AB’den Türkiye’ye Kıbrıs uyarısı: “Komşuluk ilişkilerine zarar veren eylemlerden kaçınmalı” Reviewed by Momizat on . AB'den Türkiye'ye Kıbrıs uyarısı: Türkiye'nin Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesinde gerçekleştirdiği eylemlerle iyi komşuluk ilişkilerine zarar verdiğini söyle AB'den Türkiye'ye Kıbrıs uyarısı: Türkiye'nin Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesinde gerçekleştirdiği eylemlerle iyi komşuluk ilişkilerine zarar verdiğini söyle Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » AB’den Türkiye’ye Kıbrıs uyarısı: “Komşuluk ilişkilerine zarar veren eylemlerden kaçınmalı”

AB’den Türkiye’ye Kıbrıs uyarısı: “Komşuluk ilişkilerine zarar veren eylemlerden kaçınmalı”

AB’den Türkiye’ye Kıbrıs uyarısı: Türkiye’nin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde gerçekleştirdiği eylemlerle iyi komşuluk ilişkilerine zarar verdiğini söyleyen Avrupa Komisyonu Sözcüsü Mina Andreeva, Ankara’ya bu eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Andreeva, “Türkiye, iyi komşuluk ilişkilerine kesinlikle bağlı kalmalı ve her türlü çatışma, tehdit kaynaklarından, Kıbrıs’a yönelik ve iyi komşuluk ilişkilerine ve barışçıl çözüme zarar veren eylemlerden kaçınmalı” ifadelerini kullandı.
Andreeva, AB’nin, karasularında ve hava sahalarında üye ülkelerin egemenliğine saygı duyulması gerektiğini savunduğunu da aktardı.
Kıbrıs, İtalyan ENI şirketinin kiraladığı bir doğalgaz arama gemisinin ada açıklarında yapacağı sondaj çalışmasının Türk askeri gemileri tarafından engellendiğini belirtmişti.
Reuters’ın aktardığına göre, bir ENI sözcüsü dün yaptığı açıklamada, Saipem 12.000 sondaj gemisinin Kıbrıs adasının güneybatısından, güneydoğusundaki bir noktaya hareket ettiğini ancak Türk donanmasına bağlı gemilerce durdurularak gideceği bölgede askeri tatbikat sürdüğü için geri dönmesinin istendiğini söylemişti.

—–

AB’den Türkiye’ye Kıbrıs uyarısı

Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama çalışmaları, Türkiye ile AB arasında gerilime neden oldu. AB Türkiye’ye Cuma gününden bu yana Türk savaş gemileri tarafından uygulanan ablukayı sona erdirme çağrısı yaptı.

AB Türkiye’ye, Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama çalışmalarını engelleme amacıyla Türk savaş gemileri tarafından oluşturulan ablukayı sona erdirme çağrısında bulundu.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Ankara hükümetini Pazartesi günü “Kıbrıs’ın toprak egemenliğine saygılı olmaya” çağırdı. Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiades’le Pazartesi akşamı telefonda görüşen Tusk, “tehditlere ve iyi komşuluğa zarar veren tüm davranışlara karşı mesafe alınması” gerektiğini söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in bir sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise, Türkiye’nin AB üyesi devletlerin kendilerine ait hava sahası ve karasuları üzerindeki egemenliğine saygı göstermesi gerektiği belirtildi.

Yunan Dışişleri tarafından yapılan açıklamada da, Ankara’nın davranışının “AB üyesi olmak isteyen bir ülkenin tutumuyla uyum içerisinde olmadığının” altı çizilirken Ankara’nın uluslararası hukuku ihlal ettiği belirtildi. İtalyan hükümeti ve AB’nin de konuyla ilgili olarak bilgilendirildiği bildirildi.

Türkiye ise sondaj çalışmalarının Kıbrıslı Türklerin rızası olmaksızın yapılmasının Kıbrıs Türklerinin haklarının ihlali olduğuna vurgu yaptı. Türk Dışişleri konuyla ilgili açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın “Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe saydığı” belirtildi.

Güney Kıbrıslı hükümet çevrelerinin açıklamalarına göre, altı Türk savaş gemisi İtalyan enerji firması ENI tarafından kiralanan bir geminin Kıbrıs’ın liman kenti Larnaka’nın güneydoğusundaki araştırma bölgesine erişimine cuma gününden bu yana engel oluyor.

Son yıllarda uluslararası doğalgaz ve petrol firmaları, Güney Kıbrıs hükümetinin görevlendirmesiyle adanın güneyinde araştırmalar yürütmüş ve doğalgaz rezervleri bulmuştu.

2017 yılının Nisan ayında da Barbaros Hayreddin Paşa adlı Türk araştırma gemisinin Kıbrıs’ın doğusunda faaliyetlerde bulunması gerginlik yaratmıştı. Güney Kıbrıs hükümet sözcüsü, Türkiye’yi uluslararası hukuku ihlal etmekle suçlamıştı.

——–

AB Komisyonu Türkiye’ye iyi komşuluk ilişkilerine zarar verecek hareket ve tehditlerinden kaçınması çağrısı yaptı

Avrupa Komisyonu Sözcü Yardımcısı Mina Andreeva, Brüksel’de yaptığı gün ortası brifinginde, Komisyon’un Türkiye’ye iyi komşuluk ilişkilerine zarar verecek sürtüşme ve tehditlerinden kaçınması çağrısında bulunduğunu bildirdi.

KHA’nın Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki son olayı nasıl yorumladığı sorulan Andreeva, “Türkiye’nin kesin surette iyi komşuluk ilişkilerini taahhüt etmesi, iyi komşuluk ilişkileri ve barışçı çözüm görüşmelerine zarar verecek sürtüşme, tehdit ve davranışlardan kaçınması gerekir. Avrupa Birliği, üye ülkelerin karasuları ve hava sahası üzerindeki egemenliğine saygı gösterilmesinin gerekliliğini belirtti” dedi.

İtalyan petrol devi ENİ KHA’na, cuma günü öğleden sonra Saipem 12000 gemisinin Türk donanması tarafından durdurularak gidecekleri bölgede askeri faaliyetler olduğundan devam etmemeleri uyarısı yapıldığı haberini doğruladı.

ENİ’nin bir sözcüsü, geminin sağduyulu bir şekilde talimata uyduğunu, durum değerlendirmesi için yerinde beklediğini kaydetti.

Saipem 12000 gemisinin ENİ adına Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’indeki 3. Blok’ta sondaj faaliyetleri yapması planlanmıştı.

Kıbrıs hükümeti, 1974’te adanın kuzeyini istila ve işgal eden Türkiye’nin yarattığı durumu halletmek için gerekli bütün girişimleri yapıyor. Ankara Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımıyor ve birçok kez Avrupa Birliği’nden yapılan Lefkoşa’yla ilişkilerini normalleştirme çağrısına uymuyor.

Tak-Brt

Scroll to top