Alman basını…Türkiye’de kontrolsüz iktidar dönemi Reviewed by Momizat on . Türkiye’de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişin tamamlanması Alman basınında öne çıkan yorum konularını oluşturuyor. Süddeutsche Zeitung (SZ) yeni yönetim Türkiye’de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişin tamamlanması Alman basınında öne çıkan yorum konularını oluşturuyor. Süddeutsche Zeitung (SZ) yeni yönetim Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Alman basını…Türkiye’de kontrolsüz iktidar dönemi

Alman basını…Türkiye’de kontrolsüz iktidar dönemi

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişin tamamlanması Alman basınında öne çıkan yorum konularını oluşturuyor.

Süddeutsche Zeitung (SZ) yeni yönetim sistemin hatalı olduğu görüşünü savunuyor:
“Güçlü liderlere aşırı derecede güvenmek şarka özel bir gelenek değildir. Trump ve Putin Erdoğan ile iyi anlaşıyorlar. Ankara’da ‘Önce Türkiye’ formülünün icat edilmesine gerek kalmamıştı. Ama bu prensibin Amerika’da bumeranga dönüştüğünü görüyoruz. Erdoğan’ın damatlarından biri seçim kampanyası sırasında ‘Erdoğan aya dört şeritli otoyol yapacağını söylese iktidar partisinin seçmeni ona inanır’, demişti. Erdoğan şimdi mutlak kudretiyle yıldızlara uzanabilir. Ancak otoyolun ne bariyeri ne de emniyet şeridi var. İkinci Türkiye Cumhuriyeti’nde iktidarı kontrol mekanizması olmayacak. Hata sistemde yatıyor. Sistem, Erdoğan’ın sandığı kadar sağlam çıkmayabilir.”

Straubinger Tagblatt Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin geleceğine ışık tutmuş:
“Olağanüstü hal uygulamasının kalkmasının ardından Türkiye’nin durumunun düzeleceğine dair herhangi bir belirti bulunmuyor. Erdoğan ekonomik bakımdan Avrupa’ya muhtaç olduklarını biliyor. Ancak Avrupa Birliği’nin de güvenlik ve iltica konularında ona ihtiyacı var. Ama o dev adımlarla Avrupa değerlerinden uzaklaştı. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği mevcut şartlar altında tasavvur bile edilemez. Lakin bunun da ona ve halkına dürüstçe anlatılması gerekir.”
Dw

Scroll to top