Anastasiades müzakerelere devam etmek için hazırlanıyorum…BM müzakerelere nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor Reviewed by Momizat on . Rum toplumu lideri Nikos Anastasiades, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelere devam edilmesi konusunda kararlık ile hazırlığını ifade ederek Rum toplumu lideri Nikos Anastasiades, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelere devam edilmesi konusunda kararlık ile hazırlığını ifade ederek Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Anastasiades müzakerelere devam etmek için hazırlanıyorum…BM müzakerelere nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor

Anastasiades müzakerelere devam etmek için hazırlanıyorum…BM müzakerelere nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor

Rum toplumu lideri Nikos Anastasiades, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelere devam edilmesi konusunda kararlık ile hazırlığını ifade ederek “en azından Kıbrıs sorununun iç yönlerinde” dedi.

Atina Haber Ajansı’na konuşan Anastasiades, Kıbrıs sorunu için yapılacak yeni bir Konferansın çok iyi hazırlanması gerektiğine işaret etti.

Türkiye’nin pozisyonlarını açıklamaması ve bunların BM Genel Sekreteri’nin parametreleri çerçevesinde olmaması durumunda başlatılacak yeni girişimin bir kez daha başarısızlığa yol açacağını vurgulayan Nikos Anastasiades, yeni hükümetin kurulmasının ardından Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı ile görüşmeyi planladığını söyledi.

Türk tarafının geçmişte sunduğu pozisyonların tekrarlanmaması dileğini ifade eden Anastasiades, her iki tarafın da Temmuz’da yapılan müzakereler sırasında belirlenen çerçeveye odaklanmasının önemine işaret etti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kıbrıs ve Yunanistan arasında deniz sınırı olmadığı yönündeki açıklamasını yorumlayan Anastasiades, hem Kıbrıs hem de Yunanistan’ın pozisyonlarının Deniz Konvansiyonu Hukuku çerçevesinde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı devamla, Kıbrıs ve Yunanistanın hem Münhasır Ekonomik Bölge, hem Kıbrıs sorunu, hem de Türkiye ile ilişkiler konusunda yakın ve daimi temaslarda ve işbirliğinde bulunduğunu belirtti.

Yunanistan hükümetinin Makedonya FYROM ile ilgili politikası hakkında bir soruya Anastasiades, Kıbrıs’ın Yunanistan’ın konu üzerindeki politikasını desteklediğini ifade ederek ” Yunanistan tarafından ele alınan bir siyasi ve ulusal meseledir” dedi.

——–

BMGS, Kıbrıs müzakerelerine devam edilmesi konusunda BM’nin nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor

BM basın sözcüsü, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla müzakerelere devam edilmesi konusunda BM’nin nasıl yardımcı olabileceği konusunu düşündüğünü söyledi.

BM Genel Sekreteri’nin basın sözcü yardımcısı Farhan Haq, basın toplantısı sırasında Kıbrıs sorunu hakkındaki bir soruyu yanıtlayarak, Guterres’in BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Bayan Elizabeth Spehar dâhil Kıbrıs dosyasıyla uğraşan tüm yetkilerle temaslarda bulunmaya devam ettiğini söyledi.

Sözcü, BMGS’in BM’nin Kıbrıs sorununu nasıl etkileyebileceği konusunu araştırdığını belirtti.

Scroll to top