Alman Basını…Almanya-Fransa motoru teklememeli Reviewed by Momizat on . Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başkanlığındaki ilk Almanya-Fransa Ortak Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı. İki ülke bir dizi girişimle AB'ye yen Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başkanlığındaki ilk Almanya-Fransa Ortak Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı. İki ülke bir dizi girişimle AB'ye yen Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Alman Basını…Almanya-Fransa motoru teklememeli

Alman Basını…Almanya-Fransa motoru teklememeli

Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başkanlığındaki ilk Almanya-Fransa Ortak Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı. İki ülke bir dizi girişimle AB’ye yeni bir ivme kazandırmak istiyor. Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) yorumunda Fransa-Almanya işbirliğinin önemine vurgu yapıyor:

“Alman hükümeti uzun zamandır arayıp da bulamadığı ortağını Macron’da görüyor. Hollande ve Sarkozy dönemlerine damgasını vuran şey durgunluk ve başlanan işi sonuna kadar götürmemekti. Fransa bu süreçte ekonomik gelişmeye ayak uyduramazken Almanya sıçrama yaptı ve Almanya’nın AB içindeki konumu daha güçlü hale geldi. Bu durum bugün Almanya’nın hakim konumu olarak algılanıyor. Avrupa’nın dengesi açısından bu gelişme iyi değil ve bu kapsamda Macron’a duyulan hayranlığa şaşırmamak lazım. Başbakan Merkel Paris’te ‘AB’yi güçlendirecek yeni bir enerji’den bahsetti. Gerçekten de Macron’un göreve seçilmesinden bu yana Alman-Fransız motoru benzetmesi yeniden moda olma yolunda. Çok sayıdaki kriz ve zor durumlar nedeniyle bu motorun teklememesi gerekiyor.”

Der neue Tag gazetesi de yorumunda aynı konuyu farklı bir açıdan ele alıyor:
“Macron ile Merkel en azından savunma politikaları söz konusu olunca uygun adım atabiliyorlar. Ortak bir savaş jeti projesi ileriye dönük rotayı gösterir nitelikte. Hedefte ulusal ordulardan vazgeçip Avrupa İttifakı’na doğru ilerlemek bulunuyor. Fransa Cumhurbaşkanı bu sıkı bağı finanz sektörü için de hedefliyor. Tek bir AB Maliye Bakanı, tek bir Euro Bölgesi Bütçesi olsun isteniyor. Merkel bu zengin menüyü ancak Almanya’daki genel seçimden sonra masaya getirebileceğini söylüyor. Özetle ortak bir Avrupa yemeği kotarılmış durumda. Bu da Donald Trump’ın ekstra isteklerine karşı iyi bir fırsat anlamı taşıyor. Ama burada AB üyesi ülkelerin de pişmiş aşa su katmamaları lazım. Şef aşçı ‘Mercon’ bunun böyle olmaması için çaba gösterecektir.”

Dw

Scroll to top