ABD’nin NATO Temsilcisi Kay Bailey Hutchison: Rusya Türkiye’yi NATO’dan çıkarmaya çalışıyor Reviewed by Momizat on . Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) NATO Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Rusya'nın NATO'yu istikrarsızlaştırmak ve zayıflatmak için Türkiye'yi bu ittifaktan Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) NATO Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Rusya'nın NATO'yu istikrarsızlaştırmak ve zayıflatmak için Türkiye'yi bu ittifaktan Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » ABD’nin NATO Temsilcisi Kay Bailey Hutchison: Rusya Türkiye’yi NATO’dan çıkarmaya çalışıyor

ABD’nin NATO Temsilcisi Kay Bailey Hutchison: Rusya Türkiye’yi NATO’dan çıkarmaya çalışıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) NATO Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Rusya’nın NATO’yu istikrarsızlaştırmak ve zayıflatmak için Türkiye’yi bu ittifaktan ayırmaya çalıştığını söyledi.

NATO Temsilcisi Hutchison, ABD medyasına yansıyan açıklamasında Türkiye’den “NATO’nun kilit önemde bir üyesi” olarak bahsetti, Rusya’nın Türkiye’nin yanı sıra diğer bazı üyeleri de dünya tarihinin en güçlü savunma örgütü NATO’dan koparmak için uğraş gösterdiğini iddia etti.

Kay Bailey Hutchison açıklamasında, “Türkiye özellikle terörle mücadelede uzun süredir ABD’nin müttefiki. Ancak Ankara’nın son dönemde Rusya’ya daha yakın pozisyon alması, Batı’da Rusya’nın Türkiye’nin NATO’ya bağlılığını zayıflatmaya çalıştığı yönündeki endişeleri artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye, Rusya’dan S400 savunma sistemleri satın alma anlaşmasını imzalamış, Rusya ayrıca Türkiye’nin ilk nükleer santralının inşasını üstlenmişti.

İki ülke arasında Türk Akımı adıyla projelendirilen boru hattıyla da Rusya gazının Karadeniz ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması öngörülüyor.

http://tr.euronews.com/2018/07/09/abd-rusya-turkiye-yi-nato-dan-cikarmaya-calisiyor

Scroll to top