- AB Haber - http://www.abhaber.com -

Anastasiades iki toplumlu girişimlere bağlı olduğu sözü verdi

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, kapsamlı bir çözüme ulaşılması amacıyla yapılacak iki toplumlu girişimlere bağlı olduğu sözü verdi.

Stelios Philanthropic Kuruluşu binasında, 2018 Stelios İki Toplumlu Ödülleri’nin verilmesi dolayısıyla düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan  Anastasiades, adada kalıcı bir barış elde edilmesi amacıyla düzenlenen yarışmayı kazanan ekipleri, iki toplumlu etkileşim yaratmalarından dolayı övdü.

Anastasiades, Stelios Philanthropic Kuruluşu’nun kurucusu Sir Stelios Hadjioannou’ya da, Kıbrıs’ta her yıl bu yarışmayı düzenlediği için minnettarlığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı ödüllerin bu yıl onuncu kez verilmesinin, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin ortak bir amaç, ortak bir vizyon için birlikte başarıyla çalışabileceklerinin yolunu, ayrıca iki toplumun sosyo ekonomik bağlarını artırabilmede istekliliğini gösterdiğine dikkat çekti.

Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin Bir arada ortak işbirliği istekliliği ve başarısının, ortak geleceği birlikte inşa etme göstergesi olarak bu yıl ödüller için yapılan yaklaşık 700 başvurudan 50’si dün akşam ödüllendirildi.

Nicos Anastasiades, tüm katılımcı iki toplumlu ekiplerin örnekleri olan ana değer ve ilkeleri onurlandırırken, kendisinin törene katılımının, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin samimi olarak kabul edilmez statükonun sona ermesini, ülkenin, halkın, ekonominin ve kurumların yeniden birleşmesini sağlayacak kapsamlı bir çözüme ulaşılmasını hedefleyen çabalarla dayanışma içinde olan bu tür iki toplumlu girişimleri desteklemeye adamış olduğunu taahhüt ettiğinin açık bir mesajı olduğunu vurguladı.

Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Cumhurbaşkanı Anastasiades, geçen hafta New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada belirttiği gibi, barış sürecinin çıkmazda kalmasının sonuçlarından endişe ettiğini söyledi.

Anastasiades açık görüşünü tekrarladı; “Biz Birleşmiş Milletler kararları, Avrupa Birliği ilkeleri ve şu ana kadar elde edilen sonuçlar temelinde, ayrıca BM Genel Sekreteri’nin kendisinin Crans-Montana’da belirlediği altı madde çerçevesinde, müzakere sürecinin hemen başlamasına hazırız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı şöyle devam etti:

“Bizim vizyonumuz, Kıbrıs’ı gerçek bir bağımsız devlet olarak yeniden birleştirecek, her türlü yabancı bağımlılıktan arındıracak, tüm Kıbrıslıların normal bir devlette yaşamalarına izin verecek, herkesin güvenliği ve refahı için birlikte çalışacak, uygulanabilir ve yaşayabilir bir çözüme varılması olmaya devam etmekten başka bir şey değildir.”

“Tüm Kıbrıslılar için bir kazan-kazan durumu yaratacak olan çözüm, her iki toplumun beklentilerini, hassasiyetlerini ve endişelerini gidermeli, farklı etnik, kültürel ve dini çeşitliliğe bakılmaksızın karşılıklı saygıyı, barış içinde bir arada yaşamayı, tüm vatandaşlar arasında müreffeh işbirliğini sağlamalıdır.”

Sir Stelios da etkinlikte yaptığı konuşmada bu yıl geçen yılki gibi 800 başvuru gibi yüksek bir katılım olmadığını, bu yıl 700 başvuru olduğunu ve bunun da kendileri için iyi bir sonuç olduğunu ifade etti.

Bu yıl başlarken biraz kötümser olduğunu belirten Sir Stelios, başvuru sayısının Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin, Crans-Montana sonrası zor bir yılda bile işbirliğine önem verdiklerini gösterdiklerini kaydetti; “Biz sonuna kadar buradayız” dedi.

Yapılan basın açıklamasına göre bu yıl yaklaşık 700 Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk bir araya geldi ve Stelios Philanthropic Kuruluşu’nun verdiği 50 nakit ödülü kazanmak için 2018 Stelios İki Toplumlu Ödülleri’ne başvuru yaptı. 2009’dan bu yana iki toplumlu işbirliği için verilen ödüllerin nakit tutarı 3.250.000 avroyu buldu.

Kha