femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Avrupa basını Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasına geniş yer ayırdı Reviewed by Momizat on . Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak göreve başlaması ve tırmanan Ukrayna krizinde Putin’in rolü basında geniş yer buluyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak göreve başlaması ve tırmanan Ukrayna krizinde Putin’in rolü basında geniş yer buluyor. Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Avrupa basını Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasına geniş yer ayırdı

Avrupa basını Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasına geniş yer ayırdı

Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak göreve başlaması ve tırmanan Ukrayna krizinde Putin’in rolü basında geniş yer buluyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı makamına seçilmesini değerlendiren Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, Erdoğan’a bazı uyarılarda bulunuyor:

“Erdoğan, demokratik parlamenter sistemden, kendine daha çok güç sağlayacak başkanlık sistemine geçemediği sürece tehlike altında olacak. Bizzat Erdoğan tarafından AKP’nin başına getirilen yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun partiyi bir bütün halinde tutup seçimler kazanabilmesi konusunda büyük kuşkular var. Aralarında çok popüler bir isim olan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de bulunduğu Erdoğan tarafından dışlanan isimler yeni bir parti kurabilirler. İşte o zaman AKP’nin iktidarı kırılabilir, hem de artık hareketin öncüsü Erdoğan’dan yoksun kalmışken. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yetkisi dışında günlük siyasete burnunu sokması da gerilimler yaratmaya devam edecektir.”

Aynı konu Saarbrücker Zeitung gazetesinde de kapsamlı bir şekilde işleniyor. Yeni Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yeni Başbakan Davutoğlu’nun ‚Yeni Türkiye‘yi inşa etmek istediklerini belirten gazetenin yorumu şöyle devam ediyor;

“Bu yeni Türkiye’nin, Batı’nın kendisine söz söylemesine izin vermeyen, bölgesinde öncü rol üstlenecek bir kuvvet haline gelen, ekonomisi güçlü, modern Müslüman bir devlet olması hedefleniyor. Ancak Erdoğan Sistemi’nin önemli zayıf noktaları var. Örneğin kendine yönelik eleştiriye tamamen kapalı. Geçtiğimiz yıl yaşanan Gezi olaylarından bu yana hükümet her sorunu ve engeli sözde komplo teorilerine bağlıyor, hem de bazen Batılı müttefiklerini suçlayarak. Bu durumun Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığında da böyle kalacağı beklenebilir. Batı ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha uyumlu olmayacağı açık.“

Die Welt gazetesi ise Ukrayna krizini değerlendiren bir yoruma yer veriyor; “İstediğiniz gibi evirip çevirebilirsiniz. Sihirli jeopolitik söylemlerde bulunabilir ya da üstün retorik yeteneğiniz ile cümlelere takla attırarak Kiev yönetimi ile Batı‘nın Doğu Ukrayna’da yaşananlarda sorumlulukları bulunduğunu ifade edebilirsiniz. Ancak ne beyin jimnastiği ne de laf hokkabazlığı orada yaşananları gizleyemez. Dünya bir Rus işgali ile karşı karşıya. Şimdilik sessiz ve dolaylı yoldan oluyor bu. Adını ne koyarsanız koyun, Rusya’nın bir savaş yürüttüğü gerçeği değişmez. Putin, Kırım’ın ilhakının ardından ikinci kez sapına kadar Makyavelist bir politikacı olduğunu gösteriyor. Bir yandan askerlerini cepheye sürerken diğer yandan sahte endişe mimikleri ile konferans salonlarında barış üzerine nutuk çekiyor. Bu gerçeğin kurbanları ise Ukraynalılar ve Batı, olan biteni sadece seyrediyor.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna krizindeki rolü Frankfurter Rundschau gazetesi tarafından da analiz edliyor. İşte gazetenin yorumu:

“Putin henüz geçtiğimiz salı günü Ukraynalı mevkidaşı Petro Poroşenko’ya, Ukrayna krizini bitirmek için Rusya yanlısı ayrılıkçılarla görüşeceğini söylemişti. Sanki tüm yaşananlar, diğer komşu ülkeler tarafından olduğu gibi Rusya açısından da bir an önce bitmesinin beklendiği bir iç savaşmış ve kendinin bunda hiç payı yokmuş gibi… Rusya en başından beri ayrılıkçıları destekledi. Ancak tarafsız gözlemcilerin Ukrayna topraklarında giderek artan oranda Rus birlikleri gördüklerini bildirmesinden bu yana, artık Moskova’nın savaşa dâhil olmadığı yönündeki açıklamaları birer maskaralıktır. Aynı Kırım’ın ilhakında olduğu gibi, Rusya’nın uluslararası hukuka bağlı kaldığına dair beyanların maskesi düşmüştür. Bu duruma Batı bir reaksiyon göstermek zorundadır.”

Economist: Erdoğan sadık bir başbakan seçti

İngiliz Economist dergisi, Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığını değerlendirdiği yazısında “Yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine sadık bir başbakan seçti” diyor.

“Geçiş, kusursuz oldu. Erdoğan 10 Ağustos’ta oyların yüzde 52’sini alarak halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu. 27 Ağustos’ta AKP liderliğinden ayrıldı, yerine Davutoğlu seçildi. Erdoğan partililere veda konuşmasında yeni Türkiye vizyonunu ortaya koydu. Çoğu bilinen unsurlar: AKP’nin inkâr edilemeyecek başarıları ve Erdoğan’ın Türkiye’ye daha fazla refah, dindarlık ve küresel nüfuz getirecek ‘yeni bir dönem’ planları.”

‘Yeni dönem’

“Cumhurbaşkanlığı hâlihazırda daha çok törensel bir makam olsa da Erdoğan’ın hedefi, gelecek yaz yapılacak seçimlerden sonra tam icra yetkisine sahip olmak. Bu ancak AKP’nin parlamentoda anayasayı yeniden yazmak için yeterli sandalye kazanabilmesiyle mümkün olacak. (üçte iki – ya da sonrasında referandumla beşte üç çoğunluk.)

“Erdoğan şimdiye kadar kutuplaştırıcı olsa da başarılı oldu. (Seçmenlerin yarısı Sünni mezhepçiliği nedeniyle ondan haz etmiyor.) AKP’nin tek başına iktidar geldiği 2002’den bu yana dokuz seçim zaferi kazandı. Konuşmayı seven Davutoğlu’nu seçmesi tartışmalı görülebilir. Akademisyenlikten diplomatlığa geçen Davutoğlu, “komşularla sıfır sorun” politikasının çökmesi nedeniyle eleştiriliyor. Ve Haziran’da Türkiye’nin Musul Konsolosluğu’nda IŞİD tarafından rehin alınan 49 kişi hâlâ serbest bırakılmadı.”

“Batılı ülkelerin, Türkiye’nin ‘cihatçı otoyolu’ üzerinden Suriye’ye radikal militan akınından duyduğu rahatsızlık artıyor. Türkiye bunu reddediyor. Ancak (gazeteci) Firdevs Robinson Türkiye’nin bu konuda daha fazla incelemeye tabii olacağını tahmin ediyor. Behlül Özkan, politikalarını incelediği Davutoğlu’nun kendisini “yanılmaz, tarihi şekillendiren biri gibi gördüğünü” ancak Orta Doğu’dan Balkanlara Türk nüfuzu altındaki bir Sünni egemenlik alanı yaratma hayallerinin boşa çıktığını söylüyor.”

‘Rahat birliktelik’

“Davutoğlu’nun İslami geçmişi ve Erdoğan’a sadakati, rahat bir birlikteliğe işaret ediyor. Erdoğan’ın en güvendiği kurmayı, MİT Başkanı Hakan Fidan’la iyi geçiniyor. Erdoğan’ın Gülen hareketiyle mücadelesini sürdüreceğini söylüyor. Seküler ana muhalefet partisi, darmadağın. Türkiye’nin stratejik önemi nedeniyle Batılı hükümetler Erdoğan’la çalışmaya devam edecekler.”

“En büyük baş ağrısı ekonomi olabilir. AKP’nin göz alıcı yükselişini destekleyen güçlü ekonomik büyüme keskin bir şekilde yavaşladı. Ekonomi yönetiminin saygın sorumlusu Ali Babacan Davutoğlu’nun kabinesinde kalmayı kabul etti ama Haziran’a kadar. O olmazsa, Erdoğan Merkez Bankası’na daha fazla baskı yapabilir. Ve ikinci Boğaz (Kanal İstanbul) gibi dev projelerde ısrar ederse Türkiye daha fazla mali zorluğa düşebilir.”

“Erdoğan’ın bir zayıf noktası da Kürtler. PKK’nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan’la yürütülen görüşmeler çok yavaş ilerliyor. Öcalan’ın komutanlarının huzursuzlanıyor. Fakat Erdoğan darbe girişimleri dahil büyük zorluklarla atlattı. Ve hâlâ bir rakibi çıkmadı.”

Erdoğan’ın göreve başlaması yabancı basında

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlaması uluslararası basında geniş yer aldı.

Uluslararası basın, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlamasına geniş yer ayırdı.

Hollanda NOS televizyonu, “Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak yemin etti” başlığıyla duyurduğu haberinde Erdoğan’ın Türkiye’de doğrudan seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğunu hatırlattı.

Erdoğan’ın 10 Ağustos’ta yapılan seçimin ilk turunda seçilmeyi başardığı belirtilen haberde, “Erdoğan, cumhurbaşkanlığı için parlamentoda yemin etti. 5 yıllığına seçilen Erdoğan’ın selefinden daha farklı bir cumhurbaşkanlığı yapması bekleniyor” ifadelerine yer verildi. Haberde, ayrıca 2003’ten bu yana başbakan olarak görev yapan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olduktan sonra bu görev için vekaleti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na verdiği kaydedildi.

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi De Telegraaf ise haberi, dünkü AK Parti kongresindeki fotoğraf eşliğinde, “Erdoğan Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak yemin etti” başlığıyla duyurdu. 2003’ten itibaren Başbakanlık yapan Erdoğan’ın yemin töreniyle cumhurbaşkanlığı görevine başladığını yazan gazete, muhalefetteki CHP milletvekillerinin yemin töreni öncesi TBMM Genel Kurul salonunu terk ettiği ayrıntısına yer verdi. Gazete, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı yemin törenine Hollanda’yı temsilen Dışişleri Bakanı Frans Timmermans’ın katıldığını da yazdı.

Volkskrant gazetesi de Erdoğan’ın Türkiye’nin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olduğunu ve 5 yıl bu görevi yapacağını bildirdi. Yaklaşık 10 yıldır Türk siyasetinde hakim olan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olduktan sonra başbakanlığa vekalet etmesi için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na yetki verdiğini hatırlatan gazete, Davutoğlu’nun yeni hükümeti kurmakla da görevlendirileceğini duyurdu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’a yönelik eleştirilerine de yer verilen haberde, CHP milletvekillerinin yemin töreni öncesi TBMM Genel Kurul’unu terk ettiği kaydedildi.

Almanya

Alman Bild gazetesi, internet sitesinde yer verdiği “Yeni Cumhurbaşkanının başarısının sırrı: Neden Türkler Erdoğan’ı bir pop star gibi coşkuyla karşılıyor” başlıklı haberde, 11 yıldır iktidarda olan Erdoğan’ın, ortaya atılan iddia ve suçlamalara karşın ilk turda büyük bir çoğunlukla seçilmeyi başardığını kaydetti. Haberde, “Birçok uzmana göre Erdoğan’ın çok güçlü bir karizması bulunuyor ve halkın içinden biri olarak görülüyor” değerlendirmesine yer verildi.

Gazete, Erdoğan’ın asıl büyük başarısının ekonomi alanında olduğunu, Avrupa krizdeyken Türk ekonomisinin büyüdüğünü, Erdoğan’ın iktidarı döneminde kişi başı gelirin 3 kat arttığını yazdı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni görevinde sembolik rolde kalmayıp, ülkenin kaderini belirlemeye devam etme arzusunda olduğunu belirtirken, Erdoğan’ın başkanlık sistemini getirebilmesi için AK Parti’nin gelecek seçimlerde anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa ulaşmasının gerektiği kaydedildi.

Frankfurter Rundschau gazetesi, “Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak yemin etti” başlıklı haberinde, Erdoğan’ın yeni Cumhurbaşkanı olduğu, eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da yeni Başbakan olarak görevlendirileceğini belirtiyor.

“Erdoğan, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak yemin etti” başlığını kullanan Spiegel Online internet sitesi de Erdoğan’ın resmi olarak yeni cumhurbaşkanı olduğunu, daha sonra Davutoğlu’nu yeni Başbakan olarak atayacağını belirterek, muhalefetin yemin törenini boykot ettiğini yazdı.

Focus dergisinin internet sitesinde yer alan haberde ise Başbakan Erdoğan’ın yemin töreninde CHP milletvekillerinin salonu terk ettiğini, 2003’ten beri Türkiye’yi idare eden Erdoğan’ın, en üst devlet makamına geçiş yaptığı ifade edildi.

Danimarka

Danimarka’nın Ritzau haber ajansı, Erdoğan’ın parlamentoda yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevine başladığını duyurdu.

2003’ten beri başbakanlık görevinde bulunan Erdoğan’ın, 10 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanarak ülkenin yeni döneme girdiğini yazan ajans, anamuhalefet partisi CHP milletvekillerinin protestosuna da yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun başbakanlık görevine geçtiğini belirten Ritzau, aynı vizyonu paylaşan Erdoğan ve Davutoğlu’nun uyumlu çalışma dönemi vaat ettiklerini belirtti.

Danimarka’nın önemli gazeteleri Jyllands-Posten, Information ve Politiken Ritzau’nun haberini kullanırken uluslararası ajansların haberini kullanan Berlingske gazetesi ise eski Başbakan Erdoğan’ın yemin ederek 12. Cumhurbaşkanı olarak göreve başladığını yazdı. Cumhurbaşkanı yemin metninden alıntı yapılan haberde, başbakanlık görevini Davutoğlu’nun devraldığı aktarıldı.

İsviçre

İsviçre Haber Ajansı SDA, haberi “Erdoğan artık Türkiye’nin Cumhurbaşkanı” şeklinde duyurdu. Türkiye’de 11 yıldır başbakanlık yapan Erdoğan’ın halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğu anımsatılan haberde, Erdoğan’ın TBMM oturumunda yeni görevi için yemin ettiği belirtildi.

SDA, Erdoğan’ın ülkenin 12. Cumhurbaşkanı olduğuna da yer verdiği haberinde bundan sonra Başbakanlığı ve AK Parti Genel Başkanlığı’nı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yürüteceği kaydedildi.

MHP eleştirileri üzerine Erdoğan’ın, “Davutoğlu emanetçi başbakan olmayacak” dediği aktarılan haberde, Erdoğan’ın yemini sırasında, anamuhalefetteki CHP milletvekillerinin anayasanın ihlal edildiği gerekçesiyle salonu terk ettiği belirtildi.

Avusturya

Avusturya Devlet televizyonu ORF “Erdoğan, Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti” başlığını kullandı. Erdoğan’ın Meclis’te düzenlenen özel oturumla Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanı olarak yemin ettiği belirtilen haberde, “10 Ağustos’ta yapılan seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 52’sini alan 60 yaşındaki Erdoğan, halk tarafından doğrudan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı” ifadelerini kullandı.

Haberde ayrıca anamuhalefet partisi CHP milletvekillerinin salondan küfür ederek ayrıldığı belirtildi. Kurier gazetesi, “Erdoğan artık resmen Türkiye’nin Cumhurbaşkanı” başlıklı haberinde Erdoğan ve Davutoğlu ikilisinin “Yeni Türkiye” vizyonu ile yola çıktığı ve 2015’te başkanlık sistemini kurmak istedikleri vurgulandı. Erdoğan’ın Türkiye’yi bölgesinde hegemonik bir güç olarak görmek istediği kaydedilen haberde, Erdoğan için “Türkiye’nin güçlü adamı” ifadesi kullanıldı.

Anayasaya göre Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’nı iki dönem yapabileceği belirtilen haberde, “Erdoğan en iyi ihtimalle 2024’e kadar devlet başkanı olabilir” denildi.

İngiltere

İngiliz yayın kurumu BBC konuya ilişkin haberinde, “Recep Tayyip Erdoğan parlamentoda yemin ederek, Türkiye’nin en güçlü lideri olarak yerini sağlamlaştırdı” ifadesi kullanıldı.

BBC’nin haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 yıldan daha uzun bir zamandır Başbakanlık görevini yapmasının ardından ülkenin ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçiminde “zafer” kazandığı, Türkiye ekonomisinin Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde dolar cinsinden yaklaşık 3 kat büyüdüğü vurgulandı.

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhaliflerinin “çok fazla gücü” elinde bulunduran bir başkanlık sisteminin oluşması yönündeki endişeleri dile getirdiği kaydedilirken, “Erdoğan ülkeye ekonomik ve politik istikrarı getirdi ve ülkenin askeri yapısının sindirilmesini sağladı” değerlendirmesine yer verildi.

Fransa

France 24 Televizyonu, “Erdoğan cumhurbaşkanlığı görevine başladı” başlığıyla verdiği son dakika haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin ederek resmen göreve başladığını ve muhalefet milletvekillerinin yemin törenini protesto ettiğini bildirdi.

Haberde, Erdoğan’ın 11 yıl boyunca gücü paylaşmadan ülkeyi yönettiği öne sürülerek Erdoğan’ın Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı olmasıyla ülkede yeni bir dönemin başladığı belirtildi.

Le Nouvel Observateur dergisi ise internet sitesinden okuyucularıyla paylaştığı “Erdoğan yeni cumhurbaşkanı olarak yenin etti, muhalefet öfkeli” başlıklı haberinde, tüm eleştiri ve iddialara rağmen, Erdoğan’ın yüzde 52 oranında oy alarak Cumhurbaşkanı olduğunu yazdı.

Haberde, Erdoğan’ın Atatürk’ten bu yana en popüler siyaset adamı olduğu ve cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023’e kadar ülkeyi yönetmek istediği vurgulandı.

Lyon merkezli Euronews haber kanalı ise “Erdoğan yemin etti, muhalefet töreni boykot etti” başlığıyla verdiği haberde, 2003 yılından beri Başbakanlık görevini yürüten Erdoğan’ın ülkeyi 5 yıllık görevine resmen başladığını bildirdi. Yemin törenine CHP’nin katılmadığı bilgisine yer verilen haberde, Erdoğan’ın, şimdiye kadar protokol seviyesinde kalan Cumhurbaşkanlığının yetkilerini değiştirmek için anayasada reform yapmak istediği vurgulandı.

“Erdoğan Türkiye’nin en güçlü adamı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak yemin ederek göreve başlaması Avrupa basınında geniş yer aldı.

Bild gazetesi, “günün fotoğrafı” bölümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlamasını birinci sayfada kullanarak okuyucularına duyurdu.

“Hükümet değişimi” başlığı altında verilen haberde ise “O şimdi hayallerindeki hedefe ulaştı. Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nün kapılarının önünde selefi Abdullah Gül’ün tebriklerini kabul etti” denildi.

Haberde, Erdoğan’ın yaptığı konuşmada, Türkiye’de yeni dönemin başlayacağını beyan ettiğini, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) yoluna kararlılıkla devam edeceği kaydedildi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung da “Cumhurbaşkanı Erdoğan” başlıklı haberinde, yeni cumhurbaşkanının yemin etmesiyle Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını yazdı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkenin hakim siyasetçisi kalacağı vurgulanan haberde, 11 yıl başbakanlık görevinden sonra 12. ve ilk kez halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanlığı döneminin başladığı bildirildi.

Bunun bir dönüm noktası olduğuna işaret edilen haberde, Erdoğan’ın parlamenter demokrasiden büyük yetkileri olan başkanlık sistemine geçişi başaramadığı zaman tehlikelerle karşılaşacağı yorumu yapıldı.

Haberde, Erdoğan’ın yemin ettikten sonra selefleri gibi Anıtkabir’e gittiği ve daha sonra Çankaya Köşkü’ne çıktığı belirtildi.

İngiltere basınından yoğun ilgi

İngiliz yayın kurumu BBC’deki haberde, “Türkiye’de halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan parlamentoda resmi yeminini etti” ifadesi kullanıldı.

Erdoğan’ın 2003 yılından beri Başbakanlık görevini yürüttüğü hatırlatılan haberde, şunlar kaydedildi:

“Yemin töreninde Erdoğan, hukuk ve demokrasinin üstünlüğüne bağlı kalacağına ve ‘büyük Türk milletinin’ varlığı ve bağımsızlığını koruyacağına dair ant içti.”

Erdoğan’ın, Türkiye’nin en güçlü lideri olarak yerini sağlamlaştırdığı vurgulanan haberde, “Muhabirimiz, değişken Ortadoğu’nun kenarında kalan kutuplaşmış Türkiye’yi birleştirmeyi denemesi için Erdoğan’ın baskı altında kalacağını söylüyor” değerlendirmesi yapıldı.

Guardian gazetesi de “Erdoğan, seçim gününü Türkiye’nin küllerinden doğuşunun günü olarak ilan etti” başlıklı haberinde, “Erdoğan, Cumhurbaşkanının yetkilerini arttırmayı planlıyor. Muhalefet ise bu hareketi ülkenin anayasasına saldırı olarak görüyor” ifadesini kullandı.

Daily Mail de “Erdoğan, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak yeminini etti” başlığıyla haberi okuyucularına duyurdu.

“Erdoğan Türkiye’nin en güçlü adamı”

Avusturya’da yayımlanan Kronen Zeitung gazetesi, “Erdoğan, cumhurbaşkanı olarak yemin etti” başlıklı haberde, Cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılması için anayasal değişiklikler yapılacağı belirtildi. Haberde, Erdoğan’ın, daha fazla güce sahip olmak için parlamenter demokrasiden başkanlık sistemine geçmeyi hedeflediği savunuldu.

AK Parti hükümetinin Türkiye’nin son on yılına damga vurduğu belirtilen haberde, “Erdoğan, Türkiye’nin en güçlü adamı” denildi.

Die Presse gazetesindeki haberde, Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Ağustos’ta yapılan seçimde yüzde 52 oy alarak doğrudan halk tarafından seçildiği belirtildi. “Ülkenin modern tarihinin 12. başkanı” denilen Erdoğan’ın daha büyük güçlere sahip olmak için parlamenter sistemi başkanlık sistemine dönüştürmeye çalıştığı vurgulandı.

Beş yıllık görev süresinin dolmasından sonra bir beş yıl için daha seçilebileceği belirtilen haberde, Erdoğan’ın 2024 yılına kadar devlet başkanı olabileceği ifade edildi. Haberde, yemin törenine 20’den fazla üst düzey temsilcinin katıldığı aktarıldı.

Hollanda basını

Recep Tayyip Erdoğan’ın, 12. Cumhurbaşkanı olarak dün TBMM Genel Kurulu’nda ant içerek görevine başlaması Hollanda basında da geniş yer aldı. Dış haberler sayfasında Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını kullanarak haberi veren ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi De Telegraaf, “Erdoğan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak yemin etti” başlığını kullandı.

Dün resmen Cumhurbaşkanlığı görevine başlayan Erdoğan’ın 2003’ten bu yana Başbakanlık yaptığını hatırlatan gazete, muhalefetteki CHP’li milletvekillerinin yemin töreni öncesi TBMM Genel Kurul salonunu terk ettiğini duyurdu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a yönelik eleştirilerine de yer veren gazete, Erdoğan’ın şu anda daha çok törensel bir fonksiyonu bulunan Cumhurbaşkanlığında değişiklikler öngördüğünü savundu.

Nederlands Dagblad gazetesi de dün yemin ederek görevine başlayan Erdoğan’ın doğrudan halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğunu bildirdi. Yaklaşık 10 yıldır Türk siyasetinde etkin bir konumda bulunan Erdoğan’ın güçlü bir cumhurbaşkanlığı hedeflediğini yazan gazete, yemin törenine çok sayıda ülke temsilcisinin katıldığını duyurdu.

Haberde, 2009’dan bu yana Dışişleri Bakanlığı yapan Ahmet Davutoğlu’nun yeni hükümeti kuracağına da yer verildi. Yemin törenine ana haber bülteninde yer veren NOS televizyonu da Erdoğan’ın selefinden daha farklı bir Cumhurbaşkanlığı yapmasının beklendiğini ifade etti.

Fransız ve Bulgar basını

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreni Fransız basınında da geniş yankı buldu. Fransız basını, Erdoğan’ın muhalefet tarafından eleştirildiğine yer verirken, Erdoğan’ın koltuğunu en sadık yol arkadaşı Ahmet Davutoğlu’na bıraktığını yazdı.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT), Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasına ilişkin seremoniye, aralarında Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in de yer aldığı 75 ülkenin devlet temsilcilerinin katıldığını bildirdi.

BNT’nin haberinde, Erdoğan’ın halk tarafından doğrudan seçilen ilk cumhurbaşkanı olmasından dolayı seremoninin de eskiye göre çok daha farklı olduğunu açıkladı.

Yunan basını

Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlaması Yunan medyasında da geniş yer aldı.

Yunan Haber Ajansı AMNA, “Türk halkının doğrudan oylarıyla seçilen Erdoğan yemin ederek göreve başladı” ifadelerini kullandığı haberinde, Erdoğan’ın bundan sonraki programıyla ilgili bilgi verdi.

Merkez sol eğilimli Ethnos gazetesi, internet sitesinde yayımladığı “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yemin etti”’ başlıklı haberinde, tören sırasında CHP’lilerin salonu terk ettiklerini duyurdu. Haberde, CHP’nin usul tartışması açmak istemesine Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in itiraz etmesi üzerine, CHP milletvekili Engin Altay’ın Anayasa ve İçtüzük kitapçığını kürsüye attığı ve CHP’li milletvekillerinin toplu halde salonu terk ettikleri belirtildi.

Ekonomi gazetesi Naftemporiki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin ederek göreve başladığını duyurduğu haberinde, devir teslim törenine katılmak üzere Ankara’ya giden Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’un, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’in de tebrik mektubunu Erdoğan’a götürdüğünü yazdı.

Ajanslar-Dw-Bbc

Scroll to top