femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Alman Hukukçu Christian Heinze:Kıbrıs sorunu Enosis’le başladı Reviewed by Momizat on . Kıbrıs Cumhuriyeti’nde, 1960-1963 döneminde Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Alman Hukukçu Dr. Christian Heinze, “Rum milliyetçiliği, Ruml Kıbrıs Cumhuriyeti’nde, 1960-1963 döneminde Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Alman Hukukçu Dr. Christian Heinze, “Rum milliyetçiliği, Ruml Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Alman Hukukçu Christian Heinze:Kıbrıs sorunu Enosis’le başladı

Alman Hukukçu Christian Heinze:Kıbrıs sorunu Enosis’le başladı

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde, 1960-1963 döneminde Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Alman Hukukçu Dr. Christian Heinze, “Rum milliyetçiliği, Rumların, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama yönündeki Enosis mücadelesiyle şiddet içeren bir hale dönüştü. Bu amaca ulaşmak için bir terörist organizasyon kuruldu… Çatışma çıktı; çünkü Türkler, Yunanistan’ın bir parçası olmak istememişlerdi. Türkler hiçbir zaman Enosis istemedi. Enosis, Türklerin kendilerini yönetme isteğiyle bağdaşmıyordu” dedi.

1960-1963 döneminin en etkili tanıklarından biri olan Dr. Heinze, “1960 Anayasası bir uzlaşım girişimiydi. Bu anayasa çalışmadı. Bunun nedeni anayasanın çalışamaz olması değil, Rum tarafının buna çalıştırma izni vermeyi reddetmesindendir” vurgusunu da yaptı.

Dr. Heinze, Makarios tarafından 1960 Kıbrıs Anayasası’nda yapılmak istenen değişiklikleri “emirler” olarak niteledi.

Dr. Heinze, Makarios’un anayasa değişikliğinden esas murat edilenin Rum egemenliğini kısıtlayan unsurlardan kurtulmak olduğunu belirtti. Dr. Heinze, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal ve meşru temeller açısından eksik olduğunu söyledi. Dr. Heinze, Kıbrıslı Rumlar ve Türklerin “eşitlik” kavramına bakış açılarında farklılık olduğunu da belirtti.

Kıbrıs

Scroll to top