ABHaber-Analiz:Brexit ve sonrası… Türkiye’deki tartışmalara AB cephesinden bakış… Reviewed by Momizat on . Türkiye’de Brexit tartışmaları aldı başını gidiyor.Birçok görüş var ortada.Hepsine saygı duyuyoruz.Ancak bu görüşleri okuduğunuz veya görsel basından dinlediğim Türkiye’de Brexit tartışmaları aldı başını gidiyor.Birçok görüş var ortada.Hepsine saygı duyuyoruz.Ancak bu görüşleri okuduğunuz veya görsel basından dinlediğim Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Yorum Analiz » ABHaber-Analiz:Brexit ve sonrası… Türkiye’deki tartışmalara AB cephesinden bakış…

ABHaber-Analiz:Brexit ve sonrası… Türkiye’deki tartışmalara AB cephesinden bakış…

Türkiye’de Brexit tartışmaları aldı başını gidiyor.Birçok görüş var ortada.Hepsine saygı duyuyoruz.Ancak bu görüşleri okuduğunuz veya görsel basından dinlediğimiz zaman maalesef Türkiye’nin niçin 53 yıldır AB kapılarında fazla bir şey almadan bekletilip avutulduğunu anlıyorsunuz.

25 yılını AB koridorları AB başkentlerinde geçirmiş bizler için Türkiye’nin geldiği bu nokta insanı gerçekten düşündürüyor.Teorik ve yabancı basından tercüme edilen bilgilerle Brexit yorumlanıyor.

Türkiye’de AB konusunda yayın yapan bir tane doğru dürüst bir basın organı yok.Şimdi soruyoruz.AA ve TRT’de AB’yi bilen bir gazeteci varmı? Cevabını size bırakalım vermeyelim.Türkiye-AB sürecinde 53 yılda geldiğimiz nokta bu.İşte biz buyuz.53 yıldır birbirimizi kandırarak bugünlere geldik.

Sevgili ABHaber okurları maalesef Brexit çerçevesinde Türkiye’de AB sürecini değerlendirenlerin AB ‘vokasyonu’ yok.İsteyen istediğini söyler.Teorik ve Avrupa basınından ordan burdan toplanan bilgilerle konuşuluyor yazılıyor.Eğer siz 53 yıldır AB konularıyla uğraşacak siyasi,bürokrat,sivil toplum,akademisyen,basın ….vs bir sınıf oluşturamadıysanız.Sarkozy’e ona buna kızmanıza gerek yok. ’AB’Yİ BİLMİYORUZ.’ İşin acı ama gerçeği bu.

İşin özeti,” Türkiye’de AB konusunda 53 yıldır konuşmak için konuşuluyor.Yazmak için yazılıyor.”

Brexit’in olması Türkiye-AB ilişkilerine zarar verirmiş.Türkiye açısında bu bir riskmiş.İngiltere’nin AB’den ayrılması sonrası Türkiye AB’deki dostunu ve destekçisini kaybetmiş …vs… vs… vs… vs…vs…vs..vs…vs…………………………….

ABHaber’den 16 yıldır söylüyoruz ama kafalarını ısrarla kuma sokanlar için bir kez daha söylüyoruz.İngiltere Türkiye’yi desteklediğini için mi Türkiye 53 yıldır AB kapılarında bekletiliyor?Türkiye’nin AB üyeliği lafta desteklendi.Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen ülkeler bugüne kadar kısa ve orta vadeli çıkarları için destek mesajları yayınladı.Brexit referandumu tartışmaları sırasında İngiltere’nin Türkiye’nin AB üyeliğini nasıl desteklediğini hala görmediniz.Hala anlayamadınız mı?

İngiltere Türkiye’nin AB üyeliğini hiç bir zaman desteklemedi.ABHaber arşivlerinde bu çerçevede onlarca haber bulabilirsiniz .Zamanın İtalya başbakanı Romano Prodi’nin bizzat açıklaması var bu konuda.

İngiltere çok ince diplomatik manevralarla kendi çıkarı için AB’de Türkiye’yi destekliyorum görüntüsü verdi. Hatırlayın Fransa bir zamanlar Türkiye’nin AB’de avukatıydı ne oldu? Güldürmeyin insanları artık lütfen…Bu desteklemeler konjoktüreldir,ihale almak,onu bunu satmak veya AB içinde bazı dengeler….vs için Türkiye AB’de desteklenir.Garantör üke İngiltere’nin Kıbrıs’ın tek taraflı AB üyeliğine 2004’te yeşil ışık yakmasını nasıl izah edeceğiz.Böyle mi Türkiye’nin AB üyeliğine destek veriliyor? Oysa Rumların AB üyesi olduktan sonra Türkiye’nin AB üyeliği sürecini bloke edeceğini bu işin içindekiler çok ama çok iyi biliyordu.

Zamanin İtalya Başbakanı Romano Prodi AB liderler zirvesinde,ABHaber’e Türkiye’yi AB’de destekleyen ülkelerle ilgili ‘’Türkiye için AB’den hangi karar çıkarttılar.Dışarda başka konuşuyorlar. İçeride başka demişti.’’Bunun gibi çok örnekler var verebileceğimiz.

Türkiye-AB sürecinde Ankara tüm birlik üyesi ülkeler tarafından lafta desteklendi ve desteklenmeye devam ediliyor.İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılması veya kalması Ankara-Brüksel ilişkilerini fazla etkilemez.AB’yle ilişkiler konusunda strateji geliştireceksiniz ve ona göre adım atacaksınız.53 yıldır Türkiye’nin AB sürecinde izlediği stratejiyi bilen varmı? Klasik söylemleri geçelim lütfen… Bu işler ekip işidir. 53 yıldır olduğu gibi sadece birkaç bürokratla Türkiye-AB ilişkilerini sürdürmekte ısrar edersiniz,sonuç gelinen nokta itibariyle ‘FİYASKO’olur.Baştan aşağı AB’yle ilişkileri yeniden organize etmek zorundasınız.Diplomat,bürokrat,sivil toplum, basın,akademisyenler….vs bu işler ortak yapılır.İngiltere ve Almanya’da bu işler böyle yapılıyor.Örnek alacaksınız.Boşuna kürek çekmeye gerek yok.Almanya’yı örnek alın niçin Almanya AB’nin patronu.

Gerçekten Türkiye’nin AB üyesi olması istense Yunanistan…. vs  gibi bir günde masa başında alınan kararla üye yapılırdı.Türkiye’nin AB’ye alınmamasının arkasında çok büyük geopolitik, geostratejik hesaplar var.Lütfen insanları artık ….. yerine koymayın.Türkiye’nin AB üyesi olmamasının bir şekilde İngiltere’nin çıkarlarına hizmet etmediğini nerden biliyorsunuz? Şimdi yeri gelmişken bir soru soralım o zaman. Gerçekten AB’nin patronları Türkiye’nin Avrupa (bilhassa insan hakları,demokrasi,temel haklar ….vs) standartlarına ulaşmasını istediler mi? Acaba AB’nin patronları bugüne kadar Türkiye’nin AB standartlarına ulaşmasını istiyoruz görüntüsü verip politikalarını buna göre mi inşa ettiler? Soru çok.

İngiltere’nin 53 yıl Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini söyleyip,Brexit referandumu sırasında AB’deki Türkiye karşıtı aşırı sağ çizgisine kayıp Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkması öyle kısaca geçiştirilecek bir konu değildir.

Son olarak Brexit’te neler olduğunu anlamak istiyorsanız.İngiliz ve Alman basınını yakın takip etmenizi öneririz.İngiliz basını (çoğunluktan bahsediyoruz) AB bitti dağılma sürecine girdi.Bir çok AB ülkesi referandum için sıraya girdi haberleriyle gündem belirliyor.Alman basını ise Brexit AB için sonun başlangıcı değil.Brexit AB için çok büyük bir fırsat.Brexit’in AB’ye faydaları var’ görüşünü işliyor.Bilmiyoruz anlatabildik mi?

Scroll to top