.

CMP`nin üç üyesi ise Komite`nin çalışmaları ve yaşadıkları zorluluklar hakkında konuştular.

Kıbrıslı Türk Gülden Plümer Küçük, 1981 – 1995 döneminde kayıp kişilerle ilgili bir listenin belirlenmesi amacıyla tartışmalar yapıldığını, 1994 – 1998 döneminde kayıpların akıbeti hakkında araştırmalar yapıldığını ve 1998-2004 döneminde CMP üyeleri arasında düzenli görüşmeler gerçekleşmediğini söyledi.

Bayan Küçük, 2004 yılından beri CMP`nin iki toplumun liderlerinin desteğiyle çalıştığını ve 2006 yılında kayıp kişilerin gömülen yerlerinin bulunması, kazı çalışmalarının yapılması, akıbetlerinin belirlenmesi ve ailelerine iade edilmesi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

CMP`nin Kıbrıslı Rum üyesi Nestoras Nestoros, Komite`nin elde ettiği bilgilerin ardından yaptığı çalışmalar hakkında konuştu.

Nestoros, CMP`nin kayıp kişilerin ailelerine az kemik miktarının iade edilmesinden dolayı yaşanan sorunlara da değindi.

CMP`nin üçüncü üyesi Paul-Henri Arni, konuşmasında, 23 yıl Bosna`da insani konular üzerinde çalıştığını ancak Kıbrıs`ta kayıp kişiler konusundaki acıların daha büyük olduğunu söyledi.

 

Kayıp Kişiler Komitesi, iki toplum lideri arasındaki anlaşmadan sonra kuruldu. KKK, kayıp kişilere ait olan kalıntıları mezarlardan çıkarma, kimlik belirlenmesi ve bunların ailelerine teslimi görevini üstlendi.

1974 yılından beri 1,619 Kıbrıs Rumun kayıp kişi olarak açıklandı.

CMP`ye göre, toplam 625 kayıp kişinin akıbeti belirlendi ve bunlardan 476’i Kıbrıslı Rum, 149’u de Kıbrıslı Türk.