femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Anastasiades: Türkiye’nin politikaları Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmiyor Reviewed by Momizat on . Rum lider Nicos Anastasiades, Türkiye'ye, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki sondaj çalışmalarının, Kıbrıs'ın geleceği, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkle Rum lider Nicos Anastasiades, Türkiye'ye, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki sondaj çalışmalarının, Kıbrıs'ın geleceği, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkle Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Anastasiades: Türkiye’nin politikaları Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmiyor

Anastasiades: Türkiye’nin politikaları Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmiyor

Rum lider Nicos Anastasiades, Türkiye’ye, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki sondaj çalışmalarının, Kıbrıs’ın geleceği, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs halkının geleceğiyle ilgili olduğunu anlaması çağrısında bulundu.

Dev petrol şirketi ENI hafta sonu sondaj çalışmalarına başlarken Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) yakın geçmişte Türk müdahaleleriyle  ilgili salı günü basının sorularını yanıtlayan Anastasiades, Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımadığı için Ankara’nın Lefkoşa’nın egemenlik haklarını sorgulamasının gerçek bir geçerliliği olmadığına dikkat çekti.

Nicos Anastasiades, “Bizim kimseye yönelik tehdidimiz yoktur. Biz kendi egemenlik haklarımızı kullanıyoruz ve bunu başarıyla yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Kıbrıs’ın doğal zenginliklerinin Kıbrıslı Türkler dâhil tüm vatandaşlarına ait olduğunu ve Ankara’dan gelen bu tür tehditlerin bir zemini bulunmadığını ve Kıbrıs halkının çıkarlarına hiçbir şekilde hizmet etmediğini vurguladı.

Anastasiades, “Türkiye’nin sakin bir şekilde yapılmakta olan sondajın Kıbrıs ve Kıbrıs halkının geleceğini ilgilendirdiğini anlamasını umut etmek istiyorum. Dolayısıyla, bizim egemenlik haklarımızı salt Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımadığı veya KKTC’nin tek yanlı rejimin gerçekten var olduğuna inandığı için sorguluyorsa gerçekten geçerliliği yok” dedi.

“Eğer Türkiye Kıbrıslı Türklerin haklarını ayrı bir bağımsız kimlikte korumayı tercih ediyorsa o zaman bu hakkı ve haklarını korumayla sınırlandırması gerekmektedir ve Kıbrıs’ın egemenlik haklarını sorgulamasına neden yoktur” diyen Anastasiades, bunun Kıbrıs’ı değil sadece Türkiye’yi ilgilendiren bir teori olduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan’a resmi ziyaretinden beklentilerini özetlemesi istenen  Anastasiades, Riyad’ın ilk kez 2015’te Kıbrıs’a bir büyükelçi akredite ettiğini hatırlattı ve şöyle konuştu:

“Hedefimiz ve amacımız bütün devletlerle ve Arap Körfez ülkeleriyle ilişkilerimizi artırmaktır. Körfez ülkelerine Bahreyn dışında yapılan bu beşinci ziyarettir. Umman Şeyhi de 2017’de Kıbrıs’a ‘Alasia’ isimli bir destek gemisi vermişti.”

Hükümetin Orta Doğu ülkelerine, ilişkileri daha da derinleştirmek için ikili veya üçlü işbirliği şeklinde uyguladığı stratejik politikayı uygulamak istediğini belirten Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, “Bu bizim gelecek planlarımız için esastır” dedi.

Kıbrıs’la ilgili Yunanistan ve Türkiye arasında daha iyi düzenlenmiş bir konferans için herhangi bir zemin hazırlığı olup olmadığı sorusunu yanıtlayan  Anastasiades, bunun gelecek aylarda ortaya çıkabileceğini, geçen yıl Temmuz ayında yapılan benzeri bir konferansın kesin bir sonuç elde edilmeden sona erdiğini hatırlattı.

Scroll to top