femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Alman Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye programı belli oldu Reviewed by Momizat on . Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, 4 günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gidiyor. Kahramanmaraş, Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulunacak Gauck, basın Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, 4 günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gidiyor. Kahramanmaraş, Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulunacak Gauck, basın Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Alman Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye programı belli oldu

Alman Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye programı belli oldu

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, 4 günlük resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gidiyor. Kahramanmaraş, Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunacak Gauck, basın ve ifade özgürlüğü gibi hassas konuları da vurgulayacak.

Almanya Cumhurbaşkanlığı Konutu’ndan yapılan açıklamada, Cumartesi akşamı Türkiye’ye varacak Gauck’un Türkiye programında ilk gün Suriyeli mültecilerin kaldığı bir kamp ve Kahramanmaraş’ta konuşlu Alman Patriot birliğine ziyaretin yer aldığı belirtildi.

 

Gauck’a Kahramanmaraş’taki temasları sırasında Türkiye Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın da eşlik etmesi bekleniyor. Kahramanmaraş’ta 2013 Ocak ayından bu yana 300 kadar Alman askeri görev yapıyor.

 

Kahramanmaraş’tan Ankara’ya geçecek olan Gauck, Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesine çelenk koyduktan sonra Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayacak. Gauck’un Ankara gündeminde, mevkidaşı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı ikili görüşmeler yer alıyor. Daha sonra Türkiye ziyaretinin üçüncü ve son durağı İstanbul’a geçecek olan Gauck, burada Abdullah Gül ile birlikte Alman-Türk Üniversitesi’nin resmi açılış törenine katılacak.

 

‘Demokratik değerlere vurgu yapacak’

 

Türkiye’deki temasları sırasında demokrasi ve hukuk devleti gibi konulara da değinecek Gauck, bazı sivil toplum örgütü temsilcileriyle de görüşecek. Ziyaretle ilgili Alman Basın Ajansı’na (dpa) bilgi veren Almanya Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, “Gauck’un basın, ifade ve toplanma gibi temel hak ve özgürlüklerin yanı sıra dini çeşitlilik ve azınlıkların korunması gibi demokratik değerlere de vurgu yapacağını” kaydetti.

—————

Gauck’tan Erdoğan’a ‘sessiz’ uyarı mesajı

 

Die Welt gazetesine göre Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, Türkiye gezisi sırasında Başbakan Erdoğan’ın politikalarından rahatsız olduğunu göstermek için mevkidaşı Abdullah Gül ile daha çok vakit geçirecek

Almanya’da yayınlanan Die Welt gazetesi, cumartesi günü dört günlük resmi ziyaret için Türkiye’ye gelmesi beklenen Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un gezi öncesinde Berlin’deki kurmaylarıyla belirlediği stratejiyi yazdı. Claudia Kade’nin kaleme aldığı habere göre Gauck, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarından rahatsız olduğunu göstermek için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile daha çok vakit geçirecek.

“Gauck, Erdoğan’a rahatsızlık duyduğunu kelimeler kullanmadan gösterecek” başlıklı haberde, Türkiye ziyaretinin Almanya Cumhurbaşkanı’nın ‘en zor dış gezisi’ olduğu yorumu yapılıyor. Anti-demokratik politikaların uygulandığı ülkelere gitmediği bilinen Gauck’un bu sebeple Vladimir Putin yönetimindeki Rusya’ya adım atmayı reddettiği hatırlatılıyor.

Ancak Gauck’un; Almanya’da 1.5 milyon Türk kökenli vatandaşın bulunması ve Türkiye’nin Avrupa Birliği adayı olması nedeniyle Ankara temaslarını iptal etmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Haberde, Türkiye’de son dönemde gerçekleşen yolsuzluk operasyonu, ‘ifade özgürlüğüne savaş açılması’, basın özgürlüğü ve muhaliflere yapılan baskı nedeniyle Gauck’un endişeli olduğu aktarılıyor. Bu nedenle Türkiye ziyareti sırasında Alman liderin rahatsızlığını göstermek için Erdoğan’a çok az zaman ayıracağı, aksine bu politikaları eleştirdiğini düşündüğü Gül ile normalden fazla zaman geçireceği aktarılıyor. Gauck, Erdoğan ile yalnızca öğle yemeğinde bir araya gelecek. Ancak ‘dostça el sıkıştığı’ bir fotoğraf karesi vermeyecek. Gül ile ise, iki gün içinde dört farklı programda bir araya gelecek.

Kade, protokole göre Gauck’un mevkidaşı Gül ile daha fazla vakit geçirmesinin normal olduğunu, ancak ‘iki günde dört görüşmenin’ ise “istisna” olduğunu vurguluyor. Alman Cumhurbaşkanı’nın sivil toplum örgütleri temsilcilerine bile Erdoğan’a olduğundan daha fazla vakit ayıracağını belirtiyor.

 

Ermeni mesajına övgü

Gauck’un Erdoğan’ın ‘Ermeni soykırımı’ mesajını olumlu bulduğunu belirteceği, ancak başta Aleviler olmak üzere din özgürlüğü konusunda eleştirilerde bulunacağı aktarılıyor. Gauck’un ifade ve basın özgürlüğüne büyük önem vereceği de vurgulanıyor.

Gauck, önce Kahramanmaraş’taki Patriot bataryalarında görev alan Alman askerlerini ziyaret edecek, ardından Ankara’ya geçecek. Son durağı İstanbul’da ise Abdullah Gül ile birlikte Alman-Türk Üniversitesi’nin resmi açılış törenine katılacak.

Ajanslar-Dw

 

Scroll to top