Anastasiades: Kıbrıs Rum tarafı, BM’nin şartları yerine getirilmesi durumunda müzakere masasına dönmeye hazırdır Reviewed by Momizat on . Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, BM Genel Sekreteri'nin (BM GS) normal bir devletin oluşturulması ile ilgili sunduğu ön şartlarının yerine getiril Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, BM Genel Sekreteri'nin (BM GS) normal bir devletin oluşturulması ile ilgili sunduğu ön şartlarının yerine getiril Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Anastasiades: Kıbrıs Rum tarafı, BM’nin şartları yerine getirilmesi durumunda müzakere masasına dönmeye hazırdır

Anastasiades: Kıbrıs Rum tarafı, BM’nin şartları yerine getirilmesi durumunda müzakere masasına dönmeye hazırdır

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, BM Genel Sekreteri’nin (BM GS) normal bir devletin oluşturulması ile ilgili sunduğu ön şartlarının yerine getirilmesi durumunda Kıbrıs Rum tarafının müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu söyledi.

Anastasiades, Lefkoşa’nın Episkopio köyünde yapılan özel bir tören çerçevesinde gazetecilere açıklamada bulundu. New York’ta BM Genel Kurulu çerçevesinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapacağı görüşmenin ardından gelişmeler bekleyip beklemediğiyle ilgili bir soruya, “sunulan belgeler üzerinde kaydettiğimiz her şeyin kabul edilmesi durumunda hazır olduğumuzu teyit edeceğiz” yanıtını verdi.

BM SG’nin normal bir devlet oluşturulmasıyla ilgili temel ön koşullarının yerine getirilmesi koşuluyla, Kıbrıs Rum tarafının müzakere masasına dönmeye hazır olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Anastasiades, Kıbrıs Rum tarafının bu iradesinin, AB liderlerine, İslam Konferansına ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üye ülkelerine ve Genel Sekretere gönderdiği mektuplarda ifade edildiğini vurguladı.

New York ziyareti sırasında ve BM Genel Sekreteri’nin huzurunda  Mustafa Akıncı ile bir görüşme gerçekleşip gerçekleşmeyeceğiyle ilgili başka bir soruya Anastasiades, herhangi bir görüşmenin gerçekleşmesi için bir amaç olması gerektiği yanıtını verdi.

Nikos Anastasiades, “Eğer ve ne zaman, Kıbrıs Türk tarafı bizim önerilerimize cevap vermesi ve gerekli hazırlıklar yapılması durumunda yurttaşlarımızla görüşmeye hayır demeyeceğiz” dedi.

Kıbrıs Türk tarafıyla 30 ay süren bir diyaloğun yer aldığını anımsatan Anastasiades, “Sayın Akıncı ve Akıncı’nın takip ettiği çizgiyi tanımlayan taraf; yani Türkiye’ye bağlıdır” dedi.

Anastasiades, yaptığı açıklamada ayrıca, şahsen uluslararası seviyede yapacağı ikili veya üçlü görüşmeler çerçevesinde üstleneceği inisiyatiflere de atıfta bulundu.

Kıbrıs’ın Ekonomik Münhasır Bölgesinde bulunan 11’inci parseldeki sondaj çalışmalarının sonuçlarının hükümet için karamsarlık yarattığı yönündeki basında çıkan haberlerle ilgili bir soruya Cumhurbaşkanı Anastasiades, “durum böyle değil” yanıtını verdi.

Nikos Anastasiades, “11’inci parsel işletme için tatmin edici olmayabilir; ancak söz konusu parselde keşfedilen rezervler Zor doğal gaz yatağındaki rezervlerle aynı nitelikte/bileşimde olduğu ve bunun önemli ümitler yaratığını vurguladı.

Scroll to top