femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
AKPM Başkanı Stella Kyriakidou tam şeffaflık için çaba gösterilmesini destekliyor Reviewed by Momizat on . Yeni seçilen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Stella Kyriakidou tam şeffaflık için çaba gösterilmesini desteklediğini açıkladı. Kyriakidou, Merkezi Yeni seçilen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Stella Kyriakidou tam şeffaflık için çaba gösterilmesini desteklediğini açıkladı. Kyriakidou, Merkezi Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » AKPM Başkanı Stella Kyriakidou tam şeffaflık için çaba gösterilmesini destekliyor

AKPM Başkanı Stella Kyriakidou tam şeffaflık için çaba gösterilmesini destekliyor

Yeni seçilen Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Stella Kyriakidou tam şeffaflık için çaba gösterilmesini desteklediğini açıkladı.

Kyriakidou, Merkezi Strasburg’da bulunan uluslararası bu Örgütün dümenini üstlenen üçüncü kadın olarak bu göreve seçilmesini Kıbrıs, Temsilciler Meclisi ama aynı zamanda kadınlar için büyük bir onur olarak nitelendirdi.

Kıbrıs Haber Ajansına verdiği mülakatında Bayan Kyriakidou 2018 yılında görev süresinin tamamlanmasından sonra bu göreve yeniden adaylığını koymayacağını açıkladı.

Mahsurlara insani yardımların engellenmesiyle ilgili olarak, AKPM’nin de önümüzdeki aylarda bu konuyu ele alabileceğini söyledi “eğer AKPM’nin bu konuyla ilgilenebileceği bir şey varsa bunu göreceğiz” dedi.

Geçmişte çocuklarla ilgili konularda Avrupa Konseyi Genel Raportörü görevinde bulunan Başkan, Kıbrıs’ta son dönemlerde küçük çocukların cinsel tacizden korunması yönünde büyük adımlar atıldığını duyurdu.
Son dönemde, cinsel tacize maruz kalan küçük bir çocuğun, suçluyu tanınmaya davet edilmesiyle ilgili olarak Kyriakidou, gelecekte aynı yöntemin bir daha kullanılmayacağı konusunda Polis Şefi tarafından güvence verildiğini belirterek 2018’de Çocuk Evinin çalışmaya başlamasıyla tüm bunların geçmişte kalacağından emin olduğunu söyledi.

Bayan Kyriakidou KHA’ya yaptığı konuşmasında Kıbrıs’ın 1961’den beri AKPM üyesi olduğunu ve ilk kez bir Kıbrıslının bu kurumun başkanlığına seçildiğini vurguladı ve “Kıbrıslı olarak ülkem için büyük gurur duyuyorum ve bu biz kadınlar için de önemli bir başarıdır” dedi.

Seçimiyle ilgili anılarını tazeleyen Başkan, bu başarının, İspanyol Senatör Pedro Agramunt’un istifası sonrası 10 Ekim’de gerçekleştirilen seçimlerde üçüncü turdan sonra gerçekleştiğini dile getirerek “bu hedefi başardığımıza inanmakta zorlandım” dedi.
Kyriakidou, gerek Kurulda kendisine güvenenler, gerekse Kıbrıs karşısında büyük bir sorumluluk üstlendiğini hissettiğine dikkat çekerek “Şimdiye kadar, tüm Kurul başkanları büyük üye ülkelerden geliyordu. Küçük bir ülkeden geldiğinde, daha büyük sorumluluk duyarsınız” dedi.

Stella Kyriakidou için büyük bahsin, görev süresinin olumlu bir iz bırakacağı yönündedir. Kyriakidou bu konuda, “Kurulun son aylarda içinde bulunduğu krizden çıkması için ben de kendi katkımı katacağım” dedi.
Göreve yeniden başvurup vurmayacağıyla ilgili olarak, Bayan Kyriakidou kendisinin Avrupa Halk Partisindeki görevini tamamladığını belirtti ve “üç ay sonra buna yeniden başvurma niyetinde değilim” diyerek Ocaktan sonra başkanlığın Sosyalist Grup tarafından üstlenmesi konusunda siyasi partiler arasında var olan anlaşmaya saygılı olacağını kaydetti.
Ancak AKPM yeni Başkanı için sadece görev süresinin uzunluğu değil aynı zamanda “zamanlamanın da önemli olduğunu” vurguladı.
Kyriakidou, bazı üyelerinin muhtemel yolsuzluklarından dolayı güvenin sarsıldığını, Kurulun, ciddi bir kriz içinden geçtiğini belirterek, önümüzdeki üç ay içinde bu önemli Kurula saygınlığın ve güvenirliğin geri kazanılmasına büyük ihtiyaç duyulduğunu söyledi ve “bu göreve başvurmamın nedeni bu anın önemini biliyor olmamdı” dedi.
Stella Kyriakidou son aylarda Kurulun üzerinden geçen tüm kara bulutları araştırmayı üstlenen bağımsız komisyona tam desteğini ifade ederek, “ilk andan itibaren bu sürece ve tam şeffaflığa destek beyan ettiğini” açıkladı.

Sözlerine devamla, bu nedenle bu bağımsız komisyonun üç üyesiyle buluşarak yeni Başkan olarak bu çabaları desteklediğini duyurduğunu söyledi.

Kyriakidou, başkanlığının öncelliklerinden birinin de, bu üç ay içinde komisyonun çalışmalarında bir ilerleme kaydedilmesi olduğuna işaret ederek, Kurula duyulan saygınlığın ve güvenirliğin sadece bu şekilde ve şeffaflık konularında aşamalı olarak kültür değişikliği ve alışkanlıklarla sağlayabileceğini ve Kurulun insan haklarıyla ilgili önemli görevini sadece bu şekilde yerine getirebileceğini vurguladı.
“Önceliğim, Kurula uzlaşma, sükûnet, güvenilirlik ve birlik getirmektir”.
Mahsur kişilere insani yardımın engellenmesi konusunun AKPM’de ele alınıp alınmayacağı sorusuna Kyriakidou, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ve Genel Sekreter Thorbjørn Jagland bu konuda bilgilendirilmeleri sonrası, bunun olanak dışı olmadığını söyledi.
Kıbrıs’la ilgili olarak, AKPM’nin insan haklarının ihlalleri konusunda sürekli olarak kararlar ve oylamalar gerçekleştirdiğini, ilgili kararların Avrupa Konseyi organı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde de bulunduğunu söyledi.
Kyriakidou, Avrupa Konseyi’nin, insan hakları ihlalleri boyutlarına mümkün olan her tür yardımı sunmaya hazır olduğunu da duyurdu.
Mahsurlarla ilgili olarak, önümüzdeki aylarda, yetkileri çerçevesinde “Kurulun ilgilenmesi gereken şeyler olup olmadığını göreceklerini” dile getirdi.

“Çocukların cinsel istismarı konusundaki sessizliği en nihayet bozduk”
——————————————–
Küçük çocuklara yapılan cinsel istismarlar konusunda artan şikâyetlerle ilgili olarak Bayan Stella Kyriakidou, “şikâyet sayısının artması beni memnun etmiyor çünkü hiçbir çocuğun bu dramatik durumda bulunmaması gerekir. Ama çok şükür en nihayet suskunluğu bozduk” dedi.

Son üç yıldır, gerek Avrupa Konseyi’nin Lanzarote onaylanması gerekse “beşte bir” kampanyası ve 2014 yasa tasarısı değişiklikleri konusunda Kıbrıs’ta büyük adımlar atıldığını duyuran Kyriakidou,

“Çocukların cinsel istismarı konusunda ilk defa yeni bir ulusal stratejiye sahip olduk. Hedefimiz ilk Çocuk Evinin 2018 yılı başlarında çalışmalarına başlamasıdır” dedi.

“Bu, Kıbrıs için öncü bir adımdır ve bundan gurur duymalıyız” diyen AKPM Başkanı, Parlamenterler Meclisinin, Çocuk Evini, “son birkaç yıldır bu konuda Kıbrıs’ta yapılan atılımlarda takip edilmesi gereken örnek olarak” nitelendirdiğini vurguladı.
Sorunlar ve zaaflar olduğunu kabul eden Kyriakidou, buna rağmen, halka, bu konuda şikâyetlerde bulunması yönünde korkutacak mesajlar geçirilmemesi gerektiğini “sessizliğin bozulmasının önemli olduğunu” söyledi.
Cinsel taciz kurbanı çocuğun suçluyu tanıması için polise davet edilmesi konusuyla ilgili olarak Bayan Kyriakidou kurban çocuklara bu tür emirlerin verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ancak bunun polis tarafından kullanılan çok ender bir durum olduğunu bu olayın da konunun tartışmaya açılmasına fırsat doğurduğunu sözlerine ekleyen Başkan “kurban çocukların bir daha bu amaçla kullanılmayacağı yönünde Polis Şefi bize güvence verdi” dedi.

Bu olayın genelleştirilmemesini isteyen Kyriakidou, yeni yılda Çocuk Evinin çalışmaya başlamasıyla tüm bunların geçmişte kalacağını belirtti.

Scroll to top