femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Almanya’da seçimler sonuçlandı! Bir tarafta şaşkınlık diğer tarafta sevinç…Dördüncü Merkel Dönemi Reviewed by Momizat on . Almanya’da genel seçim sonuçları Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinde şaşkınlık ve Sosyal Demokrat Partide hayal kırıklığı yaşatırken, aşırı sağcı Almanya iç Almanya’da genel seçim sonuçları Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinde şaşkınlık ve Sosyal Demokrat Partide hayal kırıklığı yaşatırken, aşırı sağcı Almanya iç Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Almanya’da seçimler sonuçlandı! Bir tarafta şaşkınlık diğer tarafta sevinç…Dördüncü Merkel Dönemi

Almanya’da seçimler sonuçlandı! Bir tarafta şaşkınlık diğer tarafta sevinç…Dördüncü Merkel Dönemi

Almanya’da genel seçim sonuçları Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinde şaşkınlık ve Sosyal Demokrat Partide hayal kırıklığı yaşatırken, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi, Yeşiller ve Hür Demokrat Partide (FDP) sevinç hakim.

Öte yandan SPD Genel Başkanı Martin Schulz, aşırı sağcı popülist AfD partisinin seçimden güçlü bir şekilde çıkmasından Merkel’i sorumlu tutarak, “Bayan Merkel rezil bir seçim kampanyası yaptı.” ifadelerini kullandı.

Seçim sonuçları, CDU’da şaşkınlık ve SPD’de hayal kırıklığı yaratırken, Yeşiller, FDP ve AfD’de sevinç yaşanıyor.

Hristiyan Demokrat Avrupa Birliği Komiseri Günther Oettinger, Alman basınına yaptığı açıklamada, seçimlerde CDU/CSU’nun ağır bir darbe aldığını belirterek, “SPD ile kıyasladığımızda seçimleri kazandık, ancak toplamda seçmen bize bir ders verdi.” dedi.

Buna rağmen CDU/CSU’nun hükümet kuracağını ifade eden Oettinger, “AfD’nin aldığı yüzde 13’lük oydan korkmamalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

CDU Milletvekili Michael Grosse-Brömer de, 2013’te aldıkları oy oranını bu seçimlerde yeniden alamayacaklarını bildiklerini ifade ederek, “Ancak daha iyi bir sonucu umut ediyorduk.” dedi.

Hristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Joachim Herrmann da, seçim sonuçlarının kendilerinde şaşkınlık yarattığını belirterek, ancak CDU/CSU olmadan hükümet kurulmayacağına işaret etti.

‘Yeni hükümet Aralık ortasına kadar kurulur’

Başbakan Angela Merkel, katıldığı bir televizyon programında, yeni hükümetin Aralık ortalarına kadar kurulabileceğini söyledi.

Matematiksel olarak hükümeti kurmak için CDU/CSU-FDP-Yeşiller veya CDU/CSU-SPD ile iki ihtimal bulunduğuna işaret eden Merkel, SPD Genel Başkanı Martin Schulz’un koalisyon kurmak için görüşmeye hazır olmadığını ilettiğini kaydetti.

Merkel, azınlık hükümeti kurulmasına ise karşı çıktı.

SPD’li Çalışma Bakanı Andrea Nahles, partisinin aldığı seçim mağlubiyetinin ardından yeni bir başlangıç yapmaları gerektiğini belirterek, “Bu büyük bir yenilgi. Bunu kabul etmemiz lazım. İçerik ve yapısal olarak yeni bir başlangıca ihtiyacımız var.” dedi.

Nahles, CDU/CSU ile yeniden bir koalisyon hükümeti kurmayı düşünmek için bir sebebin bulunmadığını ifade etti.

SPD Genel Başkanı Martin Schulz da, aşırı sağcı popülist AfD partisinin seçimden güçlü bir şekilde çıkmasından Merkel’i sorumlu tutarak, “Bayan Merkel rezil bir seçim kampanyası yaptı.” ifadelerini kullandı.

İlk kez Federal Meclis’e giren AfD’nin Eşbaşkanı Jörg Meuthen, mecliste yapıcı ve sert bir muhalefet yapacaklarını söyledi.

Partinin diğer Eşbaşkanı Frauke Petry de, bu sonuçla 2021’de yapılacak seçimlerde hükümet değişikliğini hazırlayacaklarını belirterek, partisinin meclise girmesinden dolayı büyük mutluluk yaşadığını ifade etti.

Yeşiller Partisinin seçimlerdeki liste başı adayı Katrin Göring-Eckardt da, seçimlerde elde ettikleri başarıdan sonra özgüvenle koalisyon görüşmelerine gireceklerini belirterek, “Kolay bir partner olmayacağız.” ifadesini kullandı.

Olası CDU/CSU-FDP-Yeşiller koalisyonu için zor görüşmelerin yaşanacağını belirten Göring-Eckardt, koalisyon için iklimin korunması gibi şartları öne sürdü.

FDP Genel Başkanı Christian Lindner de, partisinin yeniden meclise girmesini büyük bir başarı olarak niteleyerek, “Bundan sonra mecliste yeniden liberallerin meclis grubu var, çünkü insanlar geri dönüşe olanak sağladılar.” dedi.

———-

Almanya’da Dördüncü Merkel Dönemi

Almanya’da yapılan genel seçimlerini Başbakan Angela Merkel ve Hristiyan Demokrat Birlik Partileri CDU/CSU birinci sırada tamamladı. Ülkede toplam 61,5 milyon kişi sandık başına davetliydi. 42 siyasi partinin yarıştığı ve katılımın yüzde 75 olduğu seçimde, ülke çapında sandık başına gidenler yeni Federal Meclis’in üyelerini ve böylece önümüzdeki dört yıl boyunca ülkeyi yönetecek hükümeti seçti.

Seçim sonuçlarına göre, Birlik Partileri ve sosyal demokrat SPD geçen seçime kıyasla kısmen büyük oy kaybına uğrarken, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan bu yana ilk kez yabancı düşmanı aşırı sağcı bir parti çok güçlü bir şekilde meclise girmeyi başardı. Sonuca göre, Almanya İçin Alternatif’in yanısıra, geçen seçimde barajı aşamayan Hür Demokrat Parti de (FDP) önümüzdeki dönemde Birlik Partileri, sosyal demokrat SPD, sosyalist Sol Parti ve Yeşiller partilerinin yanında mecliste yer alacak.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Birlik Partileri, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ikinci en kötü sonucunu alarak, yüzde 32,7’lik destek bulabildi. 2013 yılında yapılan son seçimlerde, Birlik Partileri CDU/CSU yüzde 41,5 oranında oy almıştı. Avrupa Parlamentosu eski başkanı Martin Schulz’un başbakan adayı olduğu koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar da Federal Almanya Cumhuriyeti’nin kurulmasından sonraki en kötü sonuçla ancak yüzde 20,2 oy alabildi.

Seçimin en yankı uyandıran sonucu İkinci Dünya Savaşı sonrasında aşırı sağcı, hatta bazı siyasi uzmanlar tarafından Nazi olarak tanımlanan bir partinin, Almanya için Alternatif’in yüzde 13,5’la meclise girmesi oldu. Saflarında çok sayıda ırkçı ve yabancı düşmanı ve neo-naziyi barındıran AfD partisi geçen 2013 seçiminde yüzde 4,7 ile yüzde 5 barajını aşamayarak, meclisin dışında kalmış, ancak bu arada yapılan 13 eyalet seçiminde söz konusu barajı aşmayı rahatlıkla başarmıştı.

AfD’nin aldığı oy oranı Berlin’de ilk yorumlarda, ‘Almanya’nın yakın tarihi açısından siyasi deprem’ olarak tanımlanırken, partinin mecliste daha da güçlenebileceği öne sürüldü.

Merkel de sonuçların belli olmasının ardından yaptığı konuşmada,”AfD seçmenini neyin motive ettiğine bakmalıyız” ifadesini kullandı.

Seçimin bir diğer sürprizi ise liberal FDP’nin yüzde 10,5 oy oranı ile meclise geri dönmesi oldu. Eşbaşkanlığını Cem Özdemir’in yaptığı Yeşiller yüzde 9,4 oranında oya ulaşırken, sosyalist Sol Parti 8,9 oyla mecliste yer alan bir diğer parti oldu. Bu sonuçlara göre Birlik Partileri yeni mecliste 217 milletvekili ile temsil edilirken, SPD 134 milletvekili çıkarabildi. Üçüncü olan AfD 89, FDP 70, Yeşiller 62 ve Sol Parti’de 69 milletvekilliği kazandı.

Yeni hükümet Federal Almanya Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana olduğu gibi bir koalisyon hükümeti olacak ve oluşacak koalisyon hükümetinin başında yine 2005’ten bu yana başbakanlık koltuğunda oturan Angela Merkel olacak. Kesin olmayan bir durumsa Merkel’in hangi parti ya da partilerle işbirliği yaparak iktidarda kalmaya devam edeceği. Nitekim SPD yeni bir koalisyonda yer almayacağını ve muhalefete döneceğini duyurdu. Merkel’in FDP ve Yeşiller’le üçlü koalisyon kuracağından yola çıkılıyor.

————–

Berlin’de kazananlar, kaybedenler

Seçimlerin ardından Berlin’i yeni bir siyasi tablo bekliyor. Sağ popülist AfD üçüncü güç olarak mecliste. Yeni koalisyon ortakları araması beklenen Merkel’i zor günler bekliyor.

Almanya’da seçmenler Federal Meclis’in yeni üyelerini belirlemek üzere sandık başına gitti. Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) yüzde 33 oranında oy alarak, 1949 yılından bu yana en kötü ikinci kötü sonucu el etti. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 20,8 oyla parti tarininin en kötü sonucunu aldı. Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) yüzde 13,3 ile oyla ilk kez girdiği Federal Meclis’te en büyük üçüncü güç oldu. Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 10,5 oy oranıyla yeniden Federal Meclis’e girmeyi başardı. Yeşiller yüzde 9,1, Sol Parti ise yüzde 8,7 oranında oy aldı.

Merkel: Stratejik hedeflerimize ulaştık

Başbakan ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, açıklamasında partisinin seçimde stratejik hedeflerine ulaştığını söyledi. Merkel, “Biz en büyük gücüz, hükümeti kurma görevi bize verildi ve bir karşı hükümet kurulamaz” dedi. Merkel, yüzde 33’ten daha iyi sonuçlar almayı umduklarını ancak sağ-popülist AfD’nin meclise girmesi sonrası kendilerine “büyük bir görev” düştüğünü belirtti.

Seçimlerde ağır oy kaybına uğrayan Sosyal Demokrat Parti’nin Genel Başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz da yenilgiyi kabul etti. Schulz, “Alman sosyal demokrasi tarihi açısından ağır ve acı bir gün olduğunu” söyledi. Partisinin genel başkanlık görevine devam edeceğini söyleyen Schulz, Meclis Grup Başkanı olmayı ise istemediğini belirtti. Schulz, ZDF televizyonuna yaptığı açıklamada da büyük koalisyona devam etmeyeceklerini söyledi ve “Seçmenlerin verdiği görev net bir biçimde muhalefette olmamız yönünde” dedi.

Seçim sonuçlarının en dikkat çeken sonucunu ise AfD elde etti. Yeni kurulan ve ilk kez katıldığı genel seçimlerde meclise girmeyi başaran AfD’nin lideri Alexander Gauland. mecliste Merkel üzerinde baskı oluşturacaklarını söyledi. Gauland, “Merkel’i avlayacağız. Ülkemizi ve halkımızı geri alacağız” dedi.

AfD’nin genel başkanı Frauke Petry de seçmenlerin diğer siyasi partilerden büyük oranda memnuniyetsiz oldukları için kendilerine oy verdiğini söyledi. Petry partinin ılımlı bir çizgi izlemesinden yana olduğunu söyledi. Sağ popülist AfD’nin liste başı adayı Alice Weidel ise ilk işinin Almanya Başbakanı Angela Merkel hakkında mülteci politikası nedeniyle meclis araştırma komisyonu kurmak girişimde bulunacağını belirtti. Ancak böyle bir girişim için diğer muhalefet partilerinden destek bulması ve çoğunluğu sağlayabilmesi tartışmalı.

Bir önceki seçimlerde meclis dışında kalan Hür Demokrat Parti (FDP) de yeniden mecliste. FDP’nin liste başı adayı Christian Lindner, “Artık Federal Meclis’te bir özgürlük grubu olacak. İnsanlar geri dönmemize imkân sağladı“ dedi. Lindner, başarısızlığın ardından yeni başlangıçların mümkün olduğunu belirtti.

Sol Parti’nin liste başı adayı Sahra Wagenknecht de açıklamasında büyük koalisyonun en büyük suçunun sağ popülist AfD’nin seçim başarısı olduğunu söyledi. Sol Parti’nin aldığı oy oranından memnun olduğunu belirten Wagenknecht, “Parti tarihimizin en iyi ikinci sonucunu elde ettik“ şeklinde konuştu.

Yeşiller’den “koalisyona hazırız” mesajı

Yeşiller de koalisyon ortaklığına yeşil ışık yaktı. Partinin liste başı adayı Katrin Göring-Eckardt, ancak hükümet ortağı olurlarsa “kolay bir ortak olmayacaklarını ve zorlu bir pazarlık süreci yaşanacağını“ söyledi. Yeşiller lideri, sağ popülist AfD ile bir ortaklığa kesinlikle yanaşmayacağını da açıkladı.

Yeşiller’in diğer liste başı adayı Cem Özdemir de Hristiyan Birlik partileri ve Hür Demokratlarla biraraya gelecekleri bir Jamaika koalisyonuna hazır olduklarını söyledi. Özdemir, koalisyon görüşmesi için gelecek daveti kabul edeceklerini söyleyerek, önceliklerinin iklimin korunması olacağını belirtti. Özdemir, ırkçılıkla mücadele ve sosyal adaletin de sesi olacaklarını kaydetti.

Koalisyon seçenekleri tartışılıyor

Sosyal Demokrat Parti’nin Hristiyan Demokrat Birlik ile büyük koalisyona devam etmeyeceğini ilan etmesinin ardından yeni koalisyon seçenekleri tartışılıyor. SPD başbakan adayı ve Genel Başkanı Martin Schulz ve parti genel başkan yardımcısı Manula Schwesig seçim yenilgisini kabul ederek muhalefet sıralarına döneceklerini söylediler.

Bu durumda Hristiyan Demokrat Birlik Genel Başkanı ve Başbakan Merkel, seçimlerde yüzde 10,5 oy alarakyeniden meclise giren Hür Demokrat Parti ve yüzde 8,9 oy alan Yeşiller ile bir koalisyona gidebilir. Üç siyasi partinin renklerinin, siyah, sarı ve yeşil olması nedeniyle Jamaika bayrağının renklerine atıfta bulunularak bu koalisyon seçeneğine “Jamaika koalisyonu” adı veriliyor.

SPD’ye çağrı

Hristiyan Demokrat Birlik Partili İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de SPD’ye yeni hükümet kurulana dek tam bir sorumluluk içinde şu koalisyon çalışmalarını sürdürme çağrısında bulundu.

Başbakanlık Dairesi Başkanı Peter Altmaier ise Hristiyan Birlik partilerinin Hür Demokratlar, Yeşiller ve Sosyal Demokratların muhtemel koalisyon ortakları olarak göz önünde bulundurduğunu açıkladı. Altmaier, “Bütün partilerin devlet politikaları geri sorumluluklarının farkında olduğunu düşünüyorum” dedi. Altmaier, bütün partilere gideceklerini ve bütün partilerle görüşeceklerini söyledi. Ancak Sosyal Demokratlar koalisyon görüşmelerine katılmayacaklarını açıklamıştı.

ARD’nin Jamaika koalisyonu anketi

Alman birinci televizyon kanalı ARD’nin yaptığı ankete göre Hristiyan Demokrat Birlik, Hür Demokrat Parti ve Yeşiller’in yapacağı koalisyonu bu üç partisinin seçmenleri sıcak bakmıyor. Ankete göre Hristiyan Birlik partilerinin seçmenlerinin yüzde 31’i, Hür Demokrat Birlik seçmenlerinin yüzde 42’si ve Yeşiller’in yüzde 38’i bu üç partinin yapacağı koalisyonu iyi buluyor. Bütün siyasi parti seçmenleri arasında ise bu koalisyonu onaylayanların oranı ise yüzde 23.

Millyet-Dpa-Dw-Voa

Scroll to top