ABD Kongresi analizcisine göre müzakerelerin yeniden başlaması belirsizliğini koruyor Reviewed by Momizat on . ABD Kongresi Araştırma Servisi'nden Vincent Morelli, adayı yeniden birleştirmek için Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasının belirsizliğini koruduğu değerle ABD Kongresi Araştırma Servisi'nden Vincent Morelli, adayı yeniden birleştirmek için Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasının belirsizliğini koruduğu değerle Rating: 0
Buradasınız: AB Haber » Özel Haberler » ABD Kongresi analizcisine göre müzakerelerin yeniden başlaması belirsizliğini koruyor

ABD Kongresi analizcisine göre müzakerelerin yeniden başlaması belirsizliğini koruyor

ABD Kongresi Araştırma Servisi’nden Vincent Morelli, adayı yeniden birleştirmek için Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasının belirsizliğini koruduğu değerlendirmesinde bulundu. Morelli “Cyprus: Reunification Proving Elusive.” başlıklı ek raporunda bu görüşü ifade etti. Ek rapor 2 Ocak 2018 tarihli raporu Kıbrıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Kıbrıslı Türklerin sözde seçimleri konusunda tamamlıyor.

Raporda Cumhurbaşkanlığı seçimlerini  Nicos Anastasiades’in yeniden kazandığı aktarılıyor. Anastasiades’in müzakerelere başlamaya hazır olduğunu açıkladığı ek raporda yer alıyor. Kıbrıslı Türklerin  seçimleri konusunda dört partili  “koalisyon” kurulduğu aktarılıyor.

Morelli raporunda müzakerelerin yeniden başlaması önündeki zorluklardan söz ediyor. Trump yönetiminin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasını desteklediği hatırlatılıyor. Raporda enerji konusuna da değinilerek Kıbrıs Cumhuriyeti ile Ankara arasında bu konuda var olan anlaşmazlığın müzakerelerin yeniden başlamasını olumsuz yönde etkileyebileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Scroll to top