ABHaber-Analiz:Brexit olur veya olmaz.AB’deki mevcut statükoyla yola devam edilmesi artık çok zor Reviewed by Momizat on . İngiltere AB’de kalıp kalmama (Brexit) konusunda referanduma gitti.Önümüzdeki saatlerde sonuçlar belli olacak.Ancak sonuçlar ne olursa olsun.AB’deki mevcut stat İngiltere AB’de kalıp kalmama (Brexit) konusunda referanduma gitti.Önümüzdeki saatlerde sonuçlar belli olacak.Ancak sonuçlar ne olursa olsun.AB’deki mevcut stat Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Yorum Analiz » ABHaber-Analiz:Brexit olur veya olmaz.AB’deki mevcut statükoyla yola devam edilmesi artık çok zor

ABHaber-Analiz:Brexit olur veya olmaz.AB’deki mevcut statükoyla yola devam edilmesi artık çok zor

İngiltere AB’de kalıp kalmama (Brexit) konusunda referanduma gitti.Önümüzdeki saatlerde sonuçlar belli olacak.Ancak sonuçlar ne olursa olsun.AB’deki mevcut statükoya hem tahammül edilmesi hemde hiç bir şey olmamış gibi yola devam edilmesi artık çok zor. Brexit’ten AB nasıl bir ders çıkaracak? Ancak Almanya Brexit sonrası AB’nin eskisi gibi olmayacağı mesajını şimdiden vermiş durumda.

İngiltere AB’de kalsın veya kalmasın sonuçta Brexit’in gündeme getirilmesiyle AB’de büyük bir şok oluşmasına yol açıldı.AB bundan ders çıkaracak mı?Ancak başka çareside yok.Sanki İngilizlerin AB’de kalacağı ağır basıyor.Yinede belli olmaz.Her türlü sonuca açık bir referandum.AB’den ne istiyoruz.?AB nasıl bir yapıya kavuşmalı? Bu soruların cevabı 24 Haziran sonrası aranmaya çalışılacak.Avrupa halkında yaygın bir şekilde AB’yi kabul etmeme paradoksu oluşmuş durumda.Ekonomik büyümenin zayıflığı, sosyal adalet…vs   bunları AB üyesi ülkelerin tek başlarına çözemeyecekleri görülüyor.AB üyesi ülkelerin yine tek başlarına güvenlik ekonomik büyüme gibi sorunların üstesinden gelmeleri çok zor.

ABD’deki seçimlerde görüldüğü gibi Avrupa’da da halk yanlış yönlendiriyor.Halka korku salınarak perspektifi olmayan içi boş söylemlerle insanların kafası iyice karıştırılmış durumda.İşte burada Almanya devreye girerek AB sayesinde Avrupa’nın ekonomik olarak refaha ulaştığı kalkındığı savaşların olmadığı görüşünü ileri sürüyor.

Bununla birlikte Brexit tartışmalarında Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili söylemler büyük oranda alıcı buldu.Brexit olması durumda işin önemli bir kısmı Fransa ve Hollanda örneklerinde olduğu gibi Türkiye-AB sürecine daha açıkçası Türkiye’nin AB üyeliği üzerine yıkılmaya çalışılacak.Brexit olması durumunda ise Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir dönem başlayacak. Bu çerçevede eğer Brexit olursa AB’nin mülteci politikalarıda hedef tahtasına oturtulacak.

AB’de hiç bir ülke kendi başına küresel sorunlara çözüm üretemeyeceği üstesinden gelemeyeceği ortaya çıkmış durumda.

Brexit sonrası, (siyasi) Avrupa projesine karşı olanlara karşı daha cesaretli duruşların sergileneceği ve AB’yi terketmeleri çağrılarını daha sık duyacağız.Biz şimdiden söyleyelim.

Brexit’ten sonra hiç bir şey olmamış gibi AB’nin yoluna devam edemeyeceği tüm uzmanların buluştuğu ortak nokta.

Artık federal bir Avrupa’yı savunanlarla AB’yi  ticari birlik (gümrük birliği) olarak görenler arasında ayrışma daha da hızlanacak.

Brexit referandumu sonrası ‘AB yeniden tanımlanmak zorunda’ olduğu çıkan ilk sonuç olacak. İngiltere AB’yi ortak pazar olarak görüyor.Avrupa’nın federal bir yapıya doğru yürümesini frenliyor. İngilizler AB’de kalıp kaldıkları yerden devam etmek isteyebilir.Ancak kendilerine AB’de bu sefer fazla hareket alanı bırakılmayacak.Bunu İngilizlerde görüyordur.Zaten AB’ye verebilecekleri zararıda verdiler.AB’de Cameron’a verilen tavizler aslında çok yanlıştı.İngiltere AB arasındaki son anlaşma birliği zayıflattı.Avrupa motorunu yeniden çalıştırmaktan başka çare yok gibi. Romano Prodi’nin ABHaber’e söylediği bir sözü hatırlatmakta yarar var:’Avrupa bir bisiklet gibi. Eğer durursak düşeriz.”

İşin özeti Avrupa ilerleyerek ayakta kalabilir, durarak veya geri giderek değil. Brexit aslında Avrupa için bir felaket oldu.Brexit olması durumunda en büyük kurbanların Almanya ve Hollanda olacağını söyleyelim.Çünkü İngiltere’nin AB’deki en büyük ticari partenerleri bu ülkeler.

AB’de Brexit olursa AB’nin güvenlik ve savunma kaybı yaşayacağı söyleniyor. Yine Brexit sonrası, İtalya,Danimarka,Fransa ve Hollanda’nın referanduma gitme ihtimalininde altını çizmek gerekiyor.AB’den çıkış isteğinin ardındaki dinamikler, sadece İngiltere’ye özgü değil, birçok AB üyesinde mevcut.

Ama herşeye rağmen önümüzdeki dönemde AB’nin  güvenlik ve savunma boyutunun daha fazla tartışıldığı.Avrupa sınırlarının ABD’nin değil bilhassa Avrupa’nın kendisinin koruması gerektiği şeklindeki çıkışları daha sık duyacağız.İlk yapılacak işi yeri gelmişken söyleyelim Frontex 20 kat daha büyük bir yapıya bürünecek.

Brexit ile AB’de çürük elmalar temizlenir görüşlerini sıkça duymaya başladık.İngiltere’nin  AB’de kalması durumda birliğin ilerleme projlerini bloke etmeyı sürdüreceği bir başka tartışma konusu.

AB’de tüm üye ülkelere veto hakkı tanımak çok yanlış oldu.AB’nin gelişmesinin önü tıkandı.İngiltere gibi AB’yi dağıtacak bir ülkeye daha ne kadar ihtiyacımız var? sorularının cevabının aranacağı bir sürece giriyoruz.

Brexit sonrası söyleyebileceğimiz diğer bir gerçek ise herkes kaybedecek.Bu işten kazanan yok. Brexit’i düşünenler bir şekilde AB’ye zarar verdiler.AB’de gelecek açısından daha fazla bir kaygı oluşmasına yol açtılar.AB bu anlamda belirsiz bir sürece girmiş oldu.Hedeflenende belki buydu.(İngiltere tarihinde 1975, 2011, 2016 olmak üzere üç tane referandum yapıldı.) Sonuçta Brexit’e evet veya hayır arasında  fark az olacak.Yeri gelmişken ekleyelim 24 Haziran sonrası  ‘Avrupa bir daha eskisi gibi olmayacak’.

AB 28 üye ülkeyle bu şeklide devam edemeyeceğini gördü.Daha fazla entegrasyonu isteyen ülkelerle yola devam edileceğini kısa zaman dilimi içinde göreceğiz.’Brexit AB’nin kendine gelmesini sağlayabilir.Eğer AB hiç bir şey olmamış gibi yoluna devam etmekte ısrar ederse birliğin dağılması kaçınılmaz olacak.

Brexit tartışmalarında üye ülkeler arasında çok büyük hipokrizinin olduğu net bir şekilde görülüyor.İngilizler AB’de kalırsa ya siyasi entegrasyonu kabul etmeleri (serbest dolaşım…vs)  istenecek veya 10 15 AB üyesi ülke ile federal bir Avrupa ile yola devam edilecek.

Scroll to top