- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Anastasiadis:Türkiye bir çözüme yardımı olmayan uzlaşmaz tutumundan vazgeçmeli

Kıbrıs Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs hükümeti Türkiye’ye, adanın kuzeyini işgale son vermesi ve bir çözüme yardımı olmayan uzlaşmaz tutumundan vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Hükümet Sözcüsü Yardımcısı Viktoras Papadopoulos, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgalinin ikinci aşamasının yıldönümü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamasında, “Bugün karanlık günleri hatırlatıyor” dedi.

Papadopoulos, Kıbrıs Cumhurbaşkanı ve hükümetinin, Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarının bir bölümünde işgalin devam etmesini kınadığını ve Ankara’ya, Kıbrıs’tan çekilmesini isteyen Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını ve uluslararası hukukun hükümlerini tam olarak uygulaması çağrısı yaptığını bildirdi.

Sözcü Yardımcısı yazılı açıklamasında, “Türkiye’ye Crans” Montana’da, Kıbrıs’ın bağımsız, normal bir Avrupa devleti olabilmesi için yapılan Kıbrıs konferansının çökmesine neden olan uzlaşmaz tutumundan vazgeçmesi çağrısı da yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Papadopoulos, Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın sürekli, Türkiye’nin BM Genel Sekreteri tarafından belirlenen güvenlik, garantiler, müdahale hakkı ve işgal güçleriyle ilgili parametreleri uygulamaya hazır olması halinde ‘yarın bile’ müzakere masasına dönmeye ve müzakerelere devam etmeye hazır olduğunu söylediğini belirtti.

Sözcü Yardımcısı Papadopoulos, Cumhurbaşkanı’nın Türk uzlaşmazlığını sona erdirmek için tüm siyasi partilere de işbirliği yapmaları çağrısında bulunduğunu kaydetti.

—–

ANASTASİADİS VE HÜKÜMETTEN, TÜRK TARAFINA ÇAĞRI

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve hükümetin, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ikinci safhasının yıldönümü nedeniyle, “işgalin sonlandırılması ve Ankara’nın uzlaşmaz tezlerini terk etmesi” çağrısında bulunduğu belirtildi.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos’un, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve hükümet adına, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ikinci safhasının yıldönümünü kınayan yazılı bir açıklama yaptığını yazdı.

Açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasaidis’in, Türkiye’nin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ortaya koyduğu parametreleri uygulamaya hazır olduğu müzakere sürecine devam etmek için yarın bile masaya dönmeye hazır olduğu ifade edildi.

Anastasiadis ve hükümetin, Türkiye’ye, Kıbrıs’taki askerini çekerek, işgalle istilayı sonlandırması ve BM kararlarıyla uluslararası hukuku mutlak şekilde uygulamaya çağırdığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Crans-Montana’da yapılan konferansın çökmesinin sorumlusu olarak görülen Türkiye’ye “kabul edilemez taleplerini ve uzlaşmaz tezlerini terk etme” çağrısı yapıldı.

Anastasiadis’in, herhangi bir maksattan uzakta, 43 yıldır süren “Türk uzlaşmazlığının” göğüslenmesi için işbirliğinde bulunmaları amacıyla siyasi dinamiklere de çağrıda bulunduğu kaydedildi.

Kha-Tak