femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Anastasiadis,sürecin tekrarlanacağı masaya oturmaya hazır olacaklarını belirtti Reviewed by Momizat on . Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununda sürecin tekrarlanacağını ve kendilerinin de buna katılmaya hazır olacaklarını ileri sürdü. Alithia gaz Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununda sürecin tekrarlanacağını ve kendilerinin de buna katılmaya hazır olacaklarını ileri sürdü. Alithia gaz Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Anastasiadis,sürecin tekrarlanacağı masaya oturmaya hazır olacaklarını belirtti

Anastasiadis,sürecin tekrarlanacağı masaya oturmaya hazır olacaklarını belirtti

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununda sürecin tekrarlanacağını ve kendilerinin de buna katılmaya hazır olacaklarını ileri sürdü.

Alithia gazetesine göre Güney Kıbrıs’ta “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin bağımsızlık günü olarak kutlanan 1 Ekim dolayısıyla açılama yapan Anastasiadis, Kıbrıs sorununda sürecin tekrarlanacağını savunarak, kendilerinin aynı yüreklilik ve yaratıcılıkla buna katılmaya hazır olacaklarını ifade etti.

Yeni başarısızlığın kendilerini yıldırmayacağını söyleyen Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e Kıbrıs Rum tarafının, Guterres çerçevesi ve BM’nin ilgili kararları temelinde müzakerelerin derhal yeniden başlamasına hazır olduğunu dile getirdiğini belirtti.

Anastasiadis, bu yönde ve yeni bir başarısızlıktan kaçınılması için, sağlam bir zeminde yeni bir toplantının gerçekleşmesini sağlayacak iyi bir hazırlığın yapılması gerektiğinin önemi üzerine durduğunu belirtti.

Crans Montana toplantısının ardından kendisine yapılan eleştirileri çok iyi bildiğini söyleyen Anastasiadis, zıtlaşmalara zemin yaratmak istemediğini belirterek, ne uç tezlerle, ne de kendi taraflarına çıkmazın sorumluluğunu yükleyerek “işgalden” kurtulmayı başarabileceklerini iddia etti.

Anastasiadis, konuşmasında Kıbrıslı Türklere ve Türkiye’ye de çağrıda bulunarak, kabul edilebilir bir çözümün, kazanan ve kaybedenler yaratmadan karşılıklı saygıya dayanması gerektiğini anlaması gerektiğini savundu.

Fileleftheros gazetesine göre ise Anastasiadis açıklamalarında, Crans Montana’daki başarısızlığın sorumluluğunu Türkiye’ye yükledi.

Kendi kararlılıklarına rağmen Türk tezinin değişmediğini iddia eden Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının müzakereler masasında oldukça yaratıcı olduğunu savundu.

Anastasiadis, kendilerinin, her iki toplumun endişelerini göz önünde bulundurarak gerçekçi öneriler sunduklarını ileri sürdü.

——

Anastasiades: Kıbrıs sorunundaki müzakereler yeniden başlayacak

Nikos Anastasiades, 1 Ekim Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü dolayısıyla halka seslenerek, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelerin yeniden başlayacağını ve kendisinin bir çözüm bulunana kadar çalışmaya hazır olduğunu vurguladı.

Anastasiades, İsviçre’nin Crans Montana kasabasında yer alan Kıbrıs müzakerelerinin başarısız bir şekilde tamamlanmasının Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması ile ilgili çabalarını olumsuz şekilde etkilemeyeceğini ve Kıbrıs Rum tarafının aynı güç ve yaratıcılıkla müzakerelere katılmaya hazır olduğunu vurguladı.

Kıbrıs Rum tarafının son iki yılda önemli çalışmalarda bulunduğuna işaret eden Nikos Anastasiades, ilk kez Türkiye’nin doğrudan bir şekilde müzakerelere katıldığını söyledi.

“Stratejimizden dolayı ilk kez müzakereler sırasında güvenlik ve garantiler sisteminin sona erdirilmesi ve Türk işgal ordusunun geri çekilmesi olan Kıbrıs sorununun özü ele alındı” diye ifade eden Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’nin müzakere masasına sunduğu kendi önerilerinin söz konusu pozisyonları içeren pozisyonlar olduğunu belirtti.

Sunulan çerçevede yakınlaşma sağlanması durumunda stratejik bir anlaşmaya yol açabileceğine işaret eden Anastasiades, böylesi bir durumda Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması için önemli bir ivme yaratılacağı görüşünü ifade etti.

Kıbrıs Rum tarafının müzakerelerde yapıcı bir davranış takip etmediğiyle ilgili iddiaları kabul etmediğine işaret eden Nikos Anastasiades, Kıbrıs Rum tarafının her iki toplumun endişelerini dikkate alarak, BM Genel Sekreteri’nin çerçevesinde ve BM ile AB ilkeleri temelinde gerçekçi önerilerde bulunduğunu vurguladı.

Anastasiades, devamla, Kıbrıs Rum tarafının niyetine rağmen Türk pozisyonlarında değişiklik olmadığını ifade ederek Ankara’nın garantiler antlaşmasına, müdahale haklarına ve ordunun kalması ile ilgili konularda ısrarlı olmaya devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin ısrarından dolayı müzakerelerde çıkmaz yaşandığını vurgulayan Anastasiades, söz konusu sonucu Kıbrıslılar için üzüntü verici bir gelişme olarak niteledi.

Tak-Kha

Scroll to top