Anastasiades: BMGS’in adaya özel danışman atanması durumunda her iki tarafın niyetleri belli olacak Reviewed by Momizat on . Sırbistan'da resmi temaslarda bulunmakta olan Rum lider Nikos Anastasiades perşembe günü bu ülkenin Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić ile görüştü. Görüşmeden sonra Sırbistan'da resmi temaslarda bulunmakta olan Rum lider Nikos Anastasiades perşembe günü bu ülkenin Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić ile görüştü. Görüşmeden sonra Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Anastasiades: BMGS’in adaya özel danışman atanması durumunda her iki tarafın niyetleri belli olacak

Anastasiades: BMGS’in adaya özel danışman atanması durumunda her iki tarafın niyetleri belli olacak

Sırbistan’da resmi temaslarda bulunmakta olan Rum lider Nikos Anastasiades perşembe günü bu ülkenin Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić ile görüştü.

Görüşmeden sonra yapılan basın toplantısında konuşan Anastasiades, BM Genel Sekreteri’nin (BMGS) Kıbrıs sorunundaki tüm ilgili taraflarla temaslarda bulunmak amacıyla özel danışman gönderme niyetinin her iki tarafın niyetlerinin belirlenmesi ve müzakerelerin yeniden başlamasına yol açacak olumlu sonuçlar sağlanması için bir fırsat olacağını vurguladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı ise, Kıbrıs sorununa barışçıl bir çözüm bulunmasını diledi ve ülkesinin Kıbrıs sorununda uzun yıllardır ilkeler temelinde bir politika izlediklerini söyledi.

Sırbistan’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğü, özgürlüğü ile egemenliğine gösterdiği destek için teşekkürlerini ifade eden Nikos Anastasiades, Vučić’i Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki eylemleri ve Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgilendirdiğini belirtti.

Anastasiades, Lefkoşa’nın Crans Montana’daki müzakerelerin durdurduğu noktadan devam etmesi konusunda hazır olduğunu da ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, Anastasiades, Sırbistan’ın Avrupa Birliği’nde Kıbrıs’ın güvenilebilir bir dostu olduğunu belirtti ve “Sırbistan’ın geleceği sadece Avrupalı bir gelecek olmalıdır” dedi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kosova`nın tek taraflı bağımsızlık ilan etmesini tanımadığını vurgulayan Nikos Anastasiades, Kıbrıs’ın Sırbistan Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğü ile egemenliğine saygı duyduğunu belirtti.

Anastasiades, 2018 yılının sonuna kadar Lefkoşa’nın Kıbrıs – Sırbistan hükümetlerarası 2. Zirvesine ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Kıbrıs ve Sırbistan arasındaki ortak konular üzerinde işbirliği sağlandığını ifade eden Nikos Anastasiades, her iki hükümetin iki ülkenin işbirliğinin daha da güçlenmesi ve geliştirilmesi için niyetli olduğunu söyledi.

Anastasiades, “bu çerçevede, Kıbrıs 2018 yılında Kıbrıs – Sırbistan hükümetlerarası İkinci Zirvesine ev sahipliği yapacak ve aynı zamanda, iki ülkenin ekonomik, turizm ve ticaret dâhil bir dizi alanda işbirliğini geliştirmek amacıyla bir iş forumu yapılacak” dedi.

Anastasiades`in Sırbistan Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşme sırasında Sırbistan’ın Avrupa Birliği müzakere sürecini de ele alındı ve Kıbrıslı Cumhurbaşkanı Kıbrıs’ın Sırbistan’a teknik destek verme konusunda hazır olduğunu ifade etti.

Kıbrıs sorununa değinen Nikos Anastasiades, Kıbrıs Rum tarafının BM Genel Sekreteri’nin iyi hizmetler misyonu himayesinde diyaloğa devam edilmesi konusundaki kararlılığını ifade ederek “müdahale hakları ve garantiler, Türk ordusu olmadan gerçekten bağımsız bir egemen devlet oluşturulmasına yol açacak en önemli amacımız Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasıdır” dedi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’ta tüm ilgili taraflarla temaslarda bulunmak amacıyla özel temsilci gönderme niyeti hakkında konuşan Anastasiades, “her iki tarafın niyetlerinin belirlenmesi için ve müzakerelerin hemen başlaması amacıyla olumlu sonuçlar açısında iyi bir fırsattır” dedi.

Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa müktesebatı temelinde kapsamlı bir çözüm bulunması hedefine işaret eden Cumhurbaşkanı, her iki toplum arasında güvensizlik yaratan ve adanın yeninden birleşmesi niyetini olumsuz bir şekilde etkileyecek eylemlerin meydana gelmemesinin önemine işaret etti.

Sırbistan’ın Kıbrıs’ta BM Barış Gücü misyonuna katılması konusuna değinen Anastasiades, Aleksandar Vučić’e teşekkürlerini ifade etti.

Vučić ise basın toplantısı sırasında ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Sırbistan’la ilgili konularda izlediği politika için Anastasiades’e teşekkür etti ve konuk Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşme sırasında bir dizi konu üzerinde görüş teatisinde bulunduklarını ifade etti.

Aleksandar Vučić, ülkesinin Kıbrıs ile tüm alanlarda ilişkilerini güçlenmek istediğini ve kendisinin Kıbrıs’a yapacağı ziyaret çerçevesinde bir iş forumu düzenleneceğini ve forum sırasında iki ülkenin turizm, inşaat sektörü, ticaret e tarım alanları dâhil bir dizi alandaki işbirliğinin ele alınacağını belirtti.

İki ülke arasındaki dostluk ilişkisinin samimi bir ilişki olduğunu belirterek “Halklarımız arasında yakın bir ilişki var ve bu uluslararası toplumda ender rastlanan bir ilişkidir” dedi.

Lefkoşa’nın Kosova meselesinde izlediği politikadan memnuniyetini ifade eden Vučić, Kıbrıs’ın Sırbistan’ın uluslararası hukuk, toprak bütünlüğü ve egemenliğini koruyan Avrupa Birliği ülkeleri arasında bulunduğunu söyledi.

Kha

Scroll to top