femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Anastasiades Tsipras’ı kutladı ve ‘Prespes Anlaşması’nın onaylanması, gereksiz bir anlaşmazlığa son verdi” dedi Reviewed by Momizat on . Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'la bir görüşme yapan Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Tsipras'ı 'Prespes Anlaşması'nda gösterdiği cesaret ve kararlı Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'la bir görüşme yapan Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Tsipras'ı 'Prespes Anlaşması'nda gösterdiği cesaret ve kararlı Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Anastasiades Tsipras’ı kutladı ve ‘Prespes Anlaşması’nın onaylanması, gereksiz bir anlaşmazlığa son verdi” dedi

Anastasiades Tsipras’ı kutladı ve ‘Prespes Anlaşması’nın onaylanması, gereksiz bir anlaşmazlığa son verdi” dedi

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’la bir görüşme yapan Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Tsipras’ı ‘Prespes Anlaşması’nda gösterdiği cesaret ve kararlılıktan dolayı kutladı, anlaşmanın onaylanmasının gereksiz bir anlaşmazlığa son verdiğini söyledi.

Tsipras’ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul eden Anastasiades, Prespes kapılarını açtığını, Kuzey Makedonya’yla dengeli ve istikrarlı bir umut doğduğunu, bunun daha yakın bir mali işbirliği ve yeni bir ortamın oluşmasına izin vereceğini ifade etti.

Nicos Anastasiades, görüşmelerinin, BM Genel Sekreter’in Özel Görevlisi Bayan Jane Holl Lute’nin adaya gelişi ışığında Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerin incelenmesi şeklinde, çok yakın işbirliği çerçevesinde, Tsipras’ın 5 Şubat’ta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapacağı görüşme öncesinde gerçekleştiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı, hedefin Kıbrıs sorununa, uluslararası hukuk ve AB müktesebatıyla işleyebilir, yaşayabilir ve uygun, AB ilke ve değerleriyle uluslararası hukuka tamamen uyumlu, istikrarlı, barış içinde birlikte yaşanmasına izin verecek bir çözüm olduğunu vurguladı.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras da, Prespes Anlaşması’yla ilgili olarak tarihi bir adım atıldığını, yıllardan beri devam eden bir anlaşmazlığa, “en iyi şekilde ulusal çıkarlara uygun bir çözüm bulunduğunu” kaydetti.

Yunanistan’ın uluslararası kamuoyunun ve uluslararası toplumun gözünde güvenilirliğinin arttığına işaret eden Tsipras, “Eğer bir ülke uluslararası hukuka uygun hareket eder ve uluslararası hukuk esasında dürüst uzlaşmalar yaparsa, bu açıkça önemli sorunları çözmek istediğini gösterir” şeklinde konuştu.

“Bu önemli bir gelişmedir ve sanıyorum, uluslararası toplum, Birleşmiş Milletler çerçevesinde Kıbrıs sorununa adil ve uygulanabilir bir çözüm arayışları çabalarına da yardımcı olacaktır” diyen Yunanistan Başbakanı, Cumhurbaşkanı Anastasiades’e, salı günü 5. Güney AB Ülkeleri Zirvesi’ne ev sahipliği yaptığı için teşekkür etti; güney Avrupa ülkeleri arasında birlik ve koordinasyonun Avrupa için çok önemli olduğunun belirtti.

Tsipras, “Bölgemiz maalesef özellikle istikrardan yoksundur; Kıbrıs, Yunanistan ve diğer AB ülkeleriyle birlikte istikrar için mücadele ettiğini ispatlamıştır. Bu istikrarın bir unsurudur” dedi.

Alexis Tsipras, ülkeler arasında anlaşmazlıklara barışçıl çözümler bulunmasına ve işbirliğine güçlü destek verdiklerini, bu mesajların, salı günü yapılan Güney AB Ülkeleri Zirvesi’nde de en iyi şekilde verildiğini bildirdi.

Anastasiades de, Yunanistan’a en iyi dileklerini iletti ve Tsipras’ın Prespes Anlaşması’nın onaylanması çabalarından söz etti; cesaret, işlevsellik ve diyalog olduğunda adil olmayan anlaşmazlıkları ortadan kaldırma umudu bulunduğunu ifade etti.

Bu anlaşmanın sadece kararlılığı değil aynı zamanda mükemmel ilişkiler ve işbirliği beklentilerinin korunduğunu yansıttığına dikkat çeken Anastasiades, işbirliğinin hali hazırda var olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununa bir çözüm getirebilecek Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için yolların aranmasını ve olabilecek en iyi şekilde koordine edilmesi için müzakereleri beklediğini belirtti;

Anastasiades ve Tsipras’ın özel görüşmelerinin ardından iki taraf heyetlerinin katılımıyla geniş kapsamlı bir görüşmeye geçildi. Görüşmeye Kıbrıs tarafından Dışişleri ve Savunma Bakanları Nikos Christodoulides ve Savvas Aggelides, Yunanistan tarafından da Yunan Ulusal Savunma Bakanı Evaggelos Apostolakis katıldı.

Kha

Scroll to top