AP Dilekçeler Komitesi’nden bir heyet Mağusa’yı ziyaret edecek Reviewed by Momizat on . Avrupa Parlamentosu AP Dilekçeler Komitesi'nden bir heyet, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'nin 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararlarını uygulaması çağrısında Avrupa Parlamentosu AP Dilekçeler Komitesi'nden bir heyet, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'nin 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararlarını uygulaması çağrısında Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » AP Dilekçeler Komitesi’nden bir heyet Mağusa’yı ziyaret edecek

AP Dilekçeler Komitesi’nden bir heyet Mağusa’yı ziyaret edecek

Avrupa Parlamentosu AP Dilekçeler Komitesi’nden bir heyet, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’nin 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararlarını uygulaması çağrısında bulunan Avrupa Parlamentosu’nun 14 Şubat 2012 deklarasyonu temelinde Mağusa konusunun gündeme getirilmesi amacıyla salı günü  Mağusa’yı ziyaret edecek.

Ziyarete adada temaslarda bulunmakta olan Dilekçeler Komitesi Başkanı, İsveç Avrupa Milletvekili Cecilia Wikstrom ve parlamenterler Alberto Cirio (İtalya), Rosa Estaràs Ferragut (İspanya), Sofia Sakorafa (Yunanistan), Igor Šoltes (Slovenya), Teresa Jiménez-Becerril (İspanya), Kıbrıs Milletvekilleri Takis Hadjigeorgiou ve Demetris Papadakis da katılacak.

Milletvekilleri salı günü Kıbrıs’ın  Mağusa’da tellerle çevrili kapalı Maraş’a sınırı olan `Glossa` plajını ziyaret edecekler, işgal edilmiş şehirle sınırları olan Derinya’daki Mağusa Kültür Merkezi’nde düzenlenecek bir toplantıya katılacaklar.

Sözde Mağusa Belediye Başkanı Alexis Galanos ve Avrupa Milletvekili Takis Hadjigeorgiou, geçen cuma günü ortak bir basın toplantısı sırasında, Mağusa kenti halkından, Avrupa Parlamentosu Dilekçe Komitesi heyetinin 8 Mayıs tarihinde Mağusa ziyaretine ve BM kararlarına uyarak şehrin geri verilmesini talep etmek için düzenlenecek gösteriye katılmalarını istedi.

Bu misyon, Mağusa Göçmenler Hareketi üyesi Loizos Afxentiou’nun 2004’te, kapalı Mağusa kentinin yasal sahiplerine geri verilmesi yönünde yaptığı dilekçenin devamı olarak gerçekleştirilmektedir.

Komite, Kıbrıs’a son ziyaretini 25-28 Kasım 2017 tarihleri arasında yapmıştı.

Kha

Scroll to top