AB’den 17 ülkenin yer aldığı kara liste.AB’nin vergi cenneti kara listesinde hangi ülkeler bulunuyor ? (english) Reviewed by Momizat on . Avrupa Birliği, vergi alanında iş birliği yapmayan 17 ülkenin içinde olduğu ‘kara liste’ yayınladı Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin maliye bakanları Ekonomik ve Avrupa Birliği, vergi alanında iş birliği yapmayan 17 ülkenin içinde olduğu ‘kara liste’ yayınladı Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin maliye bakanları Ekonomik ve Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » AB’den 17 ülkenin yer aldığı kara liste.AB’nin vergi cenneti kara listesinde hangi ülkeler bulunuyor ? (english)

AB’den 17 ülkenin yer aldığı kara liste.AB’nin vergi cenneti kara listesinde hangi ülkeler bulunuyor ? (english)

Avrupa Birliği, vergi alanında iş birliği yapmayan 17 ülkenin içinde olduğu ‘kara liste’ yayınladı

Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin maliye bakanları Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN) toplantısı için Brüksel’de bir araya geldi. Toplantı sonunda, vergi konusunda AB’yle iş birliği yapmayan ülkelerin sıralandığı ‘kara liste’ açıklandı.
Listede, Amerikan Samoası, Bahreyn, Barbados, Grenada, Guam, Güney Kore, Makao, Marshall Adaları, Moğolistan, Namibya, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad ve Tobago, Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri vergi konusunda iş birliği yapmayan ülkeler olarak belirlendi. Ayrıca, mevcut durumda AB standartlarına uymayan fakat vergi kurallarını uyumlulaştırmayı taahhüt eden 40’ın üzerinde ülke sıralandı.
Süreci yıl başında başlatmıştı

Çeşitli şirket ve bireylerin off-shore hesaplarla vergiden kaçınma sistemlerinin ortaya çıkması üzerine bu durumla mücadele için AB yıl başında ‘vergi cennetleri listesi’ belirleme sürecini başlatmıştı.
İyi yönetişimi teşvik etmek, vergi kaçağı ve vergi yolsuzluklarıyla mücadele etmek amacındaki listenin hazırlık aşamasında, AB Komisyonu aralarında ABD, Çin ve Japonya gibi ülkelerin de yer aldığı 92 ülke hakkında vergi sistemi şeffaflığı ve adil vergilendirme alanlarında inceleme başlatmıştı. Ülkeler skor sitemine tabi tutulmuştu.
Listenin yaptırım sorunu var

AB vergi kara listesinde üye ülkeler ise ‘AB vergi standartlarına uygun davrandıkları’ varsayılarak yer almıyor. Özellikler, Lüksemburg, Malta, Hollanda, İrlanda, İngiltere ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gibi cazip vergi imkanları sunan AB ülkelerinin listede yer almamasına pek çok sivil toplum kuruluşu tepki gösteriyor.
Listenin yaptırım sorunu da bulunuyor. Kara listede yer alan ülkelere karşı uygulamalar konusunda henüz üye ülkeler arasında net bir uzlaşı yok.

———–

AB 17 vergi cennetini kara listeye aldı

AB vergi uygulamaları konusunda işbirliğine yanaşmayan 17 ülke ve bölgeyi kara listeye aldı. Vergi uygulamalarında değişiklik yapma sözü veren 47 ülke ise gri listede yer aldı. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.
Paradise Papers Bildmontage Symbolfoto Paradise Papers Bildmontage Symbolbild (Imago/STPP)
Avrupa Birliği (AB), vergi cenneti olarak adlandırılan ülke ve bölgelere baskıyı artırmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin maliye bakanları bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptıkları toplantıda, vergi konusunda işbirliğine yanaşmayan 17 ülke ve bölgeyi kapsayan bir liste konusunda uzlaştı. Bu kara liste ile vergi cenneti olan ülke ve bölgelerin ilgili yasalarda değişiklik yapması ve daha şeffaf bir vergi politikası izlemesi için harekete geçirilmesi hedefleniyor.
AB Komisyonu’nun Maliyeden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, aylarca süren görüşmelere rağmen, vergi yasalarındaki boşlukları kapatmaya yanaşmadıkları için 17 ülkeyi kapsayan bu listenin hazırlanmasının şart olduğunu belirtti.
AB tarafından hazırlanan kara listede, Amerikan Samoası, Bahreyn, Barbados, Grenada, Guam, Güney Kore, Makao, Marshall Adaları, Moğolistan, Namibya, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad ve Tobago, Tunus ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.
Yaptırım öngörülmüyor
Ancak bu ülke ve bölgelere yönelik bir yaptırım öngörülmüyor. Almanya Maliye Bakanı Peter Altmaier, “Ülkelerin işbirliği yapması yönünde harekete geçmesi için bu listede yer almak yeterli olmalı” diye konuştu. Altmaier, “Bu daha yolun başı ve eğer yaptırımların gerekli olduğu ortaya çıkarsa, ucu açık olarak bu konuda görüşmeler yapacağız” dedi.
Türkiye gri listede
17 ülke ve bölgenin bulunduğu kara listenin yanı sıra vergi politikaları henüz AB standartlarına uymayan ancak gereken yasal düzenlemeleri yapma konusunda güvence veren 47 ülke ise gri listede yer aldı. Bu listede Türkiye’nin yanı sıra İsviçre, Sırbistan, Liechtenstein gibi ülkeler bulunuyor.
AB önümüzdeki dönemde bu ülkelerdeki vergi yasaları konusundaki değişiklikleri takip etmeyi planlıyor.
AB uzun süredir vergi uygulamaları tereddüt yaratan ülkelerle ilgili bir çalışma başlatmıştı. Dünyada çok sayıda tanınmış ismin off-shore yatırımlarını ifşa eden Panama ve Cennet Belgeleri’nin yayınlamasının ardından bu konudaki tartışmalar alevlendi. AB bu yılın başında yaklaşık 90 ülke ile temasa geçti. Bu ülkelerin çoğunun AB ile işbirliğine sıcak baktığı belirtildi.
Kara listeye yönelik eleştiriler
Ancak AB’nin, vergi uygulamaları konusunda AB’ye üye olmayan ülkelere odaklanması eleştirilere yol açtı. Avrupa Parlamentosu’nun Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili üyesi Markus Ferber, bu listeyi eleştirerek, “Eğer inandırıcı olmak istiyorsak, sadece (AB üyesi olmayan) üçüncü ülkelerle sınırlı kalmamalıyız, AB içindeki vergi cennetlerini de mercek altına almalıyız” dedi. Ferber, Birleşik Krallık ve bünyesindeki deniz aşırı bölgelerden, Malta, Madeia Adası gibi ülke ve bölgelerin vergi cenneti olduğunu ifade etti.
Avrupa Parlamentosu’nun Yeşiller partili üyesi Sven Giegold ise bu listenin şeffaf olmayan bir şekilde hazırlandığını savundu. Giegold, AB’ye üye ülkelerin sadece önemsiz vergi cennetlerinin yer aldığı bir liste üzerinde uzlaşmasının, AB’nin inandırıcılığını sarstığını belirtti. Giegold, buna rağmen, AB’nin 40’dan fazla ülkenin vergi uygulamalarını gözden geçirmesini sağlamasını ise olumlu olarak değerlendirdi.

—————

AB’nin vergi cenneti kara listesinde hangi ülkeler bulunuyor ?

Türkiye Avrupa Birliği ile işbirliği yapmaya hazır ülkeler arasında bulunuyor

Avrupa Birliği uzun zamandır beklenen vergi cennetleri kara listesini açıkladı. Listede Güney Kore, Moğolistan ve Tunus dahil 17 ülke yer alıyor. Bu ülkelere ne tür yaptırım uygulanacağı merak ediliyor. Bu konu önümüzdeki haftalarda netlik kazanacak. Fransa ve Almanya sert yaptırımların uygulanmasını istiyor ancak İrlanda ve Lüksemburg dahil birçok ülke buna karşı çıkıyor. AB Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Moscovici durumu değerlendirdi:

“Bu bir başarıdır. Umarım bunun devamı gelir. Üye ülkeler taahhütlere bağlı kalınmasını gözden kaçırmamalı. Gerekirse caydırıcı yaptırım uygulamaları gerekiyor. Bu ülkelere baskı uygulamaya devam etmek oldukça önemli.”

Oxfam dahil birçok sivil toplum örgütü Avrupa Birliği ülkelerinin kara listede yer almamasına tepki gösterdi. Avrupa Birliği standartlarına uymayan ancak vergi kurallarında reform yapmayı kabul eden Türkiye dahil 47 ülke bulunuyor. Oxfam yetkilisi Aurore Chardonnet birçok soru işaretinin havada kaldığını söyledi:

“Bu cesaret verici olabilir. Ancak bizler Avrupa Birliği’nin söz konusu ülkelerde yapılan reformları nasıl takip edeceğini merak ediyoruz. Çalışmalar nasıl takip edilecek. Bütün bu sorular havada kalmış durumda.”

Gelişmiş ülkeler 2018 gelişmekte olan ülkeler ise 2019 yılının sonuna kadar taahhütlerini yerine getirmek durumunda.

Bu ülkeler arasında Arnavutluk da bulunuyor. Brüksel’de Avrupa Komisyonu başkanı Jean-Claude Juncker ile görüşen Arnavutluk Başbakanı Edi Rama konuyu değerlendirdi:

“Bu doğrultuda büyük ilerleme sağlandı. Diğerlerini suçlamak kolay. Daha iyi bir gelecek için çalışmalar yürüten küçük ülkeleri suçlamak ise çok daha kolay. Geçmişte yaşananlar belimizi büktü.”

Dünyayı derinden sarsan vergi skandallarının ardından Avrupa Birliğ harekete geçerek 92 ülkeyi mercek altına almıştı.

———–

First tax havens blacklist published by EU

The European Union has published its first blacklist of tax havens, naming 17 territories including Saint Lucia, Barbados and South Korea.
A “watchlist” of 47 countries promising to change their tax rules to meet EU standards has also been issued.
The “grey list” includes several with UK links, including Hong Kong, Jersey, Bermuda and the Cayman Islands, as well as Switzerland and Turkey.
http://www.bbc.com/news/business-42237315?ocid=socialflow_twitter

Tak-Dw-Reuters-Euronews

Scroll to top