femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel:Brexit Anlaşması Türkiye ve Ukrayna’yla İlişkilerde Model Olabilir’ Reviewed by Momizat on . Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'nin Avrupa Birliği’yle (AB) üyelik sürecine yönelik bir açıklama yaptı ve üyelik yerine “alternatif yollar” ara Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'nin Avrupa Birliği’yle (AB) üyelik sürecine yönelik bir açıklama yaptı ve üyelik yerine “alternatif yollar” ara Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel:Brexit Anlaşması Türkiye ve Ukrayna’yla İlişkilerde Model Olabilir’

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel:Brexit Anlaşması Türkiye ve Ukrayna’yla İlişkilerde Model Olabilir’

Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’nin Avrupa Birliği’yle (AB) üyelik sürecine yönelik bir açıklama yaptı ve üyelik yerine “alternatif yollar” aranması gerektiğini belirtti..

Gabriel, İngiltere’nin AB’den ayrılması olarak da bilinen Brexit kapsamında varılacak uzlaşının ‘akıllıca’ olması durumunda, bunun Türkiye ve Ukrayna’yla ilişkilerde de model olarak kullanılabileceğini söyledi.

Funke medya grubuna bağlı, Noel tatilinden sonra çıkacak gazetelere röportaj veren Gabriel, Ankara’yla daha sıkı bir Gümrük Birliği’ne gidilebileceğini söyleyerek, “Ancak bunun koşulu, Türkiye’deki durumun değişmesi. Bu değişmediği sürece yakınlaşma söz konusu olamaz” dedi.

Türkiye ve Ukrayna’yı önümüzdeki yıllarda AB üyesi olarak görmediğini belirten Gabriel, Türkiye’de AB’yle ilişkileri iyileştirme yönünde irade bulunduğunu, bunun Almanya için de geçerli olduğunu söyledi.

Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının son dönemdeki tahliyelerini “iyi bir işaret” olarak tanımlayan Gabriel, “Ancak Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’le ilgili büyük endişe devam ediyor. Türkler Yücel’in durumunun bizim için ne kadar önemli olduğunu biliyor” diye konuştu.

Sigmar Gabriel, 4 Kasım’da Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla Antalya’da “gayriresmi bir görüşme” kapsamında bir araya gelmişti. Basına önceden haber verilmeden yapılan buluşma sonrasında Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan Twitter üzerinden yapılan açıklamada, görüşmede “ikili ilişkilere, ayrıca zorlu konulara ve her iki tarafın beklentilerine” yer verildiği kaydedilmişti.

Bu arada geçen haftalarda önce, 5 Temmuz’da Büyükada’da , “silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçlamasıyla gözaltına alınan insan hakları aktivisti Peter Steudtner, daha sonra da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından “terör örgütü üyesi olmak ve terör propagandası” yapmakla suçlanarak tutuklanan Alman vatandaşı gazeteci ve çevirmen Meşale Tolu şartlı tahliye edilmiş, son olarak da Hıristiyan hacı adayı David Britsch serbest bırakılmıştı.

Berlin’de yapılan yorumlarda, Almanya ve Türkiye’nin yaşanan gerilimlerden sonraher iki tarafın da havayı yumuşatarak, ilişkileri yeniden rahatlatmaya çalıştıkları belirtilmişti.

Geçen kasım ayının son günlerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önce Başbakan Angela Merkel’le, ardından da Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’le telefon görüşmeleri yapması da, iki başkent arasında yaşanan gerginliğin aşılması yonunda önemli bir mesaj olarak yorumlanmıştı.

————-

Almanya’dan flaş Türkiye açıklaması!

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, AB ve Birleşik Krallık arasında varılan uzlaşının, Ankara’ya da bir rol modeli olabileceğini savundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık arasında hayata geçirilen Brexit anlaşmasının Türkiye için de bir model olabileceğini söyledi. Gabriel’e göre, söz konusu anlaşma aynı zamanda Ukrayna için de rol alınabilir.

Alman bakan Gabriel, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonrası bu ülkeyle sağlanacak yakın işbirliğinin, Türkiye ve Ukrayna gibi kısa zaman içinde birliğe üye olması beklenmeyen ülkelerle de kurulabileceğini ifade etti.
Sigmar Gabriel’in Alman basınına yaptığı açıklamalar, BBC tarafından manşetten verildi.

AB ile Türkiye arasında 2005 yılından beri devam eden AB’ye katılım müzakerelerinde 35 müzakere başlığından 16’sı açılmış durumda, bir fasıl ise açıldıktan sonra kapatıldı. Son olarak 33 numaralı Mali ve Bütçesel Hükümler faslı 30 Haziran 2016’da Brüksel’de açılmıştı.

Türkiye resmi olarak 1987 yılında adaylık başvurusunda bulunmuş, adaylık statüsünün verilmesi ise yaklaşık 12 buçuk yıl sürmüştü. Müzakerelerin başlatılması kararı da 2004 sonunda alınmıştı.

———-

Gabriel: Brexit Türkiye için model olabilir

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinde (Brexit) “akıllıca” bir anlaşmaya varılabilmesi durumunda bu anlaşmanın Türkiye ve Ukrayna ile işbirliğinde yeni bir model oluşturabileceğini söyledi.

Funke medya grubuna konuşan Gabriel, Ankara ile daha sıkı yeni bir Gümrük Birliği’ne gidilebileceğine işaret ederek, “Ama Türkiye’deki durum yeniden değişmediği sürece bu söz konusu olamaz” dedi.

Önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin de Ukrayna’nın da AB’ye üye olabileceğini düşünmediğini belirten Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, bu nedenle “daha yakın bir işbirliği için alternatif yollar aranması gerektiğini” söyledi.

Türkiye’de Avrupa ile ilişkileri iyileştirme yönünde irade bulunduğunu, bunun kendileri için de geçerli olduğunu kaydeden Alman Bakan, “Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının son dönemdeki tahliyeleri iyi bir işaret. Ancak Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel ile ilgili büyük endişe devam ediyor. Türkler Yücel’in durumunun bizim için ne kadar önemli olduğunu biliyor” diye konuştu.

İnsan hakları aktivisti Peter Steudtner’in ardından Alman vatandaşı Meşale Tolu geçen hafta tahliye edilmiş, son olarak Alman vatandaşı David Britsch yaklaşık dokuz aylık tutukluluğun ardından geçen Perşembe günü serbest bırakılmıştı.

————–

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel: Brexit, Türkiye için de model olabilir (infografik)

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) “akıllıca” bir anlaşma ile ayrılması halinde bunun Türkiye ve Ukrayna için de model oluşturabileceğini söyledi.

Sigmar Gabriel, Westdeutsche Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, “Brexit’in (İngitere’nin AB’den ayrılması) ardından İngiltere’nin Avrupa ile ilişkilerini yöneten akıllıca bir anlaşma sağlanabilirse, bu Ukrayna ve Türkiye gibi diğer ülkeler için de model olabilir” dedi.

Gabriel, Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının kapsamının genişletilerek, anlaşmanın sıkılaştırılabileceğini belirtti.

Alman bakan, “Ama Türkiye’deki durum yeniden değişmediği sürece bu söz değil” diye konuştu.

İngiltere ve AB, Brexit müzakerelerinde ikinci aşamaya geçiyor

Avrupa Birliği (AB) liderleri yaklaşık 2 hafta önce Brexit müzakerelerinde ikinci aşamaya geçilmesinde anlaşmıştı.

Bu aşamada İngiltere ile AB arasındaki ilişkilerin gelecekte nasıl olacağı masaya yatırılacak.

Tartışılacak konular arasında geçiş süreci ve ticari ilişkiler de var.

Taraflar Brexit müzakerelerinin ilk aşamasında İngiltere ve AB vatandaşlarının hakları, “boşanma faturası” ve Kuzey İrlanda-İrlanda Cumhuriyeti sınırı konularında anlaşmaya varmıştı.

Varılan anlaşma uyarınca AB’deki İngiltere ve İngiltere’deki AB vatandaşlarının hakları korunacak, Kuzey İrlanda-İrlanda Cumhuriyeti sınırı “gevşek” olacak, İngiltere’nin AB’ye yapacağı ödeme en az 35 milyar sterlin olacak.

İngiltere, 29 Mart 2019’da AB’den ayrılmayı hedefliyor.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42484682

http://www.dw.com/tr/gabriel-brexit-türkiye-için-model-olabilir/a-41931608

Voa-Brt-Tak

Scroll to top