femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
AB’de ‘Rusya bölünmesi’ aşılamıyor Reviewed by Momizat on . Avrupa Birliği'nin (AB), Ukrayna krizi bağlamında Rusya'ya karşı devreye soktuğu yaptırımların etkisi düşük düzeyde kalırken, ekonomik yaptırımları da içeren üç Avrupa Birliği'nin (AB), Ukrayna krizi bağlamında Rusya'ya karşı devreye soktuğu yaptırımların etkisi düşük düzeyde kalırken, ekonomik yaptırımları da içeren üç Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » AB’de ‘Rusya bölünmesi’ aşılamıyor

AB’de ‘Rusya bölünmesi’ aşılamıyor

Avrupa Birliği’nin (AB), Ukrayna krizi bağlamında Rusya’ya karşı devreye soktuğu yaptırımların etkisi düşük düzeyde kalırken, ekonomik yaptırımları da içeren üçüncü aşamaya geçilmesi konusunda üye ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları giderilemiyor.

Ukrayna’daki gelişmeler çerçevesinde 48 kişiye AB üyesi ülkelere seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulması önlemlerini içeren yaptırım uygulayan AB’de, şirketlere yaptırım aşamasına gelindi. Şirketlere yaptırım konusunda bile “Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulandığı” görüntüsü vermemek için oldukça temkinli davranan AB içinde, “üçüncü aşama” konusundaki kamplaşma ileri doğru adım atılmasını engelliyor.

 

Bazı ülkelerin Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulanmasına karşı çıkmalarının ardında, bu tür adımlar atılması halinde daha krizin izlerini tam olarak silemeyen ekonomilerinin etkileneceği ve Rusya’nın karşılık verme konusunda provoke edileceği endişesi oluşturuyor.

 

AB üyesi ülkelerin diplomatlarının verdikleri bilgiler, üçüncü aşamaya karşı çıkan ülkelerin Bulgaristan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Lüksemburg, İspanya, İtalya, Macaristan, Almanya, Avusturya, Slovakya, Finlandiya ve Hollanda olduğunu gösteriyor.

 

Rusya’ya karşı daha sert adımlar talep eden ve bu ülkenin 25 Mayıs’ta Ukrayna’da düzenlenecek seçimlerin sonuçlarına ilişkin olumsuz tavır takınması halinde üçüncü aşamaya derhal geçilmesini savunan ülkelerin başını İngiltere çekiyor. Üçüncü aşamaya destek veren diğer ülkeler ise Litvanya, Polonya, Estonya, Letonya, Belçika, Romanya, İsveç, Danimarka, İrlanda, Çek Cumhuriyeti ve Fransa.

 

Hırvatistan, Portekiz ve Malta ise bu kamplaşmada çekimser kalan yaklaşımlarıyla dikkati çekiyor.

Ajanslar

Scroll to top