femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Alman Basınından Gauck’a Yoğun Destek Reviewed by Momizat on . Alman basını Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Başbakan Erdoğan'a demokratik eksiklikler konusunda açık mesajlar verdiğini yazıyor. Almanya Türk Toplumu Başkanı Ke Alman basını Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Başbakan Erdoğan'a demokratik eksiklikler konusunda açık mesajlar verdiğini yazıyor. Almanya Türk Toplumu Başkanı Ke Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Alman Basınından Gauck’a Yoğun Destek

Alman Basınından Gauck’a Yoğun Destek

Alman basını Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Başbakan Erdoğan’a demokratik eksiklikler konusunda açık mesajlar verdiğini yazıyor. Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat’a göre, Gauck’un Türkiye’yi övdüğü de gözardı edilmemeli

Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un dört günlük resmi Türkiye ziyareti Alman kamuoyunda ve basınında çok geniş yer buldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi davetlisi olan Gauck, geride kalan üç gün boyunca Kahramanmaraş, Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulundu.

Gauck özellikle Ankara’da yaptığı resmi temaslarında Türkiye’deki ekonomik büyüme, ordunun siyasetteki etkisinin azaltılması ve barış süreci gibi gelişmelerden övgüyle söz ederken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ortak basın toplantısında ve ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada hukuk devleti ve güçler ayrılığı gibi konularda sert eleştirilerde bulundu.

Alman basınındaki yorumlarda Gauck’un Türkiye’de son aylardaki gelişmeler ışığında Başbakan Erdoğan’a demokratik eksiklikler konusunda son derece net mesajlar verdiği görüşü ağır basıyor.

İlk kez bir liderin demokrasi konusunda Türkiye’yi bu kadar açık eleştirdiğini belirten gazete ve televizyon kanallarındaki yorumlarda, Gauck’un Türk demokrasisinin tehlike altında olduğunu söylemesi, Twitter yasağını eleştirmesi, basın özgürlüğüne vurgu yapması ön plana çıktı.

Nitekim liberal eğilimli Süddeutsche Zeitung, Alman Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşma ile “risk aldığını, ama aynı zamanda bir yükümlülük üstendiğini” belirtiyor ve “Türkiye’ye bu denli ilgi gösteren biri, ülkeyi zor zamanlarda da yalnız bırakmamalı.” şeklinde yorumluyor.

Gauck’un ziyaretine katılan Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat, eski Doğu Almanya kökenli insan hakları savunucusu ve Protestan rahip olarak Berlin Duvarı’nın yıkılmasında önemli rol oynayan Joachim Gauck’un eleştirilerini “bir Türkiye dostu” olarak yaptığını belirtiyor ve Ankara ile Berlin arasında yeni gerginliklere yol açmamak için Doğu Almanya döneminde kendi yaşadıklarına atıfta bulunduğunu hatırlatıyor.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin bugünkü grup toplantısında Gauck’u Türkiye’nin iç işlerine karışmakla suçlaması ve tavrını “Herhalde hala kendisini rahip zannediyor. O anlayışla bakıyor. Bunlar çirkin şeyler, bir devlet adamına yakışmıyor.” sözleriyle değerlendirmesi de Almanya’da ajanslara acil haber olarak yansıdı.

Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat, Gauck’un demokrasi konusundaki eleştirilerine paralel, Türkiye’yi pek çok alanda övdüğünü ve bunun göz ardı edilmemesi gerektiğini savunuyor.

Claudia Roth: ‘Erdoğan demokratik açıdan kültür eksikliğini gösterdi’

Öte yandan Federal Meclis Başkan Yardımcısı ve Yeşiller milletvekili Claudia Roth, konuyla ilgili ‘Erdoğan’ın sözleri yakışıksız. Bir kez daha siyasi açıdan saygınlık ve demokratik açıdan kültür eksikliğini açıkça gösterdi’ şeklinde bir açıklama yaptı.

Federal Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı SPD’li Michael Roth ise Erdoğan’ın ‘Duygusal tepkisinin içerik ve tonlama açısından yanlış olduğunu’ öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Gauck bugün öğleden sonra Türkiye ziyaretinin son durağı İstanbul’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Beykoz’da Alman-Türk Üniversitesi’nin resmi açılış törenine katıldı. Berlin’deki yorumlarda Gauck’un açıklamaları ve Başbakan Erdoğan’ın tepkisi sonrasında başlayan polemiğin önümüzdeki günlerde iki ülkenin ilişkilerinde yeniden gerilim yaratabileceği tahmini yapılıyor.

Almanya’nın saygın gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung’dan Reinhard Müller, yorumunda, “Eğer bir Alman devlet başkanı, AB adayı ülkede hâlâ kuvvetler ayrılığı işliyor mu, hükümet yargı kararlarına müdahale ediyor mu diye soruyorsa, bu uluslararası ilişkilerde kabaca bir tokattır.” dedi. Gauck’un Türkiye’deki demokrasi ve hukuk ilkesi konusunda ‘şok geçirdiğini’ belirtti. Müller, “Avrupa’da insan hakları ve kuvvetler ayrılığı ilkesi çoktan artık iç mesele olmaktan çıkmıştır. Türkiye, elbette mevcut durumu ile Avrupa’ya ait değil.” yorumunda bulundu.

————–

“Erdoğan eleştiriye pek katlanamıyor”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’a yönelik eleştirileri Alman medyasında geniş yer buldu.

Alman gazetelerinden Süddeutsche Zeitung, Başbakanı Erdoğan’ın eleştiriye pek katlanamadığını ancak bu kadar keskin ses tonuna Gauck’un, Türkiye’de demokrasinin durumuna yönelik doğru bir tespit yapması veya yeniden bir seçim kampanyası sürecinde Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı yolunda olmasının neden olabileceğini savundu.

 

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’de Türkçe yayınlar servisinin başında yer alan Baha Güngör’ün yorumda ülkelerine gelen yabancıları ‘Tanrı misafiri’ sayıp baş tacı ettiği, Almanya’dan gelen kişinin konuk değil, dost kabul edildiği vurgulandı. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un henüz ülkesine dönmeden ikili ilişkilerde yaraya yol açtığı, iyi bir ev sahibi olmadığını gösterdiği öne sürülürken, “Zararı asgaride tutmak görevi de şimdi diplomatlara düşüyor” denildi. Başbakan Erdoğan’ın eleştirildiği yorumda, şöyle denildi:

 

“Gauck da eleştirilerinde aşırıya kaçıp kaçmadığının muhasebesini yapmalı. Kendisine komünist Almanya yıllarını hatırlatan antidemokratik uygulamaları üniversite öğrencilerinin önünde değil de başka bir yerde eleştiremez miydi? Mesela şerefine verilen bir ziyafette içini dökemez miydi? Türk- Alman dostluğuna gölge düşmüştür. Erdoğan’ın, Almanya’nın en yüksek temsilcisine hitaben dile getirdiği ve kabul edilmesi mümkün olmayan azar niteliğindeki sözler ne yazık ki İstanbul’daki Türk- Alman Üniversitesi’nin açılışına gölgede düşürdü. Gauck’un kendini hala rahip sandığını söylemek, diplomatik nezaketsizliğe varan bir çıkış olmuştur. Rövanş 24 Mayıs’ta. O tarihte Erdoğan AKP’ye yakınlığıyla tanınan Avrupa Türk Demokratlar Birliği adlı derneğin 10’uncu kuruluş yıldönümü vesilesiyle Köln’deki Avrupa’nın en büyük salonunda 18 bin Türk’e hitaben bir konuşma yapacak. Erdoğan’ın bu buluşmada cumhurbaşkanı adaylığı için yapacağı propagandanın yanı sıra tekrar Almanya’ya ve Alman politikacılarına sözlü saldırıda bulunmaması temennimizdir.”

 

Yorumda Almanya’da yaşayan Türkler ile Almanlar arasındaki ilişkilerin zarar görmemesi temennisinde bulunulurken. Alman aşırı sağcılarının cinayetleri nedeniyle ağır yara alan iki ülke ilişkilerinin hassasiyetini koruduğu vurgulandı. Güngör, yorumuna, şöyle devam etti:

“İnsani münasebetlerin siyasi ve dini aşırıların propagandasına alet edilmesine imkân tanınmamalıdır. Almanya Cumhurbaşkanı da Erdoğan’ın diktatörlüğü andıran yönetim tarzına haklı olarak yönelttiği eleştirileri gerekli ince ayarı yapmadan dillendirmemeyi akıl edebilirdi. Çünkü Almanya ve Alman emniyet makamlarının Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)hücresiyle ilgili kovuşturmada yapılan hatalardan dolayı iyi not almadığı unutulmadı. Bu nedenle Almanya, Türkiye ile söz düellosunda önemli bir açık vermiş oldu. Krizden çıkış yolu, Almanya’nın Türkiye ile AB arasındaki yakınlaşmaya öncülük etmesi olabilir. Avrupa’nın Türkiye’ye çıkardığı engeller azalmadığı sürece modern değerlerin denkleştirilmesi mümkün olmayacaktır. Demokrasi hareketinin, sivil toplum kuruluşlarının ve muhaliflerin sansür ve keyfi idareden arınmış Türkiye arayışlarında bu desteğe ihtiyaçlarının olduğu unutulmamalıdır.”

GAZETELERİN YORUMLARI

 

Alman devlet televizyonları ARD ve ZDF’nin yanı sıra özel kanallar Pro7 ve RTL, N-tv de Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Türkiye’ye yönelik eleştirilerine karşı Başbakanı Erdoğan’dan gelen sert açıklamalarına yer verdi. Bugünkü bugünkü gazetelerde yer alan yorumlar özetle şölye:

 

* Süddeutsche Zeitung: Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan eleştiriye pek katlanamıyor. Bu, bilinen bir şey. Almanya Cumhurbaşkanı’nın sözlerine sert tepki göstermesi şaşılacak bir durum değil. Ancak Erdoğan’ın konuşmasındaki ses tonu o kadar keskin ki, bunun ancak iki açıklaması olabilir: Birincisi; Gauck, Türkiye’de demokrasinin durumuna yönelik doğru bir tespit yaptı. İkincisi de; Erdoğan yeniden bir seçim kampanyası sürecinde. Bu kez, cumhurbaşkanlığı yolunda.”

 

* Die Welt: Türkiye ile AB arasındaki diyalogda bir model ortaya çıktı. Avrupalılar, uygarca bir arada yaşamla ilgili sözel kurallara uymak için çabalıyor, Türk tarafı ise Avrupa ve Avrupa’nın politikacılarına hakaret etme özgürlüğünü kullanıyor. Bunun en taze örneği, Erdoğan’ın Almanya Cumhurbaşkanı’na yönelik sözleri: Erdoğan, Gauck’un Türkiye ziyaretinde ‘çirkin şeyler söylediğini, çünkü onun hâlâ kendisini bir rahip sandığını’ söyledi. Erdoğan bir sonraki Almanya ziyaretinde, bu kez tıpkı Gauck’un yaptığı gibi kendisinin de Alman hükümetini eleştireceğini açıkladı. Ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Erdoğan, Almanya’daki Türkler’in oyları için propaganda yapıyor. O yüzden belki Erdoğan’a şimdi bir deyimi hatırlatmakta fayda var: Her ne kadar onsuz olunabilse de nezaket bir erdemdir.

Dha

Scroll to top