- AB Haber - http://www.abhaber.com -

AK Parti’den Almanya Cumhurbaşkanına sert tepki:Bizim iç işlerimize müdahale sayılabilecek beyanatlardan kaçın

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Almanya Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına ilişkin, “Nasıl ki Türkiye olarak biz Alman istihbaratı ve Almanya’daki polis-savcı atamalarıyla ilgili açıklamalarda bulunmuyorsak, Almanya da bizim iç işlerimize müdahale sayılabilecek beyanatlardan kaçınmalıdır” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz Almanya Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına ilişkin yaptığı açıklamada, Almanya Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’nin içişleriyle ilgili beyanatlarda bulunmasını diplomatik nezaketsizlik olarak değerlendirdi.

Almanya Cumhurbaşkanı’nın muhalif kitlenin yoğun olduğu ODTÜ’yü özellikle seçerek Türkiye’nin iç işleriyle ilgili açıklamalarda bulunmasının son derece yakışıksız olduğunun altını çizen Kapusuz, “Almanya Cumhurbaşkanı ODTÜ’de konuşuyor, imalı bir şekilde MİT yasasını eleştiriyor, polis-savcı tayinlerine değiniyor, sokak olaylarını desteklediğini söylüyor ve Türkiye’deki gelişmelerden korktuğunu ifade ediyor” dedi.

-“ALMAN CUMHURBAŞKANI SOKAK OLAYLARINI DESTEKLEYİCİ AÇIKLAMALAR YAPIYOR MU?”-

Kapusuz açıklamasında, Türkiye’deki polis-savcı tayinlerine bakmanın Alman Cumhurbaşkanı’nın işi olmadığına dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Türk istihbaratıyla ilgili konular da Alman Cumhurbaşkanı’nı ilgilendirmez. Türkiye’dekisokak protestolarını desteklediğini belirten Alman Cumhurbaşkanı, Hamburg sokak olaylarında polisin sert müdahalesiyle bir gencin öldürüldüğünü unuttu mu? Kendi ülkesinde de sokak olaylarını destekleyici açıklamalar yapıyor mu?

Türk istihbaratına özel yaşama müdahale konusunda göndermede bulunan Alman Cumhurbaşkanı, Almanya’da Türklere karşı işlenen ırkçı cinayetlerde Alman istihbaratının rolü olduğuna dair basında çıkan haberlere ne diyecek?”

-“TWİTTER ÖZGÜRLÜĞÜ İNSAN KATLİAMLARININ ÖNLENMESİNDEN DE ÖNCELİKLİ BİR KONU”-

Yabancı bir ülkenin Cumhurbaşkanı’nın, konuk olduğu ülkenin iç işleriyle ilgili beyanatlarda bulunmasını diplomatik bir nezaketsizlik olarak değerlendiren Kapusuz şöyle devam etti:

“Nasıl ki Türkiye olarak biz Alman istihbaratı ve Almanya’daki polis-savcı atamalarıyla ilgili açıklamalarda bulunmuyorsak, Almanya da bizim iç işlerimize müdahale sayılabilecek beyanatlardan kaçınmalıdır. Esasen Batılı ülkelerin temsilcilerinin “müstemleke valisi” edasıyla parmak sallayan konuşmalar yapması eski emperyal geçmişlerini hala bilinçaltlarından atamadıklarını gösteriyor. Bu ikiyüzlülük öyle bir hale geldi ki her gittiği ülkede twitter özgürlüğünden dem vuran batılı temsilciler neredeyse Suriye ve Mısırdaki katliamları bile twitter özgürlüğünden daha az önemli ilan edecekler. Batının gözünde; sanal alemdeki Twitter özgürlüğü gerçek dünyadaki insan katliamlarının önlenmesinden daha öncelikli bir konu. Batılı ülkeler unutmasın ki; Türkiye bağımsız bir ülkedir. Hiçbir ülkenin iç işlerimize müdahale etmesine müsaade etmez. Türkiye meselelerini kendi içerisinde demokratik yollarla çözer. Türkiye özellikle son 12 yılda demokratikleşmede, ekonomide, sanayide, eğitimde, sağlıkta, milli savunmada attığı adımlarla dünyada önemli bir güç haline gelmiştir. Esasen belli çevrelerdeki rahatsızlık da bundandır.”

Anka