femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru
Anastasiadis:“Maraş iyi niyet göstergesi” Reviewed by Momizat on . Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Maraş’ın iadesinin bir iyi niyet göstergesi olacağını iddia etti. Alithia gazetesine göre, Sözde “Maraş Belediyesi”nin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Maraş’ın iadesinin bir iyi niyet göstergesi olacağını iddia etti. Alithia gazetesine göre, Sözde “Maraş Belediyesi”nin, Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Anastasiadis:“Maraş iyi niyet göstergesi”

Anastasiadis:“Maraş iyi niyet göstergesi”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Maraş’ın iadesinin bir iyi niyet göstergesi olacağını iddia etti.

Alithia gazetesine göre, Sözde “Maraş Belediyesi”nin, Derinya’daki “Mağusa Kültür Merkezi”nde düzenlediği etkinlikte konuşan Anastasiadis, halkın beklentilerine yanıt vermek için elinden geleni yapacağını söyledi.

Maraş’ın “yasal sahiplerine” iadesinin, Türkiye’nin bir iyi niyet göstergesi olacağını savunan Anastasiadis, kendisinin, iki devletli çözümü kabul etmeye hazır olduğunun söylenmesinin kendisi için bir hakaret olduğunu belirtti.

Kıbrıs Rum tarafının geri adımlar attığından söz eden Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rumların da sahip olmasının gerektiği güvenlik duygusuna saygı göstermeleri gerektiğini ifade etti.

Nihai adalete, kurtuluşa ve vatan yeniden birleşene kadar taleplerde bulunmaya devam edeceklerini söyleyen Anastasiadis, Maraş’ın iadesinin, atmosferi tamamen değiştirecek, kolaylaştıracak ve iki toplum arasında gerçek güven duygusu yaratacak bir hareket olabileceğini ileri sürdü.

Maraş’ın iadesinin, gerçek güven yaratıcı önlem olarak, hakim olan atmosferi değiştirecek bir önlem olarak bir değil, birçok kez gündeme getirildiğini ifade eden Anastasiadis, “Maraş sahiplerinin geri dönüşüne kimler izin vermiyor? Kıbrıslı Türkler mi Türk ordusu mu? Kimler Derinya kapısının açılmasına izin vermeyecek? Bizim ihmalimiz mi, yoksa Türk nöbet kulübesinin var olması ve korunmasına ısrar edilmesi mi?” sorularını sordu.

Herkesin, sorunun gerçekten nerede olduğunu düşünmesi gerektiğini savunan Anastasiadis, “Neden Kıbrıs sorununun çözümü için iradeye ve kararlılığa sahip olan bu kadar Başkan başarısız oldu?” sorusunu da sordu.

Açıklamalarında Türkiye’nin sadece kendi çıkarlarını düşündüğünü de iddia eden Anastasiadis, ayrıca Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşmelere başlamaya hazır olduğunu tekrarladı.

Sözde “Maraş Belediyesi”nin Başkanı Aleksis Galanos ise, Anastasiadis’e, Kıbrıs sorununa yönelik görüşmelerde Maraş konusunu öne çıkarma çağrısında bulundu.

———-

Anastasiades: Mağusa’nın geri verilmesi bir iyi niyet jesti olur

Nicos Anastasiades, Maraş olarak bilinen Mağusa kentinin tellerle çevrili semtinin sahiplerine geri verilmesinin Türkiye adına bir iyi niyet jesti olabileceğine dikkat çekti.

Anastasiades, sözde Mağusa Belediyesi’nin cumartesi gecesi düzenlediği bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs müzakerelerinde ödünler verdiğini belirtti ve Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rumların güvende hissetme ihtiyacına saygı göstermesi gerektiğine işaret etti.

Maraş’ın geri verilmesinin, ‘havayı değiştirmeyi kolaylaştıracak, iki toplum arasında gerçek güven duyguları oluşturacak’ bir jest olabileceğini vurguladı.

Anastasiades şöyle konuştu:

“Maraş bir hayalet kenttir. Kıbrıs Türklerince iskân edilmemiştir. Sözde ikamet ihtiyaçları için kullanılmamıştır, bir müzakere aracı olarak saklanmıştır. Uluslararası toplum, Maraş ile ilgili kabul edilen kararlara rağmen konuya ilgisiz kalmıştır.”

“Kıbrıs’ın doğu kıyısında bulunan kentin geri verilmesi birçok kez güven yaratıcı önlem olarak gündeme getirilmiştir.”

“Biz Avrupa Birliği’ne üyeliğin, müktesebata uygulanarak Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkleri birlikte koruyacak bir çözüm için koşullar yaratacağını biliyorduk.”

“Avrupa Birliği üyesi bağımsız bir devlet, üçüncü ülkelerin garantilerine ihtiyaç duymaz. Kıbrıslı Türkler, Türkiye’nin kendi stratejik çıkarlarını koruduğunu anlamalıdırlar.”

“Biz ve Avrupalı ortaklarımız ve uluslararası güçler, Kıbrıs Türk tarafı veya Türkiye, uygulanabilir olmayan, Kıbrıslıların otonom olmasına ve kendi kaderini yönetmesine izin vermeyen, güvenlik duygusuna sahip olmayacak ve mallarımızın işgalinden kaynaklanan adaletsizlik duygusunu ortadan kaldırmayacak, uygulanabilir bir çözüm beklentisi olamayacağını aklımızda tutmamız gerekir.”

Nicos Anastasiades konuşmasında, Türkiye’nin garantilerinin devam etmesinin, devletin yaşamasına izin veremeyeceğini belirtti; Birleşmiş Milletler Anlaşması ve AB Anlaşması hükümlerinin Kıbrıslı Türklere güvenlik duygusu sağlayabileceğine işaret etti.

“Vatandaşlarımızın verdikleri, verecekleri ödünlere tamamen saygı göstermeye hazırız; ancak onların (Kıbrıslı Türkleri) da Kıbrıslı Rumların olması gereken güvenlik, adalet duygusuna saygı göstermeleri gerekir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Anastasiades, BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleriyle görüşmesinde çözüm müzakerelerinin başlaması için kararlı yollar saptanmasına hazır olduklarını açık bir şekilde tekrarladıklarını ifade etti.

Nicos Anastasiades, müzakerelerin yeniden başlamasının tek yolunun, şu ana kadar sağlanan ilerlemenin kabul edilmesi, Kıbrıs Türk tarafı için de, Kıbrıs Rum tarafının yazılı yanıt verdiği Genel Sekreter’in çerçeve belgesini kabul etmesi olduğunu belirtti.

Gündem Kıbrıs-Tak-Kha

Scroll to top