- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı Çin-Rusya işbirliği için fırsat olacak

Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) 20–21 Mayıs günlerinde Shanghai’de düzenlenecek. Konferansa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılacağı bildirildi.

Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in 1990’lı yılların başında ortaya attığı bir öneri sonrası kuruldu.

Asya’da güvenlik alanındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan mekanizmanın 22 yıllık gelişme sürecinde, Asya’da ve komşu bölgelerdeki güvenlik durumunda derin değişiklikler yaşanırken, güvenlik açısından yeni tehditlerle karşılaşılıyor.

 

“Asyalı ülkeler arasında güvenlik işbirliği güçlenmeli”

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısa süre önce Çinli muhabirlere verdiği demeçte, Asya ülkeleri arasındaki güvenlik işbirliğinin yoğunlaşmasının aciliyet ve önemini vurgulayarak, şunları söyledi:

 

“Birçok ülkenin, askerî birliklerini Afganistan’dan çekmesiyle, Asya’daki güvenlik durumunda büyük sorunlar ve tehditlerle karşılaşılmaya başlandı. AİGK mekanizmasını geliştirme vazifesi, eskisine göre daha acil ve önemli.”

 

Rusya-Çin ilişkilerinin, dünyada istikrarın korunması için önemli bir unsur oluşturduğuna dikkat çeken Putin, iki ülkenin, AİGK çerçevesinde ele alabileceği birçok sorun bulunduğunu kaydetti.

 

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü, “gözlemcilik” istiyor

 

Şu an AİGK’ye 24 üye ülke ile 13 gözlemci ülke ve örgüt bulunuyor.

 

Shanghai Zirvesi’ne davet edilen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü Genel Sekreteri Nikolay Bordyuja, Çin’in konferansın dönem başkanlığını yaptığı sırada, örgütün AİGK’ye gözlemci unvanını alması konusunun gündeme getirileceğini belirtti.

 

Zirveyle AİGK’ye üye ülkelerin liderlerinin, Asya’daki güvenlik durumuna nasıl baktıklarını öğrenmek istediğine işaret eden Bordyuja, görüşlerini şöyle iletti:

 

“Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün başlıca görevi, üyelerin güvenlik sorununu çözmek. İşbirliği ve güven arttırıcı mekanizmanın oluşturulması, örgüt için de önemli bir düşünce. Örgüt, AİGK’ye gözlemci sıfatını alması ve konferans çerçevesindeki etkinliklere sıklıkla katılması durumunda, bölgede güvenliğin sağlanması için daha büyük katkılarda bulunabilecek.”

 

Rusya, AİGK mekanizmasına büyük önem veriyor

 

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Avrupa ve Atlantik Güvenlik Araştırmaları Merkezi Başkanı Aleksandır Nikitin, ülkesinin Orta Asya ve Ortadoğu’daki çıkarları nedeniyle, AİGK platformu aracılığıyla, Asya’da yeni güvenlik düzeni kurulması için ortak ülkelerle aktif diyalog ve işbirliği yapmak istediğini söyledi.

 

Nikitin, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Rusya, Batılı ülkelere göre farklı tutumlara, çıkarlara ve ortaklara sahip. Asyalı ülkelere baskı yapmaya kalkışan bazı ülkelere kıyasla, Suriye krizi, İran sorunu ve Kore Cumhuriyeti ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesinde Rusya, denge sağlayıcı yolları tercih ediyor.”

 

Nikitin, ayrıca AİGK çerçevesinde daimi istişare ve idari kuruluşların oluşturulması, böylece daha sık ve düzenli bir diyalog mekanizması tesis edilmesi önerisinde bulundu.

 

Çin, AİGK için lokomotif rolü oynayacak

 

20 Mayıs Salı günü başlayacak Shanghai Zirvesi’nde, Çin Türkiye’den AİGK’nin iki yıllık dönem başkanlığını devralacak

 

Rus uzmanlar, birçok açıdan büyük bir potansiyele sahip AİGK’nin, güçlü bir yönlendiriciye ihtiyaç duyduğu kanısında…

 

Uzmanlar, siyasi, ekonomik ve askerî alanlarda önünde büyük fırsatlar bulunan Çin ve Rusya’nın, AİGK çerçevesinde işbirliğini güçlendirerek, Asya’da yeni güvenlik düzeni ile yeni küresel siyasi ve ekonomik düzenin kurulması için ortak çaba harcayabileceğini dile getiriyor.

ÇR