femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
AP seçimlerinde ‘Aşırı Sağ’ın güçlenerek çıkması endişe kaynağı Reviewed by Momizat on . Almanya Anayasa Mahkemesinin, AP seçimlerindeki %3'lük barajı kaldırmasının ardından 25 Mayıs'taki seçimde, aşırı sağcı partilerin AP'ye vekil göndermesine kesi Almanya Anayasa Mahkemesinin, AP seçimlerindeki %3'lük barajı kaldırmasının ardından 25 Mayıs'taki seçimde, aşırı sağcı partilerin AP'ye vekil göndermesine kesi Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » AP seçimlerinde ‘Aşırı Sağ’ın güçlenerek çıkması endişe kaynağı

AP seçimlerinde ‘Aşırı Sağ’ın güçlenerek çıkması endişe kaynağı

Almanya Anayasa Mahkemesinin, AP seçimlerindeki %3’lük barajı kaldırmasının ardından 25 Mayıs’taki seçimde, aşırı sağcı partilerin AP’ye vekil göndermesine kesin gözüyle bakılıyor.

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türk kökenli milletvekili ve 25 Mayıs’taki AP seçimlerimde Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) adaylarından olan İsmail Ertuğ, muhabirine yaptığı açıklamada, bu seçimin son 30 yılın en önemli seçimi olacağını söyledi.

Avrupa’da son yıllarda yaşanan ekonomik krizle birçok ülkede, Avrupa karşıtı, yabancı düşmanı aşırı sağcı partilerin yükselişe geçtiğini söyleyen Ertuğ, bu durumun 25 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinin önemini daha da arttırdığını söyledi.

“Tarih her defasında krizin olduğu süreçler içinde radikal partilerin güçlendiğini gösteriyor” diyen Ertuğ, “İnsanların endişelerini, korkularını bir şekilde suiistimal edip, aslında çözüm olmayan önerileri çözüm gibi gösteren söylemler üretiyorlar. Halkın bazı kesimleri de bunlara inanıp maalesef oy veriyorlar. Bu defa da böyle bir tehlike ile karşıyayız” ifadesini kullandı.

Almanya Anayasa Mahkemesinin AP seçimlerinde yüzde 3′ barajı kaldırmasının ardından Alman aşırı sağcı ırkçı partilerin, AP’ye en az 1-2 milletvekili gönderme fırsatı yakaladığını belirten Ertuğ, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar aşırı sağcı partiler ülkelerde yeterince milletvekili kazanamadıkları için, Avrupa Parlamentosu’nda da siyasi grup olma yetkisini kazanamamışlardı. Avrupa düşmanı, Müslüman düşmanı olan aşırı sağcı partiler gelecek ay ilk kez Avrupa Parlamentosu’nda grup kurma hakkı kazanabilir. Aşırı sağ partilerin girmesiyle Türkiye’yi zor zamanlar bekliyor diyebilirim.”

“HALKIN PARLAMENTOSUDUR”

“Avrupa Parlamentosu, Almanya’daki göçmenler açısından da büyük önem taşıyor” diyen Ertuğ, sözlerini şöyle tamamladı:

“AB’de ayrımcılığa karşı ilk önlemleri almış olan yer Avrupa Parlamentosu’dur. AB’de ayrımcılık istemiyorsak, haklarımızın savunulmasını istiyorsak Avrupa Parlamentosu seçimlerine kesinlikle ve kesinlikle katılmak durumundayız. Avrupa Parlamentosu halkın parlamentosudur.   Biz halk tarafından doğrudan seçilen vekilleriz ve halkın isteklerini ve çakırlarını takip ediyoruz. Almanya’da AP seçimlerinde seçim barajının kalkmasının ardından aşırı sağcı partiler de belki yüzde 1 oy ile Avrupa Parlamentosu’na milletvekili seçebilecek. Ama bu katılım oranına bağlı. Eğer katılım oranı yüksek olursa radikal partiler dışarıda tutulabilir. Katılım oranının yükselmesi, aşrı sağcı, Müslüman düşmanı partilerin de dışarda tutulmasını sağlayacaktır.”

Ajanslar

Scroll to top