Anastasiades: Komşularla iyi ilişkiler önemlidir Reviewed by Momizat on . Rum lider Nicos Anastasiades, Kıbrıs sorununa bir çözümün, adadaki Müslümanlarla Hristiyanlar arasında barış içinde bir arada yaşama için örnek alınacak bir mod Rum lider Nicos Anastasiades, Kıbrıs sorununa bir çözümün, adadaki Müslümanlarla Hristiyanlar arasında barış içinde bir arada yaşama için örnek alınacak bir mod Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Anastasiades: Komşularla iyi ilişkiler önemlidir

Anastasiades: Komşularla iyi ilişkiler önemlidir

Rum lider Nicos Anastasiades, Kıbrıs sorununa bir çözümün, adadaki Müslümanlarla Hristiyanlar arasında barış içinde bir arada yaşama için örnek alınacak bir model oluşturabileceğini ve bölgede istikrara yol gösterebileceğini vurguladı.

AB-Arap Dünya Zirvesi için Atina’yı ziyaret eden Anastasiades, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos tarafından kabul edildi ve Başbakan Alexis Tsipras ile görüştü.

Nicos Anastasiades, Pavlopoulos’la görüşmesinde, geçen Temmuz’da Cenevre’de yapılan son tur müzakereler sırasında, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmak için çok çaba harcadığını ancak Türkiye’nin askeri birliklerin adadaki varlığında ısrar etmesinin bir çözüme varılmasına izin vermediğini belirtti.

Anastasiades, devletler arasında iyi komşuluk ilişkilerinin önemine de değindi; Kıbrıs’ın sürekli bunun için çalıştığını ifade etti.

Anastasiades, sorunları çözmek ve bölgede istikrarsızlığı aşmak için uluslararası hukuka saygının gerekli bir önkoşul olduğunu kaydetti.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos da açıklamasında, iyi komşuluk ilişkilerinin öneminin altını çizdi; bunun için gerekli önkoşullar arasında, Türkiye ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi dahil bütün ülkeler için açık ve bağlayıcı koşulları olan Deniz Hukuku’na saygının da bulunduğuna işaret etti.

Anastasiadis daha sonra Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’ın da hazır bulunduğu bir görüşmede Başbakan Alexis Tsipras ile bir araya geldi.

Görüşmeler, Aralık ayında Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Atina’ya yapacağı ziyaret ışığında Kıbrıs sorunu üzerinde yoğunlaştı. Her iki taraf Türkiye Cumhurbaşkanı’yla görüşmelerde, Yunanistan hükümetinin, çok iyi hazırlanılacak ve güvenlikle garantiler konularının görüşüleceği yeni bir Kıbrıs Konferansı konusunu gündeme getirilmesi üzerinde görüş birliğine vardı.

Scroll to top