femdom-mania.net femdom-scat.net hot-facesitting.com
ABD’den Avrupa’ya askeri ‘güven girişimi’ Reviewed by Momizat on . ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa'daki Amerikan askeri varlığını güçlendirmek için Kongre'den bir milyar dolarlık ek ödenek istedi. Obama, "Avrupa Güven Girişimi ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa'daki Amerikan askeri varlığını güçlendirmek için Kongre'den bir milyar dolarlık ek ödenek istedi. Obama, "Avrupa Güven Girişimi Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Haberler » ABD’den Avrupa’ya askeri ‘güven girişimi’

ABD’den Avrupa’ya askeri ‘güven girişimi’

ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa’daki Amerikan askeri varlığını güçlendirmek için Kongre’den bir milyar dolarlık ek ödenek istedi.

Obama, “Avrupa Güven Girişimi” adlı projeyi, Polonya ziyareti sırasında açıkladı.

Ukrayna’daki kriz konusunda NATO liderleriyle görüşecek olan ‘Amerika’nın Avrupalı müttefiklerinin güvenliğinin “dokunulmaz” olduğunu söyledi.

 

Moskova’yla gerilimin tırmandığı bir dönemde, ABD tatbikatlar için Polonya’ya 150 asker göndermişti.

 

Obama Avrupa ziyareti kapsamında Belçika ve Fransa’ya da gidecek.

 

Bu arada, NATO savunma bakanları, Rusya’nın Ukrayna politikasının uzun vadede olası sonuçlarını değerlendirmek üzere Brüksel’de bir araya gelecek.

 

‘Ortaklık güçlenecek’

Varşova’da Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile basın toplantısı düzenleyen Obama, Rusya’yı “Ukrayna’da krizi daha fazla tırmandırmaması” konusuna uyardı.

 

Moskova’yı Ukrayna’da ayrılıkçılar üzerindeki nüfuzunu kullanmaya çağıran Obama, ülkesinin NATO’nun kolektif savunma ilkesine bağlılığını yineledi ve “Avrupa Güven Girişimi”ni açıkladı.

 

Bu program, Kongre’den onay alması halinde, ABD’nin Avrupa’ya ilave asker sevkiyatına ve tatbikatlara fon sağlayacak.

 

Obama, ülkesinin Ukrayna ve Moldova gibi ülkelerle “ortaklığını güçlendireceğini” belirtti.

 

Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski de askeri bütçelerini, gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2’sine düzeyine çıkaracaklarını söyledi.

 

Obama bu adımı memnunlukla karşıladıklarını belirtti ve tüm NATO üyelerinin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

Bbc

Scroll to top