femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
ABHaber açıklıyor:Vize serbestisi AB’nin karar sürecinde sulandırılacak Reviewed by Momizat on . Avrupa Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta Türk vatandaşlarının en geç Haziran ayı sonunda Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı alma Avrupa Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta Türk vatandaşlarının en geç Haziran ayı sonunda Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı alma Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » ABHaber açıklıyor:Vize serbestisi AB’nin karar sürecinde sulandırılacak

ABHaber açıklıyor:Vize serbestisi AB’nin karar sürecinde sulandırılacak

Avrupa Komisyonu’nun 4 Mayıs’ta Türk vatandaşlarının en geç Haziran ayı sonunda Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı alması sonrası AB’nin karar alma sürecinde Türkiye’ye vize serbestisi sulandırılacak.

ABHaber’e konuşan AB gözlemcileri,AB Komisyonu’nun tavsiye niteliğindeki kararı, Avrupa Parlamentosu AP ve AB Konseyi’nin onayının ardından uygulamaya girecek.Vize serbestisi işte bu süreçte sulandırılacak görüşünü ortaya koydular.

AP’de Türkiye karşıtı bir havanın gözardı edilmemesi gerektiğini belirten AB gözlemcileri,”başta Kıbrıs,Yunanistan,Fransa ve İngiltere gibi ülkeler bu anlaşmaya karşılar.Üstelik AP’de Avrupa Komisyonu’nun tavsiye kararına söz konusu bu anlaşmaya karşı olanlar kendi görüşlerini içeren değişiklik önergeleriyle sulandırma ihtimali büyük o açıdan büyük bir beklentiye girilmemeli” diye konuştular.

AB gözlemcileri ABHaber’e şunları kaydettiler:

AP’de şu aşamada Türkiye lehine bir karar çıkartılması çok zor.Ortam müsait değil.Zemin kaydı 2009 AP seçimleri sonrası AP’de oluşan yapı ve Türkiye’deki son yıllardaki düşünce ve ifade özgülüğü gibi temel haklar alanındaki gelişmeler zaten mevcut olumsuz ortamı dahada büyüttü.Burada, AP’deki AB-Türkiye anlaşmasına karşı olanların öncülüğünde vize serbestisinin gerekli durumlarda askıya alınmasını öngören bir değişikliğin gündeme getirilip AP kararı olması büyük ihtimal dahilinde.Bu açıdan AB’de Türkiye konusunda rüzgar tersinden esiyor. AP’nin alacağı karar sonrası AB’nin karar organı Konseyde de yine vize serbestisine karşı olan ülkeler söz konusu Avrupa Komisyonu tavsye kararına bazı eklemeler yapılmasını sağlayacaklardır.O açıdan AP ve AB Konseyi vize serbestisine evet demesi sonrası orataya çıkacak metin ‘ne şiş yansın ne kebap yansın’ mealinde olacak.”

ABHaber’in aldığı bilgilere göre vize serbestisi süreci tüm tarafların istediklerinin karşılandığı ara formüllerin bulunduğu metinlerle zamana yayılarak götürülmeye çalışılacak. Avrupa ve ABD’deki sivil toplum örgütlerinin AB-Türkiye anlaşmasına karşı büyük kampanya başlattığının altını çizmek gerekiyor.Vize serbestisi sürecinde olumlu gelişme ise Almanya’nın desteği.

Ancak AB bütün Türk vatandaşlarına vize serbestliği yerine,önce sadece akademisyenler,işadamları, sanatçılar,gazeteciler,öğrenciler ve turistler için …vs  vermeyi önerecek.Bir anlamda vize serbestisi tüm Türk vatandaşları kapsamayacak.Böylece AB Türk tarafına işte Türklere vize serbestisine karşı olan üye ülkeleri böyle ikna edeceğiz görüşünü aktaracak.

Avrupa Komsyonu’nun tavsiye kararı sonrası AB’de karar süreci ise…

Avrupa Komisyonu’nun tavsiye kararı, önce AP Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi’nde ele alınacak. Değişiklik önergelerinin ardından karar, AP Genel Kurulu’nun onayına sunulacak. Oylamada, kabul için salt çoğunluk yeterli olacak.

Olası değişikliklerle kabulün ardından karar, AB Konseyi’ne gönderilecek. AB Adalet ve İçişleri Konseyi’ndeki oylamada ise çifte nitelikli çoğunluk esas alınacak. Çifte nitelikli çoğunlukta oylamaya katılan üyelerin yüzde 55’inin kabul oyu vermesi gerekiyor. Mevcut durumda 28 üyeden en az 16’sının onayı aranacak. Ancak kabul oyu veren ülkelerin toplam nüfusunun AB’nin nüfusunun yüzde 65’ini oluşturması şart.

YASAL UYARI:KAYNAK GÖSTERİLMEDEN YAYIMLANAMAZ VE ALINTI YAPILAMAZ

Scroll to top