femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
Akıncı: “Azınlık toplum statüsü hiçbir zaman geçerli olmadı ve olamayacak” Reviewed by Momizat on . KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir taraf adanın sahibi, bir taraf da ona yamalanmaya layık görülen azınlık toplum statüsünün hiçbir zaman bu topraklarda geç KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir taraf adanın sahibi, bir taraf da ona yamalanmaya layık görülen azınlık toplum statüsünün hiçbir zaman bu topraklarda geç Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » Akıncı: “Azınlık toplum statüsü hiçbir zaman geçerli olmadı ve olamayacak”

Akıncı: “Azınlık toplum statüsü hiçbir zaman geçerli olmadı ve olamayacak”

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bir taraf adanın sahibi, bir taraf da ona yamalanmaya layık görülen azınlık toplum statüsünün hiçbir zaman bu topraklarda geçerli olmadığını ve olamayacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum liderliğinin bu konuda artık çok gecikmiş bir zihniyet dönüşümünü sağlamasının şart olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’nin davetlisi olarak önceki akşam adaya gelen TC Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve beraberindeki heyeti kabul etti.
Pakdemirli kabulde yaptığı konuşmasında, Kıbrıs konusunun kendilerinin de milli davası olduğunu, Kıbrıs Türkü’nün haklı mücadelesini kendilerinin de desteklediğini ve Kıbrıslı Türklerin her zaman yanında olduklarını kaydetti.
Türkiye Cumhuriyeti’nin garantör devlet olarak, Kıbrıs’ın varlığı güvenliği ve refahı ile bunun devamını her zaman desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Bekir Pakdemirli, Kıbrıs ve Türkiye’nin Kıbrıs konusunun çözülmesi ile ilgili tüm gayreti gösterdiğini, ancak Rum tarafının anlaşmaz tutumundan dolayı bu konuda netice alınamadığını söyledi.
Yakın zamanlardaki Kıbrıs konferansına da dikkat çeken Pakdemirli, Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk halkını bir azınlık olarak görmesinin çarpık bir zihniyet olduğunu vurguladı.
Bunun Kıbrıslılar için ne kadar kabul edilemezse, kendileri için de o kadar kabul edilemez olduğunu ifade eden Bekir Pakdemirli, Kıbrıs konusunda yeni çözüm yollarının aranması gerektiğine işaret etti.
Pakdemirli, “Bu konuda dün olduğu gibi, bugün de, yarın da anavatanla birlikte istişare ederek çözüm yollarını bulmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.
Su temin projesinin ve TC’den KKTC’ye su gelmesinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, proje kapsamında sıranın tarımda kullanılacak suya geldiğine dikkat çekerek, Kıbrıs’ta ciddi bir fark yaratacak olanın da bu proje olacağını söyledi.
Tarımda kullanılacak suyun gelmesiyle belki bitki türlerinde değişikliklere gitme imkanına da sahip olunacağını, tarımdaki verimli üretimin bir o kadar daha iyiye gideceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Öyle inanıyorum ki tarımda suyla birlikte yeni bir döneme geçişi sağlayabileceğiz” dedi.
Kıbrıs konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta makul adil bir çözümün tüm taraflar için iyi olacağını, Türkiye’nin yakın ilgi ve desteği ile bunu hep istediklerini, hep bunun arayışı içinde olunduğunu ve anlaşmaya ramak kalınan noktalara da ulaşıldığını anımsattı.
2004 yılında referandum aşamasına kadar gelindiğini, ancak Kıbrıs Türk halkının büyük çoğunluğu anlaşmaya evet derken, Rum halkının hayır dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, buradan hayır diyen tarafın AB’ye tam üye yapılmasıyla, adaletsiz bir sonuç ortaya çıktığını kaydetti.
Bu tutumun son derece anlaşılmaz ve kabul edilemez bir tutum olduğuna da işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Crans Montana’nın da sonuçsuz kaldığını anımsattı.
Şimdi yeni bir çabaya daha girişildiğini, BM Genel Sekreteri’nin atadığı geçici özel danışmanın kendileri ve garantör ülkeler ile temaslar yaptığını anlatan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hangi çaba olursa olsun, bunun bazı mihenk taşları olduğunu ve Kıbrıs sorunu bağlamında da siyasi eşitliğin bunların başında geldiğini vurguladı.
Bir taraf adanın sahibi, bir taraf da ona yamalanmaya layık görülen azınlık toplum statüsünün hiçbir zaman bu topraklarda geçerli olmadığını ve olamayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, buna artık Rum liderliğinin çok gecikmiş bir zihniyet dönüşümünü sağlamasının şart olduğunu kaydetti.
Kurulması öngörülen sistemde, çoğunluk azınlık ilişkisinin olmayacağının BM’nin kayıtlarına geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, iki toplumun ilişkisinin siyaseten eşit olacağının kayıt altında olduğunu vurguladı.
Bu siyasi eşitliğin, kararlara etkin katılımı da içerdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum liderliğinin son zamanlarda devletin işlevsel olması konusunda bir söylem geliştirdiğini, ortak devleti kendilerinin yöneteceği Kıbrıslı Türklerin de azınlık olarak araya kaynatılacağı bir anlayışın anlatılmaya çalışıldığını aktardı.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunu bizim anlamamız ve kabul etmemiz mümkün değildir. Kıbrıs’ta bir tek Kıbrıslı lider bunu anlayamaz, buna onay veremez. Dolayısıyla Rum tarafı bunu zihinlerde aşmadığı sürece ne yazık ki burada bir ilerleme söz konusu olmayacaktır” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, doğru olan ve olması gerekenin, adil bir çözümde iki tarafın da eşit varlıklar olarak yerini alması, Doğu Akdeniz’in gerginlik alanı olmak yerine işbirliği alanı haline gelmesi, enerji politikalarında Kıbrıs Türkü’nü, Türkiye’yi dışlayarak bir yere varmanın mümkün olmadığının görülmesi ve suyun da gelecekte adada hep birlikte kullanılabilmesinin de yollarının açılması olduğunu kaydetti.
Doğu Akdeniz’deki enerji politikalarında Kıbrıs Türkleri ve Türkiye’nin dışlanmaması gerektiğini, bunun sonuçsuz olacağı ve yeni gerginlikler yaratacağı yönünde yaptıkları bütün uyarıların hep havada kaldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm vizyonuna hizmet etmeyen yaklaşımlar bulunduğunu vurguladı.

KKTC Enformasyon Dairesi

Scroll to top