femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.ru
ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi adayı Garber: Hidrokarbon çözüm için bir teşvik olmalı Reviewed by Momizat on . ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi adayı Judith Gail Garber, doğru yönetilmesi halinde hidrokarbonların Kıbrıs'ta bir çözüm için teşvik olduğuna, işbirliğinin, bölgese ABD'nin Lefkoşa Büyükelçisi adayı Judith Gail Garber, doğru yönetilmesi halinde hidrokarbonların Kıbrıs'ta bir çözüm için teşvik olduğuna, işbirliğinin, bölgese Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi adayı Garber: Hidrokarbon çözüm için bir teşvik olmalı

ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi adayı Garber: Hidrokarbon çözüm için bir teşvik olmalı

ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi adayı Judith Gail Garber, doğru yönetilmesi halinde hidrokarbonların Kıbrıs’ta bir çözüm için teşvik olduğuna, işbirliğinin, bölgesel istikrar ve refahın artırılmasında da bir hızlandırıcı kapasitesi bulunduğuna dikkati çekti.

Perşembe günü Dış İlişkiler Senato Komitesi’nde bir konuşma yapan Garber şöyle konuştu:

“Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın kesiştiği bir yerde bulunan Kıbrıs için bu önemli bir zamandır. ABD ulusal çıkarlarının Euro-Atlantik İttifakı’yla bağlandığı, Doğu cephesinin korunduğu ve Güney çaprazının istikrarının olduğu yerdir.”

“Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumlarının liderlerini, adil ve kalıcı bir çözüm için ilerlemede cesaretlendirme taahhüdümüz her zamankinden daha kuvvetlidir.”

“Tüm bunları yapacağıma, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon sözüne ulaşmaları için liderlerin, Kıbrıslıların, garantör güçlerin ve Birleşmiş Milletlerin nezdinde çabalarını destekleyeceğime söz veririm. Birleşik bir Kıbrıs tüm Kıbrıslılar için daha müreffeh bir gelecek sağlayacaktır.”

Böyle bir örnek adanın ötesinde yankılanacak, Doğu Akdeniz’in ve dünyanın her köşesinde ilişkileri
güçlendirecektir. Çözüm ayrıca acılı bir gecmişi ve yeni bir gelecek isteği olanlar için bir ilham olacaktır.”

Garber, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, ABD’nin, terörizmle mücadele, deniz güvenliği ve hukuk yaptırımı gibi birçok öncelik üzerinde işbirliği yaptığı değerli bir dost, önemli bir stratejik ortak olduğuna işaret etti; Kıbrıs’ın İŞİD Bozgunu için Küresel Koalisyon’una, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi için bölgesel çabalarına katılmasının, uluslararası güvenliğe bağlılığını gösterdiğini kaydetti.

“Kıbrıs Cumhuriyeti’yle, güvenlik, işbirliği ve terörizmle mücadelede ilişkilerimizi sistemli şekilde güçlendirmek için çalışıyoruz. Adaylığım onaylanırsa bu çabalara devam edeceğim” diyen Garber, Kıbrıs açıklarındaki dahil Doğu Akdeniz’de keşfedilen doğal gaz kaynaklarından da söz etti.

ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi adayı Judith Gail Garber, bu keşfin, kaynakların, yolların ve kaynak sağlayanların çeşitliliğiyle bölgesel enerji güvenliğinin artırılması olasılığını da büyüttüğünü ifade etti ve şöyle devam etti:

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde hidrokarbon kaynaklarını geliştirme hakkını desteklediğimizi vurguladık. Biz bu kaynakların, kapsamlı bir çözümde iki toplum arasında adil şekilde paylaşılması gerektiğine inanıyoruz. Hidrokarbonların doğru yönetilmesi halinde Kıbrıs’ta bir çözüm için teşvik olma, işbirliği, bölgesel istikrar ve refahın artırılmasında da bir hızlandırıcı kapasitesi bulunmaktadır. Adalığım onaylanırsa bu kapasiteye katkı koymak isterim.”

“Benim kanıma göre Kıbrıs’ın ekonomisi 2013-2016 arasında uygulanan IMF programının yardımıyla dayanıklılığını ispatlamıştır. Ancak gelecekte büyümeyi sürdürmek için ek reformlar gereklidir. Kıbrıs’ın ipotekli malların haczi ve yolsuzluk yasalarının modernize edilmesi, yüksek miktardaki gelir getirmeyen kredilerin azaltılması gerekmektedir.”

“Çeşitli sıkıntılar ve yasadışı Rus parasının ekonomiye riskleri için daha fazla adımlar atılmalıdır. Ekonomik büyümeyi sürdürmek için Kıbrıs’ın kamu sektörü harcamalarını kontrol etmesi gerekmektedir.”

Garber, bir çözüm üzerinde ilerlemenin, ada genelinde ekonomi üzerinde olumlu etki yaratacağını, tüm Kıbrıslıların faydasına olacak daha fazla ticaret ve yatırım fırsatı oluşturacağını belirtti.

Kha

Scroll to top