femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Alman basını Obama’nın Doğu Avrupa için açıkladığı güvenlik planını mercek altına aldı Reviewed by Momizat on . NATO, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'ya karşı yeni önlemler almaya hazırlanıyor ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa ziyaretinin ilk durağı olan Varşova'da Doğu Avru NATO, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya'ya karşı yeni önlemler almaya hazırlanıyor ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa ziyaretinin ilk durağı olan Varşova'da Doğu Avru Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » Alman basını Obama’nın Doğu Avrupa için açıkladığı güvenlik planını mercek altına aldı

Alman basını Obama’nın Doğu Avrupa için açıkladığı güvenlik planını mercek altına aldı

NATO, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya karşı yeni önlemler almaya hazırlanıyor

ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa ziyaretinin ilk durağı olan Varşova’da Doğu Avrupa için bir milyar dolarlık güvenlik planı hazırlanacağını duyurdu. Konuya ilişkin Badische Neueste Nachrichten gazetesinin yorumunda şu görüşler dikkat çekiyor:

“NATO üyesi doğu Avrupalı ülkeler, en azından kendilerine yoğun finans ve askerî personel yardımı yapacağını vaat eden Amerikan Başkanı’na güven duyabilecekler. Obama’nın şu anki yardım planı ile kıyaslandığında NATO’nun şimdiye kadarki tavrı çok ürkek kalıyor. Zaten Rusya Devlet Başkanı Putin de NATO’nun böyle davranacağını hesap etmişti. NATO Baltık Denizi’ne mayın gemileri göndereceğini, birkaç savaş uçağının yerini değiştireceğini, birkaç küçük manevra düzenleyeceğini duyurdu ve şimdi de Polonya’nın Stettin kentindeki bir komutanlığı daha fazla personel ile donatacağını açıkladı. Yani yapacaklarının hepsi bu muydu?”

Reutlinger Generalanzeiger gazetesi aynı konudaki yorumunda Almanya’nın tavrına da değiniyor:

“NATO olanlara tepki göstermek istiyor ama bunu nasıl yapacağını bilemiyor. Kırım’ın Rusya’ya bağlanması ve Ukrayna krizi NATO için sürpriz oldu. Ve Rusya ile stratejik ortaklık suya düştü. Safça ve arzularının rüyasında Moskova’nın adım adım batıdan uzaklaştığını göremedi. Şimdi ise meydan okumalardan ve hasımlıktan söz ediliyor. Özellikle Baltık devletleri ile Polonya Moskova tarafından tehdit edildikleri hissini yaşıyorlar. Estonya ile Letonya’da büyük Rus azınlık grupları yaşıyor. Ve Baltık ülkeleri ile Polonya, 1939’daki Hitler-Stalin Paktı’nın olumsuz sonuçlarını bizzat yaşamışlardı. Tüm bunlardan dolayıdır ki bu ülkeler Almanya’nın Moskova’ya karşı temkinli bir tavır almasını hiçbir biçimde onaylamıyorlar.”

Dw

Scroll to top