Anastasiades: Kıbrıs sorunu, doğal zenginlik ve bölgede barışa katkıda bulunmak en önde gelen önceliklerimizdir Reviewed by Momizat on . Rum lider Nikos Anastasiades, Kıbrıs'ın dış politikasının en başta Kıbrıs sorununa çözüm bulmak, devletin doğal zenginliklerinin keşfi ve araştırılması, tüm AB Rum lider Nikos Anastasiades, Kıbrıs'ın dış politikasının en başta Kıbrıs sorununa çözüm bulmak, devletin doğal zenginliklerinin keşfi ve araştırılması, tüm AB Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Anastasiades: Kıbrıs sorunu, doğal zenginlik ve bölgede barışa katkıda bulunmak en önde gelen önceliklerimizdir

Anastasiades: Kıbrıs sorunu, doğal zenginlik ve bölgede barışa katkıda bulunmak en önde gelen önceliklerimizdir

Rum lider Nikos Anastasiades, Kıbrıs’ın dış politikasının en başta Kıbrıs sorununa çözüm bulmak, devletin doğal zenginliklerinin keşfi ve araştırılması, tüm AB sistemlerine katkılımı artırmak, Doğu Akdeniz bölgesinde barış ve güvenliği teşvik etmek olduğunu bildirdi.

Kıbrıs’taki on yeni büyükelçinin güven mektupları sunmaları dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Anastasiades, Yunanistan’da pazartesi günü başlayan yangınlar dolayısıyla Kıbrıs halkı ve Hükümetinin Yunan halkının büyük acısını paylaştığını ve taziyelerini sunduğunu söyledi.

Anastasiades, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Genel Sekreter’e Avrupa Birliği’ndeki ortaklara, Güvenlik Konseyi’nin Daimi ve daimi olmayan üyelerine ve genelde uluslararası topluma açık ifadelerle müzakere sürecinin başlaması taahhüdüne güçlü biçimde bağlı olduğunu tekrarladı.

Nikos Anastasiades, “Tabii ki, müzakerelerin olumlu sonucu temin etmek için tüm taraflardan, özellikle Türk tarafından iyi niyet ve yapıcı duruş esasında başlayacak diyaloğa izin verecek bu gerekli koşulları yaratmak gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Anastasiades, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisiyle görüşmesinde, 4 Temmuz 2017’de de açıklığa kavuştuğu üzere, diyaloğun başından beri gösterdiğimiz aynı kararlılık ve olumlu tutumla, Genel Sekreter tarafından belirlenen çerçeve içerisinde bir çözümü görüşmeye samimi olarak bağlı olmayı sürdürdüğünü belirtti.

“Bu bağlamda umarım, kısa süre sonra diğer ilgili taraflar ve ortaklarla da Birleşmiş Milletler özel temsilcisinin görüşmeleri, Genel Sekreter’i müzakereleri başlatma durumuna getirecektir” diyen Anastasiades, Temmuz 2017’de Kıbrıs Konferansı’nın başarısızlığının kesinlikle, Türkiye’nin uzun zamandan beri çağdışı kalmış garantiler sisteminin devam etmesini koruma, tek yanlı müdahale ve adada Türk askerlerinin kalıcı varlığında ısrarından dolayı meydana geldiğini kaydetti.

Anastasiades, Kıbrıs Rum tarafının Guterres’ in altı maddelik çerçevesinin her birine, çağdışılığı ve Kıbrıs’a karşı üçüncü ülkelerin stratejik arzuları yerine yeni bir güvenlik yapısı da dâhil yazılı yapıcı öneriler sunduğuna dikkati çekti.

Nikos Anastasiades, şöyle devam etti:

“Kıbrıs sorununun diğer bölümleriyle ilgili kalan önemli farklılıkları, zaten yükümlülüğümüz olan ‘Avrupa müktesebatının uygulanması ve ona saygı duyulmasıyla kolaylıkla çözümlenebilir.

“Ben gerçekten hem Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın hem de Türkiye’nin, bizim önümüze yeniden serilen bu yeni umuda olumlu yanıt vermelerini samimiyetle diliyorum.”

44 yıllık bölünmeden sonra adanın sonunda yeniden birleşmesini sağlayacak kapsamlı bir çözüme ulaşılması, hiçbir üçüncü ülkenin askeri veya garantisi olmadan Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin gelecek nesillerinin güvenliğinin koşullarını oluşturmak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğinin güvencesini veren Anastasiades, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi dâhil Doğu Akdeniz’de hidrokarbon kaynaklarının keşfinin, bölgesel düzeyde geniş bir işbirliği için katalizör olacağına güçlü biçimde inandığını vurguladı.

Hidrokarbon alanında işbirliğinin Doğu Akdeniz ülkeleri arasındaki siyasi ilişkilerde olumlu bir açılma etkisi yaratabileceğini, sonuç olarak siyasi sinerjilerin bir ekonomik ortaklık iç bölümü şeklinde bölgesel barışın temellerini inşa edebileceğini ifade eden Anastasiades, geçen yıllar içerisinde Kıbrıs’ın araştırma programının gerçekleşmesinde, kışkırtmalara ve tehditlere rağmen ilerleme kaydettiğini anlattı.

“Biz Kıbrıs’ı bir doğal gaz üreticisi ve transit bir ülke olarak sağlamlaştırmayı arzu ediyoruz” şeklinde konuşan Anastasiades, son yıllarda hükümetin sıkıntı içindeki ekonomiyi, uluslararası övgü alan güçlü bir ekonomik iyileştirme hikâyesine dönüştürdüğünü kaydetti.

Nikos Anastasiades, hırslı bir reform programının ve dikkatli bir kamu maliyesi yönetiminin olumlu etkilerinin başarılı bütçe fazlalıklarıyla, %4’lük dinamik bir büyüme oranıyla yansımakta olduğunu bildirdi.

Anastasiades, yeni Büyükelçilere, kendileriyle yakın çalışma içinde olmaya devam edeceği konusunda güçlü taahhütte bulundu.

Anastasiades, İsviçre, Portekiz, Vatikan, Laos, Letonya, Ekvator, Moldova, Dominik Cumhuriyeti, Uganda ve Nijerya’nın yeni büyükelçilerinin güven mektuplarını kabul etti.

Scroll to top