femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Rusya’nın AB’ye karşı hamlesi:Avrasya Birliği kuruldu Reviewed by Momizat on . Avrasya Ekonomik Birliği için imzalar atıldı Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan ve Belarus devlet başkanlarıyla Avrasya Ekonomik Birliği'nin k Avrasya Ekonomik Birliği için imzalar atıldı Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan ve Belarus devlet başkanlarıyla Avrasya Ekonomik Birliği'nin k Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Manşet » Rusya’nın AB’ye karşı hamlesi:Avrasya Birliği kuruldu

Rusya’nın AB’ye karşı hamlesi:Avrasya Birliği kuruldu

Avrasya Ekonomik Birliği için imzalar atıldı

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan ve Belarus devlet başkanlarıyla Avrasya Ekonomik Birliği’nin kurulmasını öngören anlaşmayı imzaladı.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da imzalanan anlaşmaya göre, “Avrasya Ekonomik Birliği” projesi 2015’te yürürlüğe girecek.

Avrasya Ekonomik Birliği projesi, Sovyetler Birliği’nden ayrılan üyelerin ekonomik olarak bir araya gelmesini öngörüyor.

Taraflar, projenin hayata geçirilmesi için 2011’de bir anlaşma imzalamışlardı.

Sovyetler Birliği gibi mi olacak?

Moskova, Avrasya Ekonomik Birliği ile ortak bir pazar yaratılacağını, üye ülkelerde ortak bir ekonomi politikası oluşturulacağını söylüyor.

Projeyi eleştiren kesimler, Rusya’nın Sovyetler Birliği’ni yeniden inşa etmek istediğini ileri sürüyor.

Putin ise bu eleştirilerin yersiz olduğunu, birliğin Sovyetler Birliği’nden farklı değerlere sahip olduğunu belirtiyor.

Taraflar, bu projenin Avrupa Birliği’den ilham aldığını belirtiyor.

———————————

Avrasya Ekonomik Birliği resmen kuruldu!

Avrasya Ekonomi Birliği’ni kurulması hakkında hazırlanan anlaşma, Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir araya gelen Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Belarus Devlet Başkanları tarafından imzalandı.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir araya gelen Vladimir Putin, Nursultan Nazarbayev ve Aleksandr Lukaşenko, Avrasya Ekonomik Birliği’ni kuran anlaşmayı imzaladı. Ria Novosti Ajansı tarafından konuyla ilgili olarak geçilen haberde, yakın bir zamanda Ermenistan tarafından da imzalanması beklenen ve 1 Ocak 2015 tarihinden itiberen yürürlüğe girecek olan anlaşmanın katılımcı ülkelerin ekonomileri açısından yüksek seviyede iktisadi entegrasyon imkanı sağladığı belirtildi.

Anlaşmaya imza koyan katılımcı ülkeler enerji, sanayi, tarım ve ulaşım gibi kilit sektörlerdeki kabul politikalarının uygulanmasının yanı sıra, mal, hizmet, sermaye ve emeğin serbest dolaşımı gibi konularda da taahhüt altına giriyor. Söz konusu anlaşmanın imzalanması ile BDT coğrafyasındaki en büyük ortak pazar kurulmuş oldu.

—————————-

Çin’den AB’ye uzanan bir ticaret bloku oluşturacak Avrasya Ekonomik Birliği hayata geçiyor. Kazakistan, Rusya ve Belarus liderleri Birlik için imzaları bugün atılıyor

Rus lider Vladimir Putin’in Çin’den AB’ye kadar uzanan bölgede siyasi ve ekonomik bir blok oluşturma hayalleri gerçek oluyor. Temelleri Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında 2010’da Gümrük Birliği ile atılan Avrasya Birliği için imzalar bugün atılıyor. Sovyetler Birliği’nin çökmesini ‘trajedi’ olarak nitelendiren ve Çin, ABD, AB gibi süper güçler karşısında güçlü bir ticaret bloku oluşturmak isteyen Putin, böylelikle Rusya’yı bölgesel gücün merkezine oturtmayı da hedefl iyor.

Kazakistan, Rusya ve Belarus arasında Avrasya Ekonomik Birliği’ni hayata geçirecek anlaşma Kazakistan’ın başkenti Astana’da bugün imzalanacak. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Astana Bağımsızlık Sarayı’nda yapılacak resmi törende anlaşmayı imzalayarak Avrasya Ekonomik Birliği’ni resmen hayata geçirmiş olacak. Törene Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in de katılması bekleniyor.

Avrasya Ekonomik Birliği’ne katılması muhtemel diğer ülkeler olan Tacikistan, Kırgızistan ve Ermenistan’ın durumlarının, Kazakistan, Rusya ve Belarus tarafından belirlenecek birliğe katılıma ilişkin yol haritasıyla netleşeceği belirtiliyor. Sonrasında ise hedef Özbekistan, Türkmenistan’ı da içine alarak yola devam etmek. Hatta uzmanlara göre Putin, Moğolistan, Finlandiya, Küba ve Venezüela’yı da birgün bu birliğin içinde görmek istiyor.

Bugün imzalanacak anlaşmayla Avrasya Ekonomik Birliği ile kurumsal bir aşamaya geçecek. Gümrük Birliği’ni de oluşturan Rusya, Kazakistan ve Belarus yaklaşık 170 milyon nüfusa ev sahipliği yapıyor. Ekonomik büyüklükleri 2.2 trilyon dolayında ve Avrasya’da entegrasyonun 2030 yılına kadar ekonomik büyüklüğe 900 milyar dolar katkıda bulunması bekleniyor.

Bunlar büyük rakamlar ancak rakip olarak görülen Avrupa Birliği’nde nüfus 500 milyondan fazla, ekonomik büyüklük ise 16 trilyon dolardan fazla. Çin’in nüfusu 1.3 milyar, ülkenin GSYH’si ise 8.2 trilyon dolar. 313 milyon nüfuslu ABD’nin ekonomik büyüklüğü ise 16 trilyon dolar olarak hesaplanıyor.

————————-

Putin’in AB’ye karşı hamlesi

Rusya, Kazakistan ve Belarus, Avrasya Ekonomi Birliği’nin temellerini atıyor. Ancak Kremlin’in uyum projesinin sağlam ve verimli olup olamayacağı konusunda uzmanlar farklı görüşte.

Kimileri için Sovyetler Birliği’ni kimileri için de Avrupa Birliği’ni hatırlatıyor. Aslında ikisi de tamamen yanlış değil. Belirli ölçülerde her iki uyum modeli de Avrasya Ekonomi Birliği ile paralellikler taşıyor. Rusya, Kazakistan ve Belarus 29 Mayıs’ta Kazakistan’ın başkenti Astana’da 1 Ocak 2015 yılında hayata geçirilmesi planlanan Birliğin temellerini atıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği’ne karşı geliştirdiği projeye büyük Slav komşusu Ukrayna’yı da dahil edebilmek için her yolu denedi. Ve Moskova’nın baskısıyla dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, 2013 yılının sonunda Brüksel’le müzakereleri tamamlanan AB ile ortaklık anlaşmasını askıya aldı. Bu kararın ardından da ülkede Yanukoviç’i koltuğunu terk etmek zorunda bırakan protestolar patlak verdi. Kiev’deki bu devrim Ukrayna’nın Avrasya Ekonomi Birliği’ne katılmayacağını kesinleştirdi.

‘Bir restorasyon projesi değil’

2010 yazında Gümrük Birliği’ni hayata geçiren Rusya, Kazakistan ve Belarus şimdi de Avrasya Ekonomi Birliği ile aralarında daha kapsamlı bir ekonomik ve siyasi işbirliği kurmayı amaçlıyor. Moskova İşletme Yüksekokulu’ndan (HSE) Andrey Susdalzev, Rusya’nın stratejik niyetini “Rusya hızla gelişen bir uyum grubu olmadan büyük bir güç olamaz” şeklinde özetliyor.

Kremlin’e yakınlığı ile bilinen GUS Enstitüsü’nün Direktör Yardımcısı Vladimir Şariçin ise Avrasya Ekonomi Birliği’nin Sovyet imparatorluğunun bir tür restorasyonu olmadığını vurguluyor. Şariçin, pazar ekonomisi yolunda ilerleyen katılımcı ülkelerin büyük ve etkin bir ortak ekonomi alanı yaratmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

Gerekçe ekonomik

Şariçin, Deutsche Welle’ye yaptığı değerlendirmede, “Avrasya Ekonomi Birliği’nin kuruluş nedenlerinden biri de Avrupa Birliği ve Rusya arasında bir ekonomi ittifakı yaratılmasının yerinde sayması” diyor. Rus uzman, “Böyle bir ittifak farklı nedenlerle hayata geçirilemedi. Bunun nedenlerinden birinin de ABD’nin böyle bir fikre kıskançlıkla yaklaşması” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Avrupa ülkeleri arasındaki AB, Kuzey Amerika ülkeleri arasındaki NAFTA ve Güney Amerika ülkeleri arasındaki MERCOSUR’u örnek gösteren Şariçin, Rusya’nın bu nedenle kendi uyum projesini oluşturmaya karar verdiğini ifade ediyor.

Liberal Gaidar Ekonomi Politikaları Enstitüsü’nden Sergey Priçodko da Avrasya Ekonomi Birliği’nin kuruluş nedeninin ekonomik olduğunu savunuyor. Ayrıca Rus, Kazak ve Belaruslu birçok işletme arasındaki ekonomik bağlantıların Sovyetlerin dağılmasından sonra da bozulmadığına dikkat çeken Priçodko, öte yandan Avrasya Ekonomi Birliği’nin sağlam ve verimli bir birlik olacağına inanmıyor. Bunun nedeninin Ukrayna olmadığını belirten Priçodko, katılımcı ülkeler ve Ermenistan ve Kırgızistan gibi diğer potansiyel üyeler arasındaki ekonomik ve siyasi farklılıkların endişe yarattığını kaydediyor.

Andrey Susdalzev de aynı soruna işaret ediyor. Otoriter rejimler arasında derin bir ilişki kurulmasını hayal etmenin zor olduğunu söyleyen Susdalzev, ancak jeopolitik amaçlarına ulaşabilmesi için Rusya’nın başka seçeneği olmadığını dile getiriyor. Ayrıca Rusya ile sıkı bir işbirliğinin komşu halkların çıkarına olduğunu kaydeden Susdalzev, “Örneğin Belarus bu uyum projesi olmadan bir hafta bile ayakta duramaz“ diyor.

AB ile ilişkiler

Susdalzev ve aynı zamanda GUS Enstitüsü’nden Vladimir Şariçin de bu ülkeler arasındaki Gümrük Birliği ve planlanan Avrasya Ekonomik Birliği’nin Avrupa Birliği ile işbirliğini mümkün kıldığı görüşünde. Her iki Moskovalı uzman Avrupa Birliği’nin dışlanmasının söz konusu olmadığını ifade ediyor.

Ancak Alman ekonomisi açısından doğudaki bu yeni ittifak daha farklı değerlendiriliyor. Alman Ekonomisi Doğu Komisyonu Başkanı Rainer Lindner, “Örneğin Dünya Ticaret Örgütü ile uyum süreci söz konusu olduğunda zorluklar ortaya çıkacaktır” diyor. Tarafların birbirini bloke etmemesi gerektiğini belirten Lindner, Avrasya Ekonomi Birliği ile Avrupa Birliği arasında ekonomi ve ticari politikaların geliştirilebilmesi için bir yöntem bulunması gerektiğini, ancak bunun şimdiye kadar başarılamadığını kaydetti.

Bbc-Sabah-Dw-Rs

Scroll to top