femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru
Anastasiades Akıncı’yla görüşmesinden sonra “Barış için ‘ortak istek’ var” dedi Reviewed by Momizat on . Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmeden sonra, "bugüne kadar görüşülen her şeyin esası üzerinde Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmeden sonra, "bugüne kadar görüşülen her şeyin esası üzerinde Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Anastasiades Akıncı’yla görüşmesinden sonra “Barış için ‘ortak istek’ var” dedi

Anastasiades Akıncı’yla görüşmesinden sonra “Barış için ‘ortak istek’ var” dedi

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşmeden sonra, “bugüne kadar görüşülen her şeyin esası üzerinde barış, istikrar, işbirliği için ‘ortak istek’ bulunduğunu ve her iki liderin de, işleyebilir bir devletle sonuçlanacak, iki bölgeli, iki toplumlu bir çözüm aradıklarının teyit edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na döndükten sonra soruları yanıtlayan Anastasiades, 12 Kasım’da Derinya ve Lefke/Aplıç geçiş noktalarının açılmasına karar verdiklerini bildirdi.

Nicos Anastasiades, işleyebilir bir çözüme ulaşılabilmesi için güçlerin âdemi merkezileştirilmesiyle ilgili görüşlerini anlattığını belirtti.

Mobil telefonla ilgili güven yaratıcı tedbirler konularında bir gelişme sağlanması durumunda Akıncı’yla 12 Kasım’da yeniden görüşebileceklerini açıklayan Anastasiades, Akıncı’nın kendisine Kıbrıs Rum tarafında uygulamada olan yasa esasında bir çözüme ulaşılabileceği konusunda kendisine bilgi verildiğini söylediğini kaydetti.

“Eğer böyleyse o zaman bu bize başka bir güven artırıcı tedbiri uygulamaya koyarak başka bir görüşme yapmak için fırsat verecektir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı, görüşmenin oldukça yaratıcı geçtiğini, özgürce görüş alışverişi yaptıklarını belirtti.

Ülkenin geleceği üzerinde iki lider arasında ortak bir anlayış olup olmadığı sorusuna yanıt veren Nicos Anastasiades, “Bugüne kadar görüşülmüş her şeyin esasında barış, istikrar, işbirliği için ortak isteklilik vardır” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türk tarafında müzakerelerin başlamasına yardımcı olacak bir görüş değişikliği olup olmadığı sorulan Cumhurbaşkanı Anastasiades, verdiği yanıtında “İkimizin de beklediği Lute’nin (Jane Holl Lute) gelmesi ve olası öneriler getirmesidir. Böylelikle diyaloğun başlamasını kolaylaştırabilir” dedi.

Nicos Anastasiades, güçlerin ademi merkezileştirilmesi üzerindeki görüşlerini anlatma fırsatı bulduğunu ifade etti ve şöyle devam etti:

“Böylelikle uzun vadeli olabilecek, her şeyin AB standartlarıyla tam olarak uyuştuğu bir devlet oluşturacak, aynı zamanda uygulanabilir olacak işleyebilir bir çözüme ulaşabiliriz.”

Akıncı’nın tepkisinin ne olduğu sorusuna Cumhurbaşkanı, görüşmenin dostça bir ortamda geçtiğini, “aradığımız, işleyebilir bir devletle sonuçlanacak, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümdür” diye vurguladı.

Nicos Anastasiades, Akıncı’ya, parlamentodaki tüm siyasi partilerin liderlerini içeren kendisinin en üst danışma kurulu olan Ulusal Konsey’e, merkezi hükümetin güçleri veya kurucu devletlerin güçleri hakkında ne söylediğini aktardığını, ademi merkezileştirmeyle Kıbrıslı Rumların yetkisini kötüye kullanabileceği yönündeki Kıbrıslı Türklerin endişelerinin, Kıbrıslı Türklerin de olumlu oy haklarını kullanmalarıyla devletin işleyemez olacağı yönündeki Kıbrıslı Rumların endişelerinin giderilebileceğini, dolayısıyla etkin biçimde halledilirse toplumlardan birinin veya diğerinin herhangi bir çözümü reddetmesi durumu olmayacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı, Akıncı’yla yaptığı görüşmenin daha fazla ayrıntısına girmeyi istemediğini ifade etti; “Önemli olan halkımızı sonunda yeniden birleştirecek ve genelde tümden Kıbrıs halkının beklentilerini karşılayacak işleyebilir bir çözüme ulaşmak için verdiğimiz taahhüttür” dedi.

Müzakereleri başlatmaya karar verecek olanın Akıncı mı Türkiye mi olacağı sorusuna da Anastasiades, faydalı olmayacak şeyler konusunda yorum yapmak istemediğini söyledi.

‘Diyalog nereden başlayabilir?’ sorusuna da Cumhurbaşkanı, “yapıcı bir görüşme oldu” şeklinde yanıt verdi.

Derinya geçiş noktasındaki bir Türk ordusu mevziisinin kaldırılıp kaldırılmadığı sorusuna da Anastasiades, “12 Kasım’ı neyin izleyeceğine tanık olacaksınız” yanıtını verdi.

Kendisinin ve Akıncı’nın geçiş noktalarının açılışına katılıp katılmayacakları sorusuna Cumhurbaşkanı, olumsuz yanıt verdi; mobil telefonlarla ilgili güven yaratıcı bir tedbirde ilerleme sağlanması durumunda 12’sinde (Kasım) gene görüşebileceklerini, bunun konuyla ilgili bir çözüme varılmasına bağlı olduğunu kaydetti.

Kha

Scroll to top