Anastasiades: Kıbrıs’ta çözümden sonra en önemli unsur güvenliktir Reviewed by Momizat on . Rum lider Nicos Anastasiades, tüm vatandaşlarına güvenlik sağlayacak bir devletin, Kıbrıs'ta çözümden sonraki ilk gün devletin düzgün işlemesine katkıda bulunac Rum lider Nicos Anastasiades, tüm vatandaşlarına güvenlik sağlayacak bir devletin, Kıbrıs'ta çözümden sonraki ilk gün devletin düzgün işlemesine katkıda bulunac Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Anastasiades: Kıbrıs’ta çözümden sonra en önemli unsur güvenliktir

Anastasiades: Kıbrıs’ta çözümden sonra en önemli unsur güvenliktir

Rum lider Nicos Anastasiades, tüm vatandaşlarına güvenlik sağlayacak bir devletin, Kıbrıs’ta çözümden sonraki ilk gün devletin düzgün işlemesine katkıda bulunacak unsur olduğunu vurguladı.

Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) 42. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Anastasiades, “Kıbrıslı Rum Kıbrıslı Türk tüm vatandaşların güvenliğinin sağlanması, çözümden bir gün sonra devletin kuruluşuna katkıda bulunacak unsurdur” dedi.

Konuşmasında ekonomiden de söz eden Anastasiades, tüm siyasi partilerin işbirliğine teşekkür etti, ekonominin şimdi sürdürülebilir bir büyüme yolunda olduğunu belirtti.

Nicos Anastasiades, “Akıllıca işbirliği yapmayı sürdürmek gereklidir. Anlayış yoluyla umut yaratmak, 2023’te (başkanlık süresinin dolma tarihi) bir Avrupa devleti teslim etmeyi başarmak modern eğilimler uygulamakla mümkün olacaktır” şeklinde konuştu.

“Buna ek olarak hükümet çabalarını, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in dediği ‘normal bir devlet’ haline gelmeyi sağlamak üzerinde yoğunlaştıracaktır’ diyen Anastasiades, normal bir devletin ne üçüncü ülkelerden garanti aldığını ne de varlığını garanti altına alacak askerlerin varlığını kabul edebileceğini hatırlattı.

Hükümetin bu tür politikaları, bir daha hiçbir ülkeden tehlike gelmemesi için komşu ülkelerle dostluk bağları kurarak sağladığına işaret eden Anastasiades, “Bölgede bu büyük aileye katılmayan tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti ve Türkiye gerçekten katkıda bulunmak istiyorsa ki istemesi gerekiyor, yapacağı tek şeyin Kıbrıs’ta çözüm için sadece önerilerimizi değil, Birleşmiş Milletler tarafından, özellikle Genel Sekreter tarafından kabul edilen tavsiyeleri kabul etmek olacağını bildirdi.

Diyaloğa kırmızı çizgileri tam olarak bilerek devam etmeye hazır olduğunu tekrarlayan Anastasiades, kendisinin ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın ‘toplumun güvenliğinin diğeri için tehdit oluşturamayacağını’ kabul ettiklerini hatırlattı.

Anastasiades şöyle devam etti:

Adadaki yabancı güçlerin ve Türkiye’nin garanti ve müdahale haklarının bizim aradığımız şey olduğunun düşünülemeyeceği üzerinde de görüş birliğimiz vardır.

“Bu belki Kıbrıslı Türklere ‘güvenlik’ dedikleri şeyi sağlayacaktır, ama aynı zamanda Kıbrıs Rum toplumu için de bir tehdittir.”

“Tüm bunlar bir diyaloğun başlaması için ön koşul ve hüküm değildirler. Bunlar, Kıbrıslı Türklerin kendilerinin de aradıkları, Kıbrısı sağ tutacak aradığımız çözümün temel unsurlarıdırlar.”

“Kimse kimseden etnik köklerinden, ulusal kimliğinden, kültür ve geleneklerinden feragat etmesini istemiyor.”

HK-KP

Scroll to top