femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Arnavutluk AB’ye aday olma yolunda tam gaz Reviewed by Momizat on . Nüfusunun yüzde 60’a yakını Müslüman olan Arnavutluk’un adaylığı için AB Dışişleri Bakanları onay verdi. Balkanlar’dan Bosna ve Kosova beklemede... Avrupa Birli Nüfusunun yüzde 60’a yakını Müslüman olan Arnavutluk’un adaylığı için AB Dışişleri Bakanları onay verdi. Balkanlar’dan Bosna ve Kosova beklemede... Avrupa Birli Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Arnavutluk AB’ye aday olma yolunda tam gaz

Arnavutluk AB’ye aday olma yolunda tam gaz

Nüfusunun yüzde 60’a yakını Müslüman olan Arnavutluk’un adaylığı için AB Dışişleri Bakanları onay verdi. Balkanlar’dan Bosna ve Kosova beklemede…

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Arnavutluk’a aday ülke statüsü verilmesi üzerinde mutabakata vardı. AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, alınan kararın, Tiran’ın yaptığı reformların tasdiki anlamına geldiğini ifade etti.

Arnavutluk’u tebrik eden Füle, “Bu karar, daha fazla reform için teşvik edici olacaktır” dedi. Kararın liderler zirvesinde de onaylanmasının ardından Arnavutluk, AB Komisyonu ile çetin müzakere sürecine başlayabilecek.

Merkel’e teşekkür

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, karara ilişkin, “Arnavutluk, mevcut bir plana ve bu planı hayata geçirecek ekibe sahip olduğu takdirde neleri başarabileceğini gösterdi” dedi.

Başkent Tiran’da basın toplantısı düzenleyen Rama, Arnavutluk’un adaylık statüsü almasındaki katkılarından dolayı özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi’ye teşekkür etti.

Dokuz yıl sürmüştü

Kosova’nın üyelik sürecinin uzun yıllara yayılması bekleniyor. AB’ye en son katılan üye olan Hırvatistan adaylık statüsünü 2004’te alıp 1 Temmuz 2013’te resmen üye olmuştu.

28 üyeli AB daha önce Karadağ, Makedonya ve Sırbistan’a aday ülke statüsü vermişti. Hırvatistan ve Slovenya ise süreci tamamlayarak AB’ye üye olmuştu. Makedonya, devletin isminin Yunanistan tarafından kabul edilmemesi sebebiyle süreçte ilerleme sağlayamıyor. Bosna-Hersek ve Kosova’ya ise henüz adaylık statüsü verilmedi.

Dha

Scroll to top