femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
AKPM’den Kırgızistan’a “Demokrasi Statüsü İçin Ortaklık” Reviewed by Momizat on . Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Kırgızistan'a "Demokrasi Statüsü için Ortaklık" verilmesini kararlaştırdı.   AKPM'den yapılan açıklamada, sta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Kırgızistan'a "Demokrasi Statüsü için Ortaklık" verilmesini kararlaştırdı.   AKPM'den yapılan açıklamada, sta Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » AKPM’den Kırgızistan’a “Demokrasi Statüsü İçin Ortaklık”

AKPM’den Kırgızistan’a “Demokrasi Statüsü İçin Ortaklık”

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Kırgızistan’a “Demokrasi Statüsü için Ortaklık” verilmesini kararlaştırdı.

 

AKPM’den yapılan açıklamada, statünün “Kırgızistan’da demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının güçlenmesi için önemli bir teşvik olacağı” bildirildi.

 

Kırgızistan’ın Orta Asya’da parlamenter demokrasi temelinde siyasi sistem seçen tek ülke olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu ülkenin demokrasiyi güçlendirmek için yaptığı yasal, kurumsal ve anayasal reformlardan memnuniyet duyulduğu bildirildi.

 

AKPM’de bu statünün verilmesiyle ilgili kabul edilen rapor ve buna bağlı kararda, Kırgızistan’da kuvvetler ayrılığı ilkesinin tesisi, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele, bağımsız yargı, işkence ile mücadele, tutukluluk koşulları ve etnik azınlıklara saygı gibi konularda görülen eksikliklerin düzeltilmesi istendi.

 

AKPM, bu statüyü daha önce Fas ve Filistin’e vermişti. Statü ile üye olmayan ülkeler, demokrasi ve insan haklarının güçlendirilmesi konusunda Avrupa Konseyi’nin yardımını talep edebiliyor ve tecrübelerinden faydalanabiliyor.

 

Kırgız parlamentosu tarafından, AKPM’ye gönderilen bir mektupta, 2007 yılında idam cezasının kaldırılması ve kadın erkek eşitliğinin sağlanması da dahil olmak üzere birçok uygulama ve hedefle Kırgızistan’ın Avrupa Konseyi değer ve ilkelerini paylaştığı bildirildi.

Tak

Scroll to top